Anonim şirket islama uygun mu

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,857
1,314
112
Anonim Şirketin İslami Kapsamı

Anonim Şirketler (AS) İslami bir anlayış içerisinde incelendiğinde, şirketlerin kuruluşları, yönetimi ve çalışma prensipleri açısından çeşitli konularda İslami düzenlemelerin uygulanmasını gerektirebiliyor. Anonim şirketler ile ilgili İslami kuralların uygulanması, İslami hukuk sisteminde kurulmuş veya etkilenen her türlü işlemi etkileyecektir. Genellikle, İslami hukuk sistemi, özellikle de şirketlerin faaliyetleri ile ilgili olarak, özel hukuk düzenlemelerinden farklı olarak, İslami bir yaklaşım ve anlayış üzerinden hareket eder.

Anonim Şirketlerin Kuruluşu

Anonim Şirketlerin kuruluşu, İslami hukuk sisteminde, üçüncü şahıs tarafından yönetilen ve gözetim altında tutulan bir işletme olarak tanımlanır. Ancak, İslami hukukta, şirketlerin kuruluşu, kar amacı ile kurulmuş olan kurumsal yapılar için geçerli olan koşullar dışında, farklı kuruluş koşullarını da içerdiği için konusunda daha fazla kapsam sağlamaktadır.

Anonim Şirketlerin Yönetimi

Anonim Şirketlerin yönetimi, İslami hukukta, şirketin faaliyetleri, çalışanları ve çalışanların hakları, ortakların hakları ve özel sektöre ilişkin diğer konularda düzenlenmiştir. İslami hukukta, anonim şirketlerin yönetiminde, üçüncü şahısların yönetimine izin verilmemektedir. Yönetimde, üçüncü şahısların yer alması, anonim şirketlerin çalışmalarının hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesini önlemektedir. Bununla birlikte, İslami hukukta, anonim şirketlerin ortaklarının, yönetimin faaliyetlerini denetlemek için gerekli araçları kullanmaları ve ortakların haklarını korumak için görevler almaları öngörülmektedir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü