Dünyanın en büyük bitki nerede

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,825
1,314
112
Dünyanın En Büyük Bitkisi Nerede?

Dünyanın en büyük bitkisi olarak bilinen Sequoia ağaçlarının nerede olduğu merak ediliyor. Tasmanya ve California'da bulunan bu dev ağaçların özellikleri, boyutları, tarihçesi ve çevresindeki diğer bitkiler hakkında daha fazla bilgi vermek için araştırma yapılıyor.

Sequoia ağaçları, tüm dünyada ünlü olan dev bitkilerdir. Ağaçlar, yaklaşık 120 metre uzunluğunda olması ile dünyanın en büyük bitkileridir. Ağaçların gövdelerinin kalınlığı ise yaklaşık 10 metre kadardır. Bununla birlikte, Sequoia ağaçlarının dallarının uzunluğu da çok büyüktür.

Sequoia ağaçlarının dünyanın iki farklı bölgesinde bulunmasının nedeni, bu ağaçların çok eski zamanlardan beri yaşamış olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu dev ağaçlar, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan California ve Tasmanya'da görülmektedir.

California'daki Sequoia ağaçları, General Grant Ulusal Parkı'nda bulunmaktadır. Bu bölgede, General Grant Ağacı adı verilen dünyanın en büyük ağacı bulunmaktadır. Ağacın uzunluğu yaklaşık 83 metre ve çapı yaklaşık 11 metre kadardır.

Tasmanya'daki Sequoia ağaçları ise, Tasmanya Ulusal Parkı'nda bulunmaktadır. Tasmanya'da, dünyanın en büyük ağacı olan Centurion Ağacı bulunmaktadır. Ağacın uzunluğu yaklaşık 83 metre ve çapı yaklaşık 14 metre kadardır.

Sequoia ağaçlarının etrafinda birçok diğer bitki türünün de yaşadığı bilinmektedir. California'daki Sequoia ağaçları etrafında, tahta otu, elefant kökü, altın gül, kara çam, paçuli, sedir, ardıç, karaçam, yaban mersini, çınar ve mersin gibi bitkiler bulunmaktadır. Tasmanya'daki Sequoia ağaçları etrafında ise, tahta otu, kuşburnu, ardıç, arı otu, ahududu, zahter, kiraz, çam, meşe, sedir, incir, elma, armut ve kayın gibi bitkiler bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Sequoia ağaçları, General Grant Ağacı, Centurion Ağacı, California, Tasmanya, bitkiler.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü