Yeniay zamanlarında kullanılabilecek meditasyon teknikleri nelerdir

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Meditasyon: Ne, Neden ve Nasıl Pratik Yapılır?

Meditasyon, insanların kendi içlerine yönelmesi, kişisel gelişim ve bütünlük arayışında kullanılan bir tekniktir. Meditasyon, stres seviyesini düşürmek ve fiziksel ve ruhsal sağlığı düzenlemek için kullanılır. Meditasyon, dikkat, uyanıklık ve bilinçliliği arttırmak için kullanılan ilkel bir tekniktir. Meditasyon, kalp atış hızını düşürür, ruhsal sağlığı düzenler ve zihinsel ve duygusal durumu dengeleyerek kişiyi rahatlatır.

Yeniay zamanlarında kullanılabilecek meditasyon teknikleri nelerdir?

Yeniay zamanlarında kullanılabilecek meditasyon teknikleri çok çeşitlidir. Bunlar, çoğunlukla, daha kısa sürede daha fazla fayda sağlamak için özelleştirilmiş basit tekniklerdir. Bazı örnekler aşağıda verilmiştir:

1. Nesnelerin Farkına Varılması: Bu teknik, kulakları kapatarak veya gözlerini kapatarak küçük nesnelerin farkına varmayı ve onların özelliklerini fark etmeyi öğretir.

2. Tek Bir Nesneyi İzlemek: Bu teknik, insanların tek bir nesneyi izleyerek o nesnenin özelliklerini ve hareketlerini fark etmeye çalışmasını öğretir.

3. Uyku Meditasyonu: Uyku meditasyonu, kişinin kendi içine yönelmesini ve yorgunluk hissini azaltmayı sağlar.

4. Derin Nefes Tekniği: Derin nefes tekniği, insanların derin nefes almayı öğrenmelerini ve o nefeslerin derinliklerini arttırarak nefes alma tekniğini geliştirmelerini sağlar.

5. Görüntüleme Meditasyonu: Görüntüleme meditasyonu, insanların kendi içlerine yönelmeyi ve hayal gücünü kullanarak hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirmeyi öğretir.

6. Gözlerini Kapatıp Ruhunu Dinleme: Gözlerini kapatıp ruhunu dinleme tekniği, insanların kendi içlerine yönelmeyi ve kendi duygularını ve düşüncelerini fark etmeyi öğretir.

7. Sahneden Çekilme: Sahneden çekilme tekniği, insanların kendilerini dış dünyadan çekip kendi içlerine yönelmelerini sağlar.

8. Ruh Hali Meditasyonu: Ruh hali meditasyonu, insanların duygularını ve düşüncelerini fark etmeyi ve bunların ne kadar değişken olduğunu anlamayı öğretir.

Yeniay zamanlarında kullanılabilecek meditasyon teknikleri, kişinin kendini daha iyi anlamasına, kişisel gelişimine ve bütünlük arayışına yardımcı olur. Kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığını düzenlemesine yardımcı olacak ve stresi azaltacak basit ve etkili tekniklerdir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü