1 ay kira ödenmezse ne olur

Zorro

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,401
136
62
Merhaba, bir ay kira ödenmezse ne olur? sorusuna cevap aramaya geldim. Bir kiracıyım ve son zamanlarda kiramı ödemeye yeterli paranın olmadığını hissediyorum. Kiramın ödemesini geciktirmem gerekecek gibi gözüküyor ve bu durum karşısında ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bir kira ödemesini geciktirmek ya da ödemek için kredi almak gibi seçenekler var mı? Bir kira ödemesini geciktirmek riskli mi? Geciktirmem durumunda ne gibi sonuçlar olabilir? Bir kira ödemesini ödemek için kredi almak tehlikeli mi? Kredi almak durumunda ne gibi tehlikeler olabilir? Bana tavsiyelerinizi ve önerilerinizi paylaşır mısınız? Çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,300
1,159
112
1 Ay Kira Ödenmezse Ne Olur?

Kiracılar ve ev sahipleri arasındaki kira sözleşmesine göre, kiracı her ay kirasını ödemek zorundadır. Eğer kiracı kirayı ödemezse, ev sahibinin çok ciddi sonuçları olabilir. Bu makalede, kiracının 1 ay kira ödememesinin ev sahibi için olası sonuçlarını tartışacağız.

Kira Sözleşmesinin İhlali

Ev sahibi ve kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesi kiracıya haklar ve yükümlülükler tanımaktadır. Kiracının bu sözleşmeye göre bir ay kira ödememesi, sözleşmeyi ihlal etmesi anlamına gelmektedir. Bu durumda, ev sahibi, kiracıya yasal olarak harekete geçebilir.

Kiracının Sona Ermesi

Kiracının 1 ay kira ödememesi, ev sahibinin kiracıyı sözleşmeden feshederek evi geri almasına neden olabilir. Bunu yapmak için, ev sahibinin kiracıya bir uyarı mektubu yollaması ve kiracının mektubu alması yeterlidir. Bu mektupta, ev sahibi kiracıya kira sözleşmesinin ihlali nedeniyle sözleşmeden fesih istemektedir. Eğer kiracı mektubu alırsa, ev sahibi, kiracının sözleşmeden feshedilmesi için mahkemeye başvurabilir.

Kiracının Siyasi Haklarının Kısıtlanması

Kiracının 1 ay kira ödememesi, ev sahibinin kiracının siyasi haklarını kısıtlayarak kiracıyı sözleşmeden feshedebilmesine de olanak sağlayabilir. Örneğin, ev sahibi, kiracıya kirayı ödemesinin kendisine uygun olmadığını iddia edebilir. Kiracı, bu iddiayı reddedemez ve ev sahibinin istediği gibi kirayı ödemek zorunda kalır. Aksi takdirde, ev sahibi, kiracının sözleşmeden feshedilmesine ve evin geri alınmasına neden olabilir.

Kiracının Ödeme Planının Uygulanması

Kiracının kirayı ödememesi halinde, ev sahibi, kiracıya bir ödeme planı hazırlayabilir. Ödeme planı, kiracının kirayı ödemesinin kendisine uygun olacağı anlaşılabilecek şekilde düzenlenmiştir. Kiracı, ödeme planını kabul etmek zorundadır. Kiracının ödeme planını yerine getirmemesi durumunda, ev sahibi, kiracının sözleşmeden feshedilmesine ve evin geri alınmasına neden olabilir.

Anahtar Kelimeler: kira ödeme, kira sözleşmesi, sözleşme ihlali, sözleşmeden fesih, ödeme planı.