1 Dünya Savaşı sonunda hangi devletler hangi antlaşma imzalanmıştır

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba,

1 Dünya Savaşı sonunda hangi devletler hangi antlaşmayı imzaladı? Bunu merak ediyorum. Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından hangi devletler hangi antlaşmayı imzaladı ve bu antlaşmanın ne gibi sonuçları vardı? Bu antlaşmanın hangi tarihte yapıldığı ve nerede imzalandığını merak ediyorum. Ayrıca, bu antlaşmanın ne gibi kısa ve uzun vadeli etkileri olduğunu da öğrenmek istiyorum.

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz lütfen? Çok önemli olan bu konu hakkında açıklamalarda bulunabilecek herkesten çok yardım istiyorum. Benim için çok önemli olan bu konuda öğrenmek istediğim her şeyi açıklamalarınızla öğrenebilirim.

Şimdiden teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
1 Dünya Savaşının Sonu ve Akabinde İmzalanan Antlaşmalar

1 Dünya Savaşı, 11 Kasım 1918'de Almanya tarafından teslimiyetle sona erdi. 1 Dünya Savaşı sonunda imzalanan antlaşmalar arasında en ünlü olanı 1918'de imzalanan Versailles Antlaşması'dır. Antlaşma, özellikle Almanya'nın teslimiyeti ve kendisini sorumlu tutmasını içermektedir. Versailles Antlaşması'nın, savaşın çoğu tarafı tarafından imzalanan diğer antlaşmaları da vardır.

Versailles Antlaşması

Versailles Antlaşması, 11 Nisan 1919'da İmparatorluk Toplantısı'nda Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya tarafından imzalanmıştır. Almanya'ya teslimiyetini kabul ettirmek için tasarlanan antlaşma, kapsamlı bir şekilde savaşın diğer taraflarının haklarını belirlemek için de kullanılmıştır. Antlaşma, Almanya'nın bazı topraklarını kaybetmesini, denizaltı savaşlarının yasaklanmasını, tazminat ödemesi ve milletler arasında barışın sağlanmasını öngörmektedir.

Diğer Savaşla İlgili Antlaşmalar

1 Dünya Savaşı sonrasında, Almanya'nın teslimiyetini kabul eden diğer antlaşmalar da imzalandı. Bunlar arasında, St. Germain, Trianon, Sevres ve Neuilly antlaşmaları da vardı. Bu antlaşmalar, Avusturya-Macaristan, Osmanlı İmparatorluğu, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, İtalya ve Çekoslovakya ile yapılan antlaşmalardır. Bu antlaşmalar, İmparatorluk Toplantısı'nda kabul edilen Versailles Antlaşması'na benzer şekilde, tazminat ödemesi, toprak kaybı ve milletler arasında barışın sağlanması gibi antlaşmaları içerirler.

1 Dünya Savaşı sonunda, Versailles Antlaşması ve diğer antlaşmalarla, Almanya'nın teslimiyetini kabul etmesi, tazminat ödemesi ve milletler arasında barışın sağlanması sağlanmıştır. Bu antlaşmalar, savaşın çoğu tarafı tarafından imzalanmıştır ve bu sayede 1 Dünya Savaşı'nın sonuçlarını çözmek için önemli bir adım atılmıştır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü