1 Dünya Savaşı sonunda kim nereyi işgal etti

AsiKral

Üye
BaY
8 Nis 2023
1,282
118
7
Merhaba,

1 Dünya Savaşı sonunda kim nereyi işgal etti? sorusuna cevap arıyorum. Savaşın sonunda hangi ülke nereyi işgal etmişti? Bilgimin yetersiz olduğunu biliyorum ve bu konuda yardım istiyorum.

Bu konu hakkında bana yardım edebilecek herkese çok teşekkür ederim. 1 Dünya Savaşı sonunda Almanya, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı İmparatorluğu'nun işgal ettiği bazı ülkeler vardı. Bunlar arasında Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kafkasya, Ukrayna, Belçika, Lüksemburg, Fransa, İtalya, Polonya ve Yugoslavya şeklinde sayılabilir. İşgalin etkisi ülkelerin kültürü, ekonomisi, siyaseti, sosyal yapısı gibi pek çok alana müdahalede bulundu.

Bununla birlikte, 1 Dünya Savaşı sonunda İngiltere İzlanda'yı, İskoçya'yı ve Galler'i işgal etti. Ayrıca, İngiltere ve Fransa'nın Hint Okyanusu'ndaki adalarının büyük bir kısmını işgal etmişti. İngiltere ayrıca, Hindistan ve Meksika'nın bölünmüş bölgelerini de işgal etmişti.

Bu konu hakkında bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim. İngiltere ve Fransa'nın nereyi işgal etmiş olduğu, bu işgale ne gibi etkilerinin olmuş olduğu gibi konularda bilgi sahibi olmak istiyorum.

Çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
1 Dünya Savaşı'nın Sonuçları

1 Dünya Savaşı, 1914 ve 1918 yılları arasında bir dizi savaş ve uluslararası çatışmalar arasında yaşanan ve dünyanın en büyük harbinin yaşandığı savaştı. Savaşın sonunda, Almanya, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı İmparatorluğu yenilgiye uğradı. Dünya Savaşı'ndan sonra, bu ülkelerin işgal edilmesi gereken bölgeler vardı.

Alman İşgali

Almanya, 1 Dünya Savaşı'nın kaybedenlerinden biriydi. İşgal edilen bölgeler arasında, Belçika, Doğu Prusya, Batı Prusya, Polonya ve Kuzey Fransa bulunuyordu. İşgal sonrasında, yeni sınırlar çizildi ve Almanya, kaybettiği topraklardan büyük miktarlarda toprak kaybetti. Bu topraklar, Belçika, Polonya ve Rusya'ya devredildi.

Avusturya-Macaristan İşgali

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu da 1 Dünya Savaşı'nın kaybedenlerinden biriydi. İşgal edilen bölgeler arasında, Doğu Avusturya, Doğu Galiçya, Jugoslavya, Romania, Bulgaristan ve Hırvatistan bulunuyordu. Bu bölgeler, Jugoslavya, Romanya ve Bulgaristan'a devredildi.

Osmanlı İmparatorluğu İşgali

Osmanlı İmparatorluğu da 1 Dünya Savaşı'nın kaybedenlerinden biriydi. İşgal edilen bölgeler arasında, Batı Anadolu, Suriye, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz bulunuyordu. Bu bölgeler, İngiltere, Fransa, İtalya ve İsrail'e devredildi.

1 Dünya Savaşı sonunda, Almanya, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı İmparatorluğu topraklarının büyük bir kısmı işgal edildi. Bu işgal edilen bölgeler, Belçika, Polonya, Rusya, Jugoslavya, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Batı Anadolu, Suriye, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz'e devredildi. Bu işgal sonrasında, dünya haritasında birçok değişiklikler yapıldı. Savaş sonrasında, bu ülkelerin tüm toprakları boşaltıldı ve bunların yerine yeni devletler kuruldu.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü