1 dünya savaşının başlamasına neden olan devlet

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Merhaba,

1 Dünya Savaşı'na neden olan devletler hakkında bilgi arıyorum. Acaba neden bu savaşın başlamasına neden olan devletler nelerdi? Birinci Dünya Savaşı'na neden olan ülkelerin hangileri olduğunu ve bu savaşın tetikleyicileri nelerdi? Çok merak ediyorum ve bu konuda yardıma ihtiyacım var.

Bu soru hakkında yardım edebilecek herhangi birinin cevabını merakla bekliyorum. Lütfen bu konuda deneyimli olanların fikirlerini paylaşmalarını rica ediyorum. Birinci Dünya Savaşı'na neden olan devletleri ve bu savaşın tetikleyicilerini, savaşın zamanlamasını ve başlamasına neden olan etkenleri öğrenmek istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

• Love
Reactions: Zuleyha

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
1 Dünya Savaşının Başlamasına Neden Olan Devlet

Birincil müttefikler olan Avusturya-Macaristan, Almanya, Bulgaristan ve Osmanlı İmparatorluğu, 1. Dünya Savaşının başlamasına neden olan devletlerdir. 28 Haziran 1914'de Sırp Ordusu tarafından, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun Saraybosna veliahtına yönelik bir suikast düzenlenmesiyle, savaşın başlamasına neden olan olay olmuştur. Avusturya-Macaristan, Sırbistan'ın bu suikastını cezalandırma amacıyla, Sırbistan'a savaş ilan etmiştir. Sırbistan, Rusya'nın desteğiyle, Avusturya-Macaristan'ın savaş ilanını kabul etmemiş ve savaşa girmeyi reddetmiştir.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun Savaşın Başlamasına Neden Olan Etkisi

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Sırbistan'a savaş ilan etmiş ve Sırbistan'ın bu savaş ilanını kabul etmemesi durumunda, Almanya'nın desteğini istemişti. Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'na, Rusya'nın Sırbistan'a destek vermesi durumunda, Avusturya-Macaristan'ın destekçisi olarak ortaya çıkmasını taahhüt etmişti. Avusturya-Macaristan'ın, Sırbistan'a savaş ilan etmesi, 1. Dünya Savaşının başlamasına neden olmuştu.

Almanya'nın Savaşın Başlamasına Neden Olan Etkisi

Almanya, Avusturya-Macaristan'a, savaş ilanını kabul etmeyen Sırbistan'a karşı destek vermesi durumunda ortaya çıkmasını taahhüt etmişti. Almanya, 1 Ağustos 1914 tarihinde, Fransa'ya savaş ilan etmiş ve Fransa'nın bu savaş ilanını kabul etmemesi durumunda, İngiltere'yi de savaşa dahil etmişti. Bu savaş ilanı, Almanya tarafından, 1. Dünya Savaşının başlamasına neden olmuştu.

Bulgaristan ve Osmanlı İmparatorluğu'nun Savaşın Başlamasına Neden Olan Etkisi

Bulgaristan ve Osmanlı İmparatorluğu, 1. Dünya Savaşının başlamasına neden olan devletlerdir. Bulgaristan, 29 Ekim 1915 tarihinde, Avusturya-Macaristan, Almanya ve Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte, müttefiklerin bir parçası olarak savaşa girmişti. Osmanlı İmparatorluğu ise, 2 Nisan 1915 tarihinde, Avusturya-Macaristan, Almanya ve Bulgaristan'la birlikte, müttefiklerin bir parçası olarak savaşa girmişti.

Sonuç

1. Dünya Savaşının başlamasına neden olan devlet, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Almanya, Bulgaristan ve Osmanlı İmparatorluğu'dur. Bu devletler, savaşın başlamasına neden olan olayları, savaş ilanı göndererek ve müttefiklerine destek vermek suretiyle, etkilemiştir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)