1 Osmanli Devletinin kuruluş tarihi olarak 1302 tarihinin kabul edilme nedeni nedir

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba,

1 Osmanlı Devletinin kuruluş tarihi olarak 1302 tarihinin kabul edilmesinin nedenleri hakkında bilgi almak istiyorum. Asıl kuruluş tarihi hakkında farklı görüşler olabilir ancak 1302 tarihinin kabul edilme nedeni nedir?

Bu soruya cevap aramak için arastirmalar yaptim fakat net bir cevap bulamadim. Bu nedenle buraya gelerek deneyimli forum kullanıcılarından destek istiyorum.

Lütfen, 1302 tarihinin kabul edilme nedeni hakkında bilgi verebilir misiniz? Umarim herkesin görüşleri ile bu konu hakkında aydınlanabiliriz.

Saygılarımla.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
1 Osmanlı Devletinin Kuruluş Tarihinde 1302 Neden Kullanılır?

Osmanlı Devleti, 13. yüzyılda dünyaya geldi. Fatih Sultan Mehmet Han tarafından kurulmuştur. Osmanlı Devleti, Türkiye'yi ve Balkanları kapsayan büyük bir imparatorluk kurdu. Osmanlı Devletinin kuruluş tarihi olarak, ortak olarak kabul edilen tarih, 1302 yılıdır. Bu tarih, Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihini kapsamak için verilen tarihtir. Fakat bu tarih, neden kullanıldı?

Neden 1302?

Osmanlı Devletinin kuruluş tarihinin ne zaman olduğu hakkında fikir birliği yoktur. Bazıları 1299 tarihini, bazıları da 1302 tarihini kabul ediyor. Bunun nedeni, Osmanlı Devletinin kuruluş olaylarının kayıt altına alınmamasıdır. Özellikle, devletin kuruluşunun arkasındaki hikaye, tarihçiler tarafından tartışma konusudur. Fakat, en çok kabul edilen tarih, 1302 yılıdırdır. Bunun nedeni, bu tarihin Fatih Sultan Mehmet Han'ın oğlu Orhan Gazi'nin ölüm tarihiyle çakışmasıdır. Bu tarih için, Orhan Gazi'nin 1324 tarihinde ölüm tarihi vardır.

Tarihçilerin Görüşleri

Osmanlı Devletinin kuruluş tarihine konu olan tartışmaların başlangıcı, 19. yüzyıla kadardır. 19. yüzyılın başlarında, bazı tarihçiler Osmanlı Devletinin kuruluşunun 1299 yılında olduğunu iddia etmeye başladılar. Fakat, diğer tarihçiler bu tarihin yanlış olduğunu iddia ettiler. 1302 yılının Osmanlı Devletinin kuruluş tarihi olarak kabul edilmesinin nedeni, bu tarihin Orhan Gazi'nin ölüm tarihiyle çakışmasıdır.

Sonuç

Osmanlı Devletinin kuruluş tarihi olarak, 1302 tarihinin kabul edilmesinin nedeni, bu tarihin Orhan Gazi'nin ölüm tarihiyle çakışmasıdır. Fakat bu tarih, Osmanlı Devletinin kuruluşunun ne zaman olduğu hakkında fikir birliği sağlamaktan uzaktır. Tarihçiler, Osmanlı Devletinin kuruluşunun 1299 yılında olduğunu iddia ediyor. Ancak, 1302 yılının Osmanlı Devletinin kuruluş tarihi olarak kabul edilmesi, bu tarihin Orhan Gazi'nin ölüm tarihiyle çakışmasından kaynaklanıyor.

Anahtar Kelimeler: Osmanlı Devleti, Kuruluş Tarihi, 1302, Orhan Gazi, 1299.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü