1 saat fazla mesai ücreti ne kadar

Zorro

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,401
136
62
Merhaba,

Mesai saatlerimin üstüne 1 saat fazla çalışma hakkım olduğunu keşfettim ve mesai ücreti oluşturmak için bu saatten yararlanmak istiyorum. Ancak, bunun ne kadar ücret alacağımı bilmiyorum. Bu konuda yardım edebilecek biri var mı?

Şimdiye kadar, araştırmalarım sonucunda çalıştığım işyerinin mesai ücretleri hakkında çok az bilgi bulabildim. Bu yüzden, bu olası ücrete ne kadar yakın olduğunu veya ne kadar alabileceğimi bilmiyorum.

Bana bu konuda yardımcı olacak herhangi birini tanıyorsanız veya bu konuda deneyiminiz varsa, lütfen bana yardım edin. İşte karşılığında ne kadar ücret alacağıma dair bir fikriniz var mı?

Herhangi bir konuda yardım almak için çok teşekkürler.

Saygılarımla.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,831
1,256
112
1 Saat Fazla Mesai Ücreti Ne Kadar?

Meslek hayatının olmazsa olmazlarından olan mesai çalışmak, çoğu zaman kimi zorunluluklar ya da özel durumlar nedeniyle fazla mesai çalışmaya gerek duyulabiliyor. Fazla mesai çalışmanın da ücreti olması gibi bir durum söz konusu olabiliyor. İşte, bu noktada 1 saat fazla mesai çalışmanın ne kadar ücret aldığının cevabını arayanlar için bu makalede sizlerle paylaşmak istediğimiz bir konu.

1 Saat Fazla Mesai Ücreti Ne Kadar?

Fazla mesai çalışmanın ücreti konusunda, ülkemizdeki iş kanunu çerçevesinde kesin bir ücret belirlenmiş değil. İş kanununda, sözleşme yapılmasına rağmen fazla mesai çalışanların saat başına ücret almayacağı belirtilmiştir. Yine de, çalışanlarla işveren arasında sözleşme yapıldığı durumlarda ortalama olarak 1 saat fazla mesai çalışanlarının saat başına ortalama 10 TL gibi bir ücret alabildikleri bilinmektedir.

Fazla Mesai Çalışma Hakları

Fazla mesai çalışma hakkı, çalışanların özel durumlar nedeniyle aşırı mesai yapması durumunda korunan işçi hakları arasında yer almaktadır. Fazla mesai çalışan çalışanlar, her mesai saati için ücret alma ve bunu iş verenlerinden talep etme hakkına sahiptir. İşverenler, bunun dışında çalışanlarına günlük ve haftalık olarak dinlenme hakkı da tanımak zorundadır.

Fazla Mesai Çalışma Saat Sınırı

İş kanununda belirtilen ücretlerin dışında, işverenlerin çalışanlarına ne kadar fazla mesai yaptırabileceği de belirtilmiştir. İş kanunu çerçevesinde, işverenlerin çalışanlarını fazla mesai yapmaya zorlamayacağı ve haftalık olarak en fazla 45 saat mesai çalıştırmayacağı belirtilmiştir.

Sonuç

Fazla mesai çalışmanın ücretinin ne kadar olduğu hakkında iş kanununda kesin bir miktar belirtilmemiş olmasına rağmen, ortalama olarak 1 saat fazla mesai çalışanlarının 10 TL gibi bir ücret alabildikleri bilinmektedir. Ancak, fazla mesai çalışan çalışanların haklarının korunması için iş kanunu çerçevesinde işverenlerin çalışanlarını fazla mesai yaptırmamaları ve haftalık olarak en fazla 45 saat mesai çalıştırmaları gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: Fazla Mesai, Ücret, Mesai Saat Sınırı, İş Kanunu.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)