1 yıl dolmadan kiracı evden çıkabilir mi

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba, 1 yıl süreyle kiraladığım evden önce sözleşmede belirtilen süre dolmadan çıkmam gerekiyor mu? Evi kiralamak için imzaladığım sözleşmede bu konuda bir şey belirtilmedi. Sözleşmeyi incelediğimde herhangi bir kısıtlama belirtilmedi. Bu durumda evden önceden çıkabileceğimi anlamak istiyorum.

Bu konuda beni aydınlatacak herhangi bir bilgi veya ipucu var mı? Bu konuda deneyimli olanların yorumlarını ve önerilerini almak istiyorum. Sözleşmeyi okuduğumda bu konuda ne yapmam gerektiğini anlamak için daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Bu durumda evden önceden çıkabileceğimi öğrenmek istiyorum. Lütfen bu konuda yardım edin.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
1 Yıl Dolmadan Kiracı Evden Çıkabilir mi?

Kiracılar, evlerini uzun süreli kiralama sözleşmeleri yaptıklarında, evlerinden çıkmak istediklerinde, kira sözleşmesinde belirtilen kiralama süresinin dolduğunu beklemek zorundadır. Ancak, ev sahibi ve kiracı, kiralama süresinin önceden sona ermesine izin verebilir. Kiracılar, evlerinden önceden çıkmak istiyorsa, ev sahibinin iznine ihtiyaç duyacaktır. Bu yazı, 1 yıl dolmadan kiracının evden çıkma hakkını araştırıyor.

Kiralama Sözleşmesindeki Uyulması Gereken Kurallar

Kiracıların, ev sahibinin onayı olmaksızın evlerinden çıkmaları yasal olmaz. Kiracılar, kiralama sözleşmesinde belirtilen süre bitmeden evlerinden çıkamazlar. Kiralama sözleşmesinin sona ermesi veya ev sahibinin evi geri istemesi durumunda, kiracının evi boşaltması gerekmektedir. Kiracılar, evlerinden çıkmak için ev sahibinin iznine ihtiyaç duyarlar.

Kiracının Evden Çıkma Hakkı

Kiracılar, kiralama süresi bitmeden evlerinden çıkabilirler, ancak ev sahibinin onayına ihtiyaç duyarlar. Ev sahibi, kiracının evden önce çıkmasını istemiyorsa, kiralama sözleşmesinde belirtilen sürenin bitmesini beklemek zorundadır. Aksi durumda, kiracının ev sahibine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmek için borçlu olacağını unutmaması gerekir.

Evden Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Kiracılar, evlerinden çıkmadan önce birçok şeyi yapmalıdır. Öncelikle, ev sahibinin evi kontrol etmesi gerekmektedir. Bu, ev sahibi tarafından talep edilen herhangi bir değişiklik veya tamir gereksiniminin belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Kiracılar, evlerinden çıkmadan önce evi temizlemek ve ev sahibine bütün anahtarları vermek zorundadırlar. Kiracılar, evden çıkmadan önce ev sahibine kiralama sözleşmesinde belirtilen herhangi bir ödemenin de yapıldığından emin olmalıdır.

Sonuç

Kiracılar, evlerinden önce çıkmalarını istiyorlarsa, ev sahibinin iznine ihtiyaç duyacaklardır. Kiralama sözleşmesinde belirtilen sürenin bitmeden evlerinden çıkamazlar. Kiracılar, evlerinden çıkmadan önce evi temizlemek ve ev sahibine bütün anahtarları vermek zorundadırlar. Ev sahibi tarafından talep edilen herhangi bir değişiklik veya tamir gereksiniminin belirlenmesinde yardımcı olacak bir kontrolde bulunmalıdır.