1 yıllık kira sözleşmesi bitince ne kadar zam yapılır

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba,

1 yıllık kira sözleşmesi bitince ne kadar zam yapılacağı hakkında bilgi edinmek istiyorum. Kira sözleşmesi sona erdiğinde ne kadar zam yapılması gerekiyor? Herhangi bir mevzuat var mı? Bu konuda yardım edebilecek herhangi bir kullanıcı var mı?

Kiralama piyasasında herkesin karşılaşabileceği bir konu olduğu için bu konuda kullanıcıların deneyimlerini öğrenmek istiyorum. Kendim için bu bilgileri öğrenmek için kaynaklar arıyorum ve forum aracılığıyla konu hakkında yardım istiyorum.

1 yıllık kira sözleşmesi bitince ne kadar zam yapılması gerektiği hakkında ne kadar çok bilgi edinirsem o kadar iyi. Bu konuda bana yardımcı olabilecek kullanıcıların bilgilerine ihtiyacım var. Örneğin, konuyla ilgili mevzuat, önerilen zam miktarı, zam oranı gibi bilgileri öğrenmek istiyorum.

Bu konu hakkında deneyimli kullanıcılardan yardım almak için bu forumu tercih ettim çünkü aradığım bilgileri buradan öğrenebileceğime inanıyorum. Lütfen, bu konuyla ilgili kullanıcıların deneyimleriyle ve görüşleriyle beni desteklemelerini rica ediyorum.

Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,904
1,315
112
1 Yıllık Kira Sözleşmesi Bitince Zam Yapılır mı?

Kiralama sözleşmesi, kiracı ile kiraya veren arasındaki bir anlaşmadır. Kiralama sözleşmesi, kiracının kiralamaya konu olan yeri, kira bedelinin ödenme süresi ve kiralama süresi gibi konuları belirlemek için kullanılır. Bir kiralama sözleşmesi, kiracının kiraya verilen yeri belli bir süre kullanmak için ödeme yapmasını gerektirir. Ancak, kiralama sözleşmesi bitiminde kiraya veren ve kiracı arasında zam yapılıp yapılmayacağı konusu tartışmalıdır. Bu makalede, 1 yıllık kira sözleşmesi bitiminde zam yapılıp yapılmayacağı hakkındaki tartışmalar gözden geçirilecektir.

Kiralama Sözleşmesinin Zamlanması Ne Zaman Uygulanır?

Kiralama sözleşmesinin zamlanması, kiralama sözleşmesi bitiminde kiracının yerin kiraya verilme hakkını sürdürmesi durumunda uygulanır. Zam, kiracının kiraya verilen yeri daha fazla süre kullanmak için kiraya verenden daha fazla ödeme yapmasını gerektirebilir. Kiracı, kiralama sözleşmesinin bitiminde kiraya verilen yeri sürdürmek istediğinde, kiraya verenden zam isteyebilir. Ancak, zam talebi kiraya verenden onaylanmadan önce kiraya verilen yeri sürdürme hakkının devam etmemesi durumunda geçerlidir.

1 Yıllık Kira Sözleşmesi Bitiminde Zam Uygulanır mı?

1 yıllık kira sözleşmesinin bitiminde zam uygulanıp uygulanmayacağı konusunda farklı görüşler vardır. Bazı kira uzmanları, kiralama sözleşmesi bitiminde kiracının yerin kiraya verilme hakkını sürdürmesi durumunda zamın uygulanması gerektiğini savunurlar. Bu görüşe göre, kiracının kiraya verilen yeri sürdürmek istediğinde kiraya verenden zam istemesi gerekir. Ancak, diğer kira uzmanlarına göre kiralama sözleşmesinin bitiminde zam yapılması gerekmez. Bu görüşe göre, kiralama sözleşmesi bitiminde kiracının kiraya verilen yeri sürdürmek istemesi durumunda kiraya verenin zam uygulamaması gerekir.

Kiracının Zam İsteme Hakkı Var mı?

Kiracının kiralama sözleşmesinin bitiminde zam isteme hakkı vardır. Kiracının kiraya verilen yeri sürdürmek istediğinde kiraya verenden zam isteme hakkı vardır. Ancak, kiracının zam talebi kiraya verenden onaylanmadan önce kiraya verilen yeri sürdürme hakkının devam etmemesi durumunda geçerlidir. Kiracının zam isteme hakkı, kiralama sözleşmesinin bitiminde kiraya veren tarafından kabul edilmediği sürece geçerli değildir.

Anahtar Kelimeler: kiralama sözleşmesi, zam, kiracı, kiraya veren, kiralama süresi.