13 yaş cinsel istek

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Merhaba,

13 yaşındayım ve cinsel istek duymaya başladım. Bununla ilgili benim için doğru ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Cinsellik hakkında ne gibi düşüncelerim olmalı? Bu duygularla nasıl başa çıkmalıyım? Lütfen bana yardımcı olun.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,491
1,159
112
13 Yaş Cinsel İstek

Her çocuk farklı bir şekilde büyüdüğü için, cinsel istekleri de çocuklukta belirli bir yaşta ortaya çıkacak şekilde sabit değildir. 13 yaşındaki çocuklar, cinsel isteklerinin giderek artmasıyla karşılaşabilirler. Ergenlikteki hormonal değişiklikler, cinsel isteğin artmasına neden olabilir.

Cinsel İsteklerin Artışı

Ergenler, karşı cinseli daha yakından tanımaya başlamaya başladıklarında, cinsel isteklerinin artmasına şahit olabilirler. Ergenlerin, cinsel deneyimlerinin arttıkça cinsel istekleri de artmaya başlayabilir. Ergenlikteki cinsel isteklerin arttığını fark etmek, çocuklar için normal ve doğaldır.

Cinsel İsteklerin Farkındalık ve Öz Yönetim Becerileriyle Yönetilmesi

13 yaşındaki çocuklar, cinsel isteklerinin arttığını fark ettiklerinde, onların çevresindeki yetişkinlerin desteğiyle bu deneyimleri nasıl yönetebileceklerini öğrenmelidir. Çocuklar, cinsel isteklerinin nasıl fark edilebileceğini ve nasıl yönetileceğini öğrenmek için, çevresindeki yetişkinlerden destek almalıdır. Yetişkinler, çocuklara cinsel isteklerinin karşı tarafa zarar vermeden nasıl yönetileceğini öğretmelidir.

Cinsel Sağlık ve Güvenlik

Cinsel isteklerin arttığını fark eden 13 yaşındaki çocuklar, cinsel sağlık ve güvenlik konusunda bilinçlenmelidir. Cinsel sağlık ve güvenlik konusunda yetişkinler, çocuklara güvenli cinsel davranışları tanımlamalı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi vermeli ve korunma yöntemleri hakkında konuşmalıdır.

Cinsel İsteklerin Yönetimine Yardımcı Olan Başka Yollar

13 yaşındaki çocuklar, cinsel isteklerini yönetmek için başka yollar da kullanabilirler. Örneğin, cinsel isteklerini bastırmak için günlük egzersizler yapmaktan, kendilerini meşgul etmek veya kafa dağıtmak için hobiler edinmekten veya cinsel isteklerini kontrol edebilmek için meditasyon yapmaktan yararlanabilirler.

• Like
Reactions: Funda

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)