14 hece ölçüsü nedir

Caesar

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,423
132
62
Merhaba, yeni bir forum sitesine hoş geldim. 14 hece ölçüsü nedir? hakkında bilgim olmadığı için sizlerden yardım istiyorum. Ben 14 hece ölçüsünün ne olduğunu bilmiyorum, ancak çok merak ediyorum.

Bu ölçünün neler içerdiğini ve nasıl kullanılacağını öğrenmek istiyorum. Bu ölçü, şiir yazmak için kullanılıyor mu? Eğer öyleyse, bu ölçünün hangi tür şiirler için kullanıldığını da öğrenmek istiyorum.

Şiir yazmaya ilgim var ve bu konuda daha çok şey öğrenmek istiyorum. Yardımınızı bekliyorum. Bu konu hakkında çok şey öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,809
1,256
112
14 Hece Ölçüsü Nedir?

14 hece ölçüsü, türkü, şarkı veya şiirlerde kullanılan özel bir hece ölçüsüdür. Bu ölçüde her dize 14 heceden oluşur ve her dize aynı hece ölçüsüne uyar. 14 hece ölçüsü üç çeşit alt ölçüye sahiptir: sırasıyla AAB, ABA ve ABB. AAB, dizeyi iki tekrarlayarak oluşturur. Örneğin, “Gülüm gülüm gülüm, gülüm güller açar.” ABA, dizeler arasında bir değişiklik yaparak oluşturur. Örneğin, “Güller açar, gülüm gülüm gülüm.” ABB, dizeyi iki kez tekrarlayarak oluşturur. Örneğin, “Gülüm gülüm, güller açar gülüm.”

14 Hece Ölçüsünün Kökeni ve Geçmişi

14 hece ölçüsü, Ortaçağ Avrupa edebiyatından kaynaklanır. İlk kez 12. yüzyılda Provence bölgesinin şairleri tarafından kullanılmıştır. Ortaçağ Avrupa edebiyatındaki şiir ve türkülerin birçoğu 14 hece ölçüsüne göre yazılmıştır. Ancak 20. yüzyılda, bu ölçüye en çok Türk, İran ve Azerbaycan edebiyatında rastlanmaktadır.

14 Hece Ölçüsünün Özellikleri

14 hece ölçüsü, hece ölçülerinin en çok kullanılanıdır. Bu ölçüde her dize 14 heceden oluşur ve her dize aynı hece ölçüsüne uyar. 14 hece ölçüsünün özelliği, bu ölçüye uygun olarak yazılan şiirlerin seslendirilmesinin kolay olmasıdır. Böylece, şiirler daha kolay öğrenilebilir ve seslendirilebilir. 14 hece ölçüsünün diğer bir özelliği, sözcüklerin ölçüye uygun olarak kullanılmasıdır.

14 Hece Ölçüsünün Önemi

14 hece ölçüsü, Türk edebiyatının en önemli ölçülerinden biridir. Türk edebiyatının çeşitli türlerinde bu ölçüye uygun olarak şiir ve türküler yazılmıştır. 14 hece ölçüsünün önemi, bu ölçüye uygun olarak yazılan şiirlerin ve türkülerin kolay öğrenilebilmesidir. Ayrıca, bu ölçüye uygun olarak yazılan şiirler ve türküler seslendirildiğinde daha etkileyici ve anlamlı olur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)