2 ci dünya savaşına Türkiye katıldı mı

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Merhaba,
2 ci Dünya Savaşına Türkiye katılıp katılmadığını öğrenmek istiyorum. Savaş başladığında Türkiye'nin ne gibi önlemler aldığını ve hangi taraflardan destek aldığını öğrenmek istiyorum. Savaş süresince Türkiye'nin davranışı neydi? Dünya Savaşı sona erdiğinde Türkiye ne yaptı? Bu konuda bilgi sahibi olanlar varsa lütfen paylaşımlarınızı yapın. İlgili konularda araştırma yapan, araştırma sonuçlarını ve okuduğum kaynaklarla bana yardımcı olmak isteyenleri çok seveceğim. Lütfen bu konu hakkında bana yardım edin. Teşekkürler.

• Like
  • Love
Reactions: Ece and Burcu

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,960
1,315
112
2. Dünya Savaşına Türkiye'nin Katılımı

Milyonlarca insanın ölümüne, üzüntüsüne ve acısına neden olan 2. Dünya Savaşı, 20. yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olmuştur. İki devasa güç arasındaki savaş, 1939 ile 1945 yılları arasında sürdü. Türkiye, bu savaşın taraflarından biri olarak görülmüyordu. Ne var ki, Türkiye, savaşın kendisi dışında, dolaylı olarak da olsa, bu savaşa katılmıştır.

Türkiye'nin Savaşa Katılımının Nedenleri

Türkiye, savaşa dolaylı olarak katılmıştır. Türkiye, savaştan önce, Batılı güçlerle yakın ilişkiler kurmuş ve buna rağmen, savaşın başlamasından hemen sonra, kendisini savaşın taraflarından biri olarak görmemiştir. Buna karşılık, Türkiye, savaşın taraflarından biri olarak görülmüyordu. Bunun yerine, Türkiye, savaşın taraflarından biri olarak görülmeyen tarafları desteklemiştir.

Türkiye'nin Savaşa Katılımının Sonuçları

Türkiye, savaşa katılmamış olsa da, savaşın sonuçlarından etkilenmiştir. Savaştan sonra, Türkiye, savaşın taraflarından biri olarak görülen taraflardan birtakım insanların sığınmacı olarak ülkesine gelmesine izin vermiştir. Bunun yanında, Türkiye, savaştan sonra bölgedeki güç dengelerini değiştirerek, bölgedeki güvenliği sağlamaya çalışmıştır.

Sonuç

Türkiye, savaşa katılmamıştır. Ne var ki, savaştan önce ve sonraki dönemde, Türkiye, savaşın taraflarından biri olarak görülmeyen tarafların desteklenmesi ve bölgedeki güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunmuştur. Bu nedenle, Türkiye, savaşa dolaylı olarak katılmıştır.

2.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)