2 Dünya Savaşı sonrası döneme ne denir

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba,
2 Dünya Savaşı sonrası dönemi kapsayan bir kavram hakkında çok fazla bilgim yok. İnternette arama yaptım ama kapsamlı bir cevap alamadım. Bu döneme ne denir? 2 Dünya Savaşı sonrasında neler oldu? 2 Dünya Savaşı sonrası dönemde ne gibi değişimler oldu? Dünya çapında neler değişti? Bu konuda bilgi sahibi olanlar varsa, lütfen benim için yardım edin. Biraz arama yaptım ama tam olarak neye denildiğini öğrenemedim. Lütfen bu konuda yardım edin. Bu konuda kapsamlı bilgiye sahip olanların yardımını bekliyorum.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
2 Dünya Savaşı Sonrası Dönem: Kısa Bir Tanım

2 Dünya Savaşı sonrası dönem, 1939-1945 yılları arasında gerçekleşen 2 Dünya Savaşı'nın sonunda başlayan ve bugüne kadar devam eden dönemdir. 2 Dünya Savaşı sonrası dönem, dünya üzerinde devletler arasındaki ilişkileri, küresel ekonomiyi, hükümetlerin yönetim şekillerini ve toplumsal değişimleri etkileyen önemli bir dönemdir.

2 Dünya Savaşı Sonrası Dönemde Toplumsal Değişimler

2 Dünya Savaşı sonrası dönem özellikle kadınların toplumsal statüsü açısından önemli toplumsal değişimler yaşanmasına neden olmuştur. 2 Dünya Savaşı sırasında birçok kadın, erkeklerin yerine savaştan dönmeyenlerin yerini almış ve çalışma hayatına katılmıştır. Savaşın sonunda kadınların çalışma hayatına katılma oranı artmış ve hükümetler kadın haklarını geliştirme konusunda çeşitli adımlar atmıştır.

2 Dünya Savaşı Sonrası Dönemde Ekonomik Değişimler
2 Dünya Savaşı sonrası dönemde özellikle Avrupa ülkeleri ekonomik anlamda ciddi değişimler yaşamıştır. İkinci Dünya Savaşına kadar Avrupa ekonomisi çoğunlukla ülkeler arası ticaret üzerine kurulmuştur.2 Dünya Savaşı sonrasında ise Avrupa ülkeleri, ABD tarafından desteklenen küresel pazarlara katılmış ve ticaret sistemi değişmiştir. ABD tarafından desteklenen Marshall Planı ile çok sayıda Avrupa ülkesi, ekonomik anlamda toparlanmış ve bölgeler arası kalkınma, sanayileşme ve ticaretin gelişmesi sağlanmıştır.

2 Dünya Savaşı Sonrası Dönemde Politik Değişimler
2 Dünya Savaşı sonrası dönemde, dünya ülkelerinde çok sayıda politik değişimler olmuştur. 2 Dünya Savaşında yenilen Almanya, İtalya ve Japonya çoğunlukla politik anlamda yeniden yapılandırılmıştır. Ayrıca 2 Dünya Savaşı sonrasında Doğu Avrupa'da komünist rejimler kurulmuştur. 2 Dünya Savaşı sonrası dönem, dünya üzerinde çok sayıda uluslararası anlaşmalara, örgütlere, kurumlara ve çeşitli uluslararası platformlara imza atılmasını da beraberinde getirmiştir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü