2 Dünya Savaşı sonunda Türkiye hangi blokta yer aldı

Dusunenyolcu

Yeni Üye
BaYaN
2 Nis 2023
1,271
114
2
Merhaba, 2 Dünya Savaşı sonunda Türkiye hangi blokta yer aldı? sorusuna cevap arıyorum. Aslında bu konu hakkında pek bilgim yok fakat Türkiye'nin savaşta taraf olarak hangi blokta yer aldığını öğrenmek istiyorum. Yakınlarımda bu konuda bilgisi olan biri yok, bu yüzden bu forumu kullanıyorum.

Türkiye'nin 2 Dünya Savaşı sırasında nerede olduğuyla ilgili sizlerden yardım istiyorum. Türkiye'nin savaşta hangi blokta yer aldığını öğrenmeye çalışıyorum. Sizlerden nerede olduğuyla ilgili bilgiler veya kaynaklar istiyorum. İnternette arama yapmaya çalışsam da bulamadım, bu nedenle sizlerden yardım istiyorum.

2 Dünya Savaşı sırasında Türkiye tarafsız kalmış olmasına rağmen, savaş sonrasında batılı blokla yakın ilişkileri olduğunu biliyorum. Sizlerden Türkiye'nin savaş sırasında hangi blokta yer aldığıyla ilgili bilgi istiyorum. Bilgi veya kaynaklarınızın bana yardımcı olacağına inanıyorum.

Şimdiden teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,831
1,256
112
2 Dünya Savaşı Sonrasında Türkiye Hangi Blokta Yer Aldı?

2 Dünya Savaşı, çok uluslu olarak kabul edilen en büyük savaşlardan biridir. Savaş boyunca, çoğu ülke kuşağına ait iki ana blok arasında keskin bir çatışma vardı. Bu bloklar, İngiliz İmparatorluğu, Fransa ve diğer Batılı ülkelerin oluşturduğu İkinci Cephe ile Nazi Almanyası, İtalya ve Japonların oluşturduğu Japon-İtalyan-Alman İttifakı'ndan oluştu. 2 Dünya Savaşı sonunda, Türkiye hangi blokta yer almıştır?

Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı Sırasında Hangi Blokta Yer Aldığı?

Türkiye, 2. Dünya Savaşı sırasında neredeyse hiçbir tarafa bağlı değildi. Türkiye, savaşın başında tarafsızlığı ilan etmişti ve bu durumu 23 Aralık 1941'de resmen kutlamıştı. Resmi olarak, Türkiye tarafsız kaldı ve bu durum savaşın sonuna kadar devam etti. Türkiye, SSCB'nin kontrolündeki ülkeleri de içeren İkinci Cephe ile Japon-İtalyan-Alman İttifakı arasında yer almadı. Türkiye, savaşın sonunda da tarafsız kaldı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü