2 dünya savaşında Türkiyenin başında kim vardı

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba,
2 Dünya Savaşı sırasında Türkiyenin başında kim vardı? Bu soruya cevap arıyorum. Türkiye'nin o dönemde başında kimin olduğunu öğrenmek istiyorum. 2 Dünya Savaşı sırasındaki siyasi durumu hakkında bilgim oldukça sınırlı. Sizin görüşlerinizi öğrenmek için buradayım. Lütfen bu soru hakkında yardımcı olun.

Her ne kadar Türkiye savaşa hiç katılmadıysa da, 2 Dünya Savaşı sırasında Türkiyenin başında kimin olduğu konusunda kapsamlı bilgilerim yok. Türkiyenin liderleri o dönemde ne yaptılar? Bu süreçteki Türkiye'nin siyasi pozisyonu hakkında öğrenebileceğim bir şey var mı?

Konu hakkında yardımcı olmanızı rica ediyorum. Türkiye'nin 2 Dünya Savaşı sırasında başında kimin olduğu konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum. Lütfen konu hakkında öğrenebileceğim bilgileri paylaşın.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,828
1,256
112
2 Dünya Savaşında Türkiye Başkanı Kimdi?

2 Dünya Savaşı, 1939-1945 yılları arasında yaşanan bir savaştı. Bu savaşta tüm dünya ülkeleri ve halkları tarafından özellikle etkilenen Türkiye de, savaşa karşı sert tutumuyla dikkatleri üzerine çekti. Bu dönemde Türkiye'nin başında kim vardı?

Türkiye, savaşın başında İsmet İnönü'nün liderliğinde çok önemli bir tutum sergiledi. İsmet İnönü, 2. Dünya Savaşı'nın başlamasından önce, 1930'ların başında başbakan olarak atandı. İsmet İnönü, Türkiye'yi savaşa girmekten alıkoymayı amaçladı ve bunu başardı.

İsmet İnönü, Türkiye'nin uluslararası siyasetteki tutumunu korumak için özellikle çaba gösterdi. Bu arada, İkinci Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında İsmet İnönü, Almanya ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının önünü açtı.

Türkiye, İsmet İnönü'nün liderliğinde, İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesini beklemek için pasif bir tutum takındı. Ancak, savaşın bitmesinden sonra Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'nın en önemli cephelerinden birinde savaşan ülkelerden biri oldu.

Türkiye, İsmet İnönü'nün liderliğinde, savaşın sonunda İtilaf Kuvvetleri tarafından kurulan Nüfus Mübadelesi Anlaşması'nı imzaladı. Bu anlaşma, İkinci Dünya Savaşı'nda sürgün edilen Türklerin Türkiye'ye geri dönmesini sağladı.

Son olarak, Türkiye'yi 2. Dünya Savaşı sırasında İsmet İnönü'nün liderliğinde yönetmesi, Türkiye'nin uluslararası alanda önemli mesafeler kaydetmesini sağladı. İsmet İnönü, Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlık için mücadele eden bir ülke olarak tanınmasını sağladı.

Anahtar Kelimeler: 2.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü