33 haftalık gebelikte yapılmaması gerekenler

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Merhaba herkese. 33 haftalık gebelikte neler yapılmaması gerekiyor? Gebelik sürecim boyunca yapmamam gerekenleri öğrenmek istiyorum. Doğum öncesi sağlık ve güvenlik önlemlerinin önemi hakkında bilgi ve tavsiyeler almak istiyorum. Lütfen bana yardım edin.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,364
1,247
112
33 Haftalık Gebelikte Yapılmaması Gerekenler

Yüksek riskli olan bir gebelik döneminde olduğumuz 33. haftada anne adaylarımızın önemli bir dikkat göstermesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu konuda gebelik sırasında yapılmaması gerekenleri aşağıdaki başlıklar altında toparlayalım.

Fiziksel Aktiviteler

Yüksek riskli bir gebelik döneminde olduğumuz için anne adaylarımızın kendilerini sürekli olarak yormamaları gerekir. 33. haftada yüksek riskli gebelik sırasında yapılmaması gerekenler arasında aşırı fiziksel aktiviteler bulunmaktadır. Günlük yaşamımız için gerekli olan hafif egzersizler yapılabilir. Bunun dışında yüksek egzersizler, spor aktiviteleri ve zorlu fiziksel aktiviteler yapılmamalıdır.

Stres ve Anksiyete

Her ne kadar 33. haftanın bebeğin anne karnındaki gelişimini tamamlamasıyla beraber son hafta olması sebebiyle annenin azalacak korkuları olsa da, stres ve anksiyetenin önemi oldukça büyüktür. Bu dönemde anne adaylarının huzurlu olmaları gerekmektedir. Bunun için günlük yaşamın içerisinde stres ve anksiyeteyi azaltmak için kendilerine zaman ayırmaları, kendilerini dinlendirebilecekleri yerlerde vakit geçirmeleri ve etkili teknikler kullanmaları önerilmektedir.

Gezmek

33. haftada gezmek, uzun yolculuklar yapmak ya da çok fazla yürümek anne adaylarına önerilmemektedir. Uygun olmayan süratli araçlara binmek, uygun olmayan yollarda sürüş yapmak da güvenli bir gebelik süreci geçirmek isteyen annelerimiz için uygun değildir.

Gıdalar

Gebelik dönemi süresince anne adaylarının dikkatli olmaları gereken noktalardan birisi de gıdalardır. 33. haftada da anne adaylarımızın taze, sağlıklı ve doğal gıdalar tüketmesi önerilmektedir. Çiğ yiyecekler, aşırı tuzlu ve baharatlı gıdalar, katkı maddesi içeren gıdalar, konserve gıdalar, fast food, alkol ve sigara tüketiminin kesinlikle önlenmesi gerekmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)