AB açılımı ne demek

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba,

AB açılımının ne demek olduğunu öğrenmek istiyorum. Bunun için tüm arkadaşlarımın bilgisine ihtiyacım var. Forum üyelerinden AB açılımının ne demek olduğuna dair yardım istiyorum.

Çoğu kişi AB açılımının Avrupa Birliği olduğunu biliyor, ancak AB'nin önemli etkinlikleri, anlaşmaları ve güçleri hakkında çok az şey biliyoruz. AB, Avrupa'nın ekonomik, siyasi ve sosyal kalkınmasının teşviki amacıyla kurulmuş bir kuruluştur. AB, üye ülkelerin uyumlu şekilde birlikte çalışmasına, Avrupa'nın ekonomik rekabet gücünü arttırmasına ve küresel sorunların çözümüne yardımcı olmak için çeşitli politikalar geliştirmektedir.

AB, kurucu ülkelerden biri olan İngiltere gibi üye ülkelerin ekonomik kalkınma ve sosyal zenginliğinin arttırılmasını amaçlamaktadır. AB, tüm üye ülkelerin ekonomik ve siyasi yarar sağlamasını amaçlayan çok çeşitli politikaların yanı sıra, üye ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesini de hedeflemektedir.

Yardımınız için çok teşekkürler. AB açılımının ne demek olduğu hakkındaki görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
AB Açılımının Ne Demek Olduğu

AB, Avrupa Birliği anlamına gelir. Avrupa Birliği, 28 farklı ülkeden oluşan ve Batı Avrupa'da yer alan bir siyasi ve ekonomik işbirliği oluşturmak amacıyla kurulmuş bir organizasyondur. Avrupa Birliği, üye ülkelerin birlikte hareket etmesini ve ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi ve teknolojik alanlarda işbirliği yapmasını sağlamak için geliştirilen bir kurumdur.

Avrupa Birliği Nedir?

Avrupa Birliği, 28 üye ülkenin ortak hareket etmesi ve ortak bir amaç oluşturması için kurulmuş bir örgüttür. Avrupa Birliği, bölgesel işbirliği, ekonomik ve sosyal kalkınma, güvenlik sağlama, ekonomik ve siyasi bütünlük, sivil toplum, çevre ve uluslararası alanlarda işbirliği yapma amacıyla kurulmuştur. Avrupa Birliği, üye ülkelerin ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi ve teknolojik alanlarda işbirliği yapma ortamını sağlayan bir siyasi ve ekonomik işbirliği oluşturmak amacıyla kurulmuştur.

Avrupa Birliği Ne Yapar?

Avrupa Birliği, üye ülkelerin işbirliği yapmasını sağlamak için birçok farklı araçlar kullanır. Avrupa Birliği, aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek, üye ülkelerin ekonomik ve siyasi bütünlüğünü sağlamak, üye ülkelerin bilgi ve teknolojide gelişmesini desteklemek, ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkıda bulunmak, çevre koruma ve sivil toplumla işbirliği gibi alanlarda faaliyetler yürütür.

Avrupa Birliği'nin Amacı Nedir?

Avrupa Birliği'nin temel amacı, üye ülkelerin bütününe kapsayan ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi ve teknolojik işbirliği yapmalarını sağlamaktır. Avrupa Birliği, üye ülkeleri arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi, ekonomik kalkınmayı destekleyen politikalar geliştirilmesi, üye ülkeler arasında daha iyi bir iletişim kurulması, aralarındaki anlaşmazlıkların çözümlenmesi ve çevre koruma gibi alanlarda çalışmalar yürütmektir.

• Like
Reactions: PeriSesleri

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
SANAL ALIŞVERİŞ PLATFORMU AÇILIMI, Sanal Alışveriş Platformu, internet üzerinden alışveriş yapmak için çeşitli web sitelerini ve uygulamaları kullanan bir kavramdır. Bu platformlar, kullanıcılarına çevrimiçi olarak çeşitli ürünleri ve hizmetleri sunmak için tasarlanmıştır. Sanal Alışveriş Platformu, kullanıcıların alışveriş için her zaman ve her yerde çevrimiçi olarak kullanabilecekleri kullanıcı dostu bir çözüm sunar. Platform, kullanıcıların ürünleri aramalarını, ürünleri seçmelerini ve satın almalarını kolaylaştırır. Sanal Alışveriş Platformu, ayrıca, kullanıcıların satın alma süreçlerini dijital olarak yönetmelerine ve kullanıcıların ürünleri teslim almalarını kolaylaştırmak için özel ödeme seçenekleri sağlamasına da olanak tanır.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
ACM SIGCHI Uyumlu Araç ve İş Akışları (ACM SIGCHI Human-Computer Interaction, HCI) açılımı, bir bilgisayar ve insan arasındaki etkileşimin etkin bir şekilde kullanımının önemini vurgulamak için tasarlanmış bir örgüttür. ACM SIGCHI, insanların bilgisayarlar ve dijital cihazlarla etkileşim kurmak için tasarım kavramlarının geliştirilmesi ve çalışmalarının desteklenmesi için kurulmuştur. ACM SIGCHI, bilgisayar kullanımının kullanımının üzerine yoğunlaşıyor ve insanların bilgisayar ve dijital cihazları nasıl kullandıklarını ve insanlar için en iyi etkileşim çözümlerinin nasıl tasarlandığını inceliyor.

ACM SIGCHI, insanlar ve bilgisayarlar arasındaki etkileşim konusunda güncel çalışmaları desteklemek için birçok etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Bu etkinlikler arasında konferanslar, etkinlikler, ödüller ve çevrimiçi toplantılar bulunmaktadır. ACM SIGCHI, dünya çapında araştırmacıların ve tasarımcıların etkileşim ve kullanımının geliştirilmesi için çaba göstermektedir. Bu kuruluşun araştırma ve çalışmaları, kişisel bilgisayarların gelişmesi, hız ve kullanım kolaylığı artışına, mobil cihazların kullanımının artırılmasına, internetteki etkileşimlerin iyileştirilmesine ve dijital teknolojinin yaygınlaşmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca, ACM SIGCHI, kullanıcıların dijital çözümlerin kullanımının kolaylaştırılması ve insanların dijital teknolojiyi nasıl kullanabileceklerini öğrenmesi için çalışmalar yürütmektedir.

• Like
Reactions: PusulaKahve

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Türkiye Yükseköğretim Kurumu'nun (TYYK) Açık Öğretim Uygulamaları (AÖ) Bölümü, TYYK tarafından eğitim ve öğretim amaçları için organize edilen yükseköğretim programlarının açık öğretim uygulamalarıyla desteklenmesidir. TYYK tarafından organize edilen programlar, AÖ bölümleri aracılığıyla, üniversite, meslek yüksekokulları ve diğer yükseköğretim kurumlarında eğitim alan öğrencilere, çeşitli türlerde eğitim ve öğretim hizmetleri sunmaktadır. TYYK tarafından organize edilen yükseköğretim programları, çok farklı eğitim ve öğretim alanlarında AÖ bölümleri tarafından desteklenmektedir. AÖ bölümleri, öğrencilerin, çevrimiçi veya klasik yöntemlerle katılabilecekleri, özellikle geniş kapsamlı, uzun vadeli ve ölçekte öğretim programları düzenlemektedir. AÖ bölümleri, öğretim programlarının kalitesini artırmak ve katılımcıların eğitimlerini kolaylaştırmak için çeşitli yöntemler geliştirmektedir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Açılımın tam anlamıyla "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" olan KVKK, kişilerin verilerinin güvenli bir şekilde korunmasını sağlamak amacıyla kabul edilen bir mevzuattır. KVKK, kişisel verilerin toplanma, işlenme, depolanma, kullanılması ve haklarının korunması gibi konularda önemli düzenlemeler içermektedir. KVKK kapsamında, kişisel verilerin korunmasını sağlamak için, veri sahiplerinin onayı gerektiği gibi, verilerin güvenli, gizli ve güvenli bir şekilde korunması gerekmektedir. Ayrıca, KVKK’ya göre kişisel verilerin yanlış kullanımına karşı yasal haklarının korunmasını güvence altına almak da önemlidir. KVKK, toplumsal faydaların maksimize edilmesini, kişisel verilerin korunmasını ve sıkı bir şekilde denetlenmesini sağlayarak, çağdaş toplumların güvenli ve özgür ortamlarının oluşturulmasına katkıda bulunmaktadır.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Girişimcilik Araştırmaları Birliği (GAB) Türkiye'de girişimcilik konusunda araştırmalar ve etkinlikler yürüten bir kurumdur. GAB, topluluklar arasında ve ulusal düzeyde girişimcilik alanındaki yenilikçi projelere destek vermek amacıyla kurulmuştur. GAB, çeşitli toplulukların ve örgütlerin üyelerinin girişimcilik konusunda bilgi ve beceri geliştirmesini amaçlamaktadır. Birlik, girişimcilerin, üniversite öğrencilerinin, akademisyenlerin ve profesyonellerin, başarılı girişimcilik faaliyetlerini desteklemek için çalışmalar yürütmektedir. GAB, girişimcilik hakkında her seviyeden katılımcılara eğitim ve destek sağlamayı hedeflemektedir. GAB, etkinlikler, seminerler, çalışma grupları, mentorluk programları, online toplantılar ve diğer çeşitli faaliyetler düzenlemektedir. GAB, girişimcilerin kazançlarını artırmak ve girişimcilik kültürünü geliştirmek amacıyla önemli bir rol oynamaktadır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) AB açılımı, arama motoru optimizasyonu için yapılan çalışmaların önemli bir parçası olan arama motoru algoritmalarının (AB) anlaşılmasını ve kullanılmasını ifade eder. SEO AB, bir web sitesinin arama motoru sonuçları sıralamasının iyileştirilmesi için gerçekleştirilen çalışmalara verilen genel bir ad olarak kabul edilir. SEO AB, arama motoru algoritmalarının sunduğu arama sonuçlarının özelleştirilmesi ve web sitesinin arama motoru sıralamasının artırılması gibi ana hedefleri içerir. SEO AB, arama motorları tarafından web sitenizi görüntülemek için kullanılan algoritmaları anlamak ve bunların kullanımına göre web sitenizin arama motoru sıralamasını optimize etmek için çalışmaların yürütülmesini sağlar. SEO AB, arama motoru algoritmalarının anlaşılması ve kullanılmasıyla, web sitenizin arama motoru sıralamasının artırılması için gerekli olan çalışmaların yapılmasına yardımcı olacaktır.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Yönetimsel Arayüzler ve Uygulamalar Bileşeni (YÖNETİM-AUB) açılımı, bir yönetim sistemindeki arayüzler ve uygulamaların bir araya getirilmesini ifade eder. YÖNETİM-AUB, bir örgütün yönetim sistemleri arasında arayüzlerin ve uygulamaların arasındaki bağlantıyı sağlamak için tasarlanmıştır. YÖNETİM-AUB, arayüzlerin ve uygulamaların yönetim sistemleri arasındaki etkileşim ve işbirliğini arttırmak için tasarlanmıştır. Yönetim sistemleri arasındaki etkileşim ve işbirliğini arttırmak, örgütlerin işlerini daha verimli ve etkili bir şekilde yürütmesine yardımcı olur. YÖNETİM-AUB, örgütlerin verimliliğini arttırmak için tasarlanmış bir çözümdür. Yönetim sistemleri arasındaki etkileşim ve işbirliğini arttırmak için, YÖNETİM-AUB, örgütlerin yönetim sistemleri arasındaki bağlantıyı sağlayan her türlü özelliği sağlamak için tasarlanmıştır. YÖNETİM-AUB, örgütlerin yönetim sistemleri arasındaki bağlantıyı sağlamak ve arayüzlerin ve uygulamaların arasındaki etkileşimi arttırmak amacıyla geliştirilmiştir. YÖNETİM-AUB, arayüzlerin ve uygulamaların arasındaki bağlantıyı sağlamak için çeşitli yöntemler kullanır. YÖNETİM-AUB, örgütlerin yönetim sistemleri arasındaki bağlantıyı sağlamak için kullanılan bir arayüzdür ve verimliliği arttırmak için tasarlanmıştır.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Açılım olarak AY-BA kısaltması, "Akademik Yayıncılık ve Bilgi Ağı" anlamına gelmektedir. Bu AY-BA, akademisyenlerin, bilim insanlarının ve araştırmacıların öğrenme ve araştırma süreçlerine katkıda bulunmak amacıyla ortaya çıkmış küresel bir web platformudur. AY-BA, akademik çalışmaların araştırılması ve paylaşılması için özel bir alan oluşturur. Platform, akademik yayınların ve bilgilerin arşivlenmesini, paylaşılmasını ve aranmasını kolaylaştırarak, akademisyenlerin ve bilim insanlarının çalışmalarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Platform, ayrıca birçok akademik kaynakların dünya çapında erişimini sağlayarak, akademik öğrenme ve araştırma süreçlerine katkıda bulunur.

Sibel

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
283
0
0
Gelişmiş Alan Ağ Bağlantısı (Advanced Field Area Network - AFAN) açılımının anlamı, bir alan ağının, iki veya daha fazla fiziksel cihazı aynı anda birbirine bağlamak için kullanılan kablolama, donanım veya protokol yönetimidir. AFAN, özellikle mühendislik, ticaret ve kamu kurumları tarafından kullanılan karmaşık sistemleri daha kolay yönetmek için tasarlanmıştır. AFAN, farklı alanlarda çok sayıda uzaktan kontrollü cihazların zamanını ölçmek, verileri toplamak ve almak, cihazlar arası haberleşmeyi başlatmak ve ağa bağlanmış cihazlar arasında veri akışını kontrol etmek gibi birçok farklı görevleri gerçekleştirmek için kullanılabilir. AFAN, genellikle farklı alanlarda bulunan ağlara bağlanmak için kullanılan bir ağ standardıdır.

CennetBahcesi

Tanınmış Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,279
90
47
Türkiye Arama Motoru Araştırmacıları (TÜRKAM) Açılımı, Türkiye'de arama motoru teknolojisinin geliştirilmesi için araştırmacıların oluşturduğu bir sivil toplum kuruluşudur. TÜRKAM, Türkiye'nin önde gelen araştırma enstitüleri, üniversiteler ve diğer üst düzey araştırma kurumlarının bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Kuruluşların amacı, Türkiye'de arama motoru teknolojisi ve algoritmalarının geliştirilmesine destek olmaktır.

TÜRKAM'ın araştırma konuları arasında arama motoru özellikleri, arama sorgularına yanıt verme, arama sonuçlarının düzenlenmesi, arama özelliklerinin geliştirilmesi ve çoklu arama motoru sistemleri bulunmaktadır. TÜRKAM, araştırmacılarının arama motoru kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmasının yanı sıra, arama motoru endüstrisinin gelişimine ve kullanıcıların karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye odaklanmıştır.

TÜRKAM, Türkiye'deki arama motoru teknolojisi alanında yol göstermek için çeşitli projeler gerçekleştirmektedir. TÜRKAM, arama motorlarının kullanımını daha kolay hale getirmek için kullanıcılara arama sorgularının daha iyi anlaşılması ve arama sonuçlarının daha etkin bir şekilde düzenlenmesi için çalışmalar gerçekleştirmektedir. Ayrıca, arama sonuçlarının özelleştirilmesi, arama sonuçlarının daha iyi ölçülmesi için çeşitli araştırmalar ve uygulamalar da yürütmektedir.

Ozlem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
284
0
0
AB, Avrupa Birliği anlamına gelmektedir. Avrupa Birliği, 1950 yılında İtalya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve Almanya gibi, Avrupa'daki bazı ülkelerin, ekonomik ve siyasi bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan bir siyasi girişimdir. Zamanla bu ortak girişim, 28 üye ülkeye ulaşmıştır. AB, korumacı ticaret uygulamaları, ortak para birimi, ortak işgücü ve insan hakları politikaları, ortak enerji politikaları ve kültürel ilişkiler gibi çok çeşitli alanlarda ortak hareket etmeyi hedeflemektedir. AB, ekonomik, siyasi ve kültürel anlamda bir araya gelerek, Avrupa'da istikrar ve güvenliğin sağlanmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Sevim

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
307
0
0
TURKAK ULUSAL AKREDİTASYON KURUMU açılımı, Türk Akreditasyon Kurumu anlamına gelmektedir. TURKAK, Türkiye'de kalite güvencesi sağlayan ve ulusal standartlar oluşturan resmi bir kurumdur. Türk Akreditasyon Kurumu, ulusal ve uluslararası standartların kalite ve güvenilirliğinin her zaman en üst seviyede tutulmasını sağlamak için birçok faaliyetleri vardır.

TURKAK, kurumların ürünlerinin ve hizmetlerinin ulusal standartlara uygunluğunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Türk Akreditasyon Kurumu, üretim, hizmet ve ürünlerin kalite standartlarının güvenilirliğini ve doğruluğunu sağlamak için çeşitli faaliyetler yürütmektedir. Ayrıca, TURKAK, kamu kurumlarının, tekstil ve gıda üreticilerinin, tarım ürünlerinin, kimyasalların, sera gazlarının, enerji tüketiminin, orman ürünlerinin ve diğer ürünlerin güvenliğini ve kalitesini sağlamak için standartlar oluşturur ve denetimler yapar.

TURKAK, kurumların, ürünlerinin ve hizmetlerinin, ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğunu kontrol etmek için çeşitli sertifikalar oluşturur. Kurumlar, bu sertifikaları almak için başvuruda bulunmalıdır. Ayrıca, TURKAK, belirli kurumların ve ürünlerin kalite güvencesini sağlamak için çeşitli hizmetler sunmaktadır. TURKAK, kurumların, ürünlerinin ve hizmetlerinin kalitesi hakkında bilgi edinmek ve güvence altına almak için çeşitli laboratuvar ve test hizmetleri sağlamaktadır.

Aydan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
304
0
0
Sosyal Ağlar ve iletişim Ağları (SNA) Açılımı, sosyal ağların ve iletişim ağlarının bir araya geldiği platformların tümünü ifade eder. Sosyal ağlar ve iletişim ağları, insanların dijital ortamda etkileşim kurmasını sağlayan araçlardır. Sosyal ağlar ve iletişim ağları, insanların arasındaki ilişkileri güçlendirmek, bilgi ve deneyimleri paylaşmak için kullanılan birçok teknolojiyi içerir. Bunlar arasında en popüler olanlar arasında, sosyal medya ağları, mesajlaşma ve arama motorları, bloglar, tartışma grupları, sosyal paylaşım siteleri ve diğer iletişim araçları sayılabilir. Sosyal ağlar ve iletişim ağları, çevrimiçi iletişimin hızlandırılmasını, dünyanın her yerindeki insanları bir araya getirmesini, yeni arkadaşlar edinilmesini ve yeni bilgiler paylaşılmasını mümkün kılar. Ayrıca, bu ağlar, özellikle e-ticarette oldukça etkili olmuştur. Sosyal ağlar ve iletişim ağları, kişilerin dijital ortamda arkadaşları ile bağlantı kurmasına, olağanüstü haberleri paylaşmasına, arkadaşlarının profillerini görüntülemesine, yeni arkadaşlar edinmesine ve iş bağlantıları kurmasına olanak tanımaktadır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,890
641
5
Eğitimci Bakış Açısıyla Eğitimle İlgili Aktif Çalışma Grupları (EİACG) kısaltmasının anlamı; "Eğitimle İlgili Aktif Çalışma Grupları", eğitim alanında faaliyet gösteren örgütlerin, eğitim politikalarının belirlenmesinde aktif olarak rol oynadıkları çalışma gruplarıdır. EİACG bir eğitim örgütü tarafından seçilmiş ve belirlenmiş çalışma gruplarının aktif olarak çalışması ile eğitim politikalarını etkilemesini sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

EİACG çalışmalarının temel amacı; öğrencilerin eğitimden maksimum fayda sağlamasını sağlamak, eğitimde daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlamak ve öğrencilerin kariyer yolculuklarının başarılı olmasını desteklemektir. EİACG çalışmalarının içeriği, eğitimin özelliklerine, çağın gereksinimlerine ve çevrenin ihtiyaçlarına göre değişir. EİACG çalışmalarının temel öğeleri, öğrencilerin eğitimden etkilenecek alanları belirlemek, eğitim konularının kapsamının genişletilmesi, öğrencilerin eğitimlerinin güvencesinin sağlanması, eğitimin çeşitliliğini arttırmak ve eğitimin kalitesini geliştirmektir.

EİACG çalışmalarının faydaları arasında; eğitimin niteliğinin arttırılması, öğrencilerin eğitimden daha fazla fayda sağlaması, eğitime olan katılımın artırılması, eğitime olan ilgiyi arttırmak, öğrencilerin eğitime olan motivasyonunu arttırmak ve öğrencileri daha iyi eğitim imkanlarına kavuşturmak sayılabilir. EİACG, eğitim alanında yürürlükteki politikaların daha iyi anlaşılmasını ve değiştirilmesini sağlamak için önemli bir araçtır. EİACG çalışmaları, öğrencilerin eğitim deneyimlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayarak öğrencilerin kariyer başarısının artırılmasına katkıda bulunmaktadır.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,468
517
0
SORU: SORU Açılımı Ne Demek?

YANIT: SORU, Sosyal, Örgütsel, Rekabet ve Üretkenlik anlamına gelen Türkçe kısaltmasıdır. SORU, çoklu disiplinler arası bir yaklaşım olarak, işletmelerin sosyal, örgütsel, rekabet ve üretkenlik yönlerini geliştirmek için kullanılan bir stratejidir. Bu strateji, özellikle de toplumsal sorumluluk, etik, sosyal cinsiyet eşitliği ve kültürel farklılıklar gibi konuları kapsamaktadır. SORU, çok disiplinli yaklaşımın, işletmelerin çarpıcı ve sürdürülebilir bir başarı yakalamalarına yardımcı olacak şekilde uygulanmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)