ABD Afganistan savaşında kaç kişi öldü

SeSSiZBeKCi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,306
111
17
Merhaba,

ABD Afganistan savaşında kaç kişinin öldüğünü merak ediyorum. Afganistan'da ölenlerin nereden geldiği ve değişen ölüm oranındaki değişimler hakkında bilgi edinebilir miyim?

Bu konuda, Afganistan'a gönderilen ABD askerlerinin ve diğer güvenlik güçlerinin sayısının ne kadar olduğu, savaşın başından bu güne kadar ne kadar sürdüğü ve ne kadar kişinin öldüğü konusunda yardım istiyorum.

Ayrıca, Afganistan'da ölen kişilerin neredeyse tamamının ABD askerleri olduğunu düşünüyorum, ama diğerlerinin nereden geldikleri ve savaşın potansiyel maliyetinin ne olduğu konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Şimdilik bu kadar. Yardım edebilecek kimse varsa, çok minnettar olurum. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
ABD Afganistan Savaşında Ölenlerin Sayısı

Afganistan savaşı, 11 Eylül 2001'de başlayan ve halen devam eden, ABD ve müttefikleri tarafından Afganistan'da sürdürülen savaşın adıdır. ABD Afganistan savaşında ölenlerin sayısı, iki tarafın da ölümlerini kapsamaktadır.

ABD Afganistan savaşında ölenlerin sayısı

ABD tarafından, 2001'den bu yana Afganistan'da ölenlerin sayısı, yaklaşık 2.400'dür. Bu rakam sadece ABD'nin üst düzey komutanlarını, askerlerini ve destek personelini kapsamaktadır. ABD tarafından ölenlerin sayısı, bağımsız denetim mekanizmaları tarafından teyit edilmiştir.

Afgan tarafından, ölenlerin sayısı çok daha yüksektir. Bağımsız denetim mekanizmaları tarafından, 2001'den bu yana Afganistan'da ölenlerin sayısının yaklaşık 34.000 olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakam, sadece Afganistan ordusu, polis ve güvenlik personelini kapsamaktadır. Ayrıca, bu rakam, Afganistan'daki sivil ölümleri de kapsamaktadır.

ABD Afganistan savaşında ölümlerin sebepleri

ABD Afganistan savaşında ölenlerin en büyük sebepleri, çatışmalar ve taarruzlar olarak listelenmektedir. Bu çatışmalar, ABD ve müttefiklerinin Afganistan'daki saldırıları ve Afganistan'daki bölücü grupların saldırıları olarak listelenmektedir. Bunun yanı sıra, çatışmalarda ölenler arasında, kaza, ekonomik veya çevresel sebepler de bulunmaktadır.

ABD Afganistan savaşında ölenlerin sayısının artmasının önlenmesi

ABD Afganistan savaşında ölenlerin sayısının artmasını önlemek için, ABD ve müttefiklerinin Afganistan'daki saldırılarının sayısını azaltması gerekmektedir. Ayrıca, Afganistan'daki bölücü grupların saldırılarının önlenmesi için, Afganistan'daki güvenlik güçlerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, ABD Afganistan savaşında ölenlerin sayısının azaltılması için, sivil ölümlerin önlenmesi için, Afganistan'da ekonomik ve çevresel konulara daha fazla önem verilmesi gerekmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)