ABD Vietnam Savaşı kaç kişi öldü

meyveverenagac

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
112
0
Merhaba,

ABD Vietnam Savaşı'nda kaç kişi öldüğü hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Bu konuyla ilgili detayları öğrenmek istiyorum. Bu savaş, hem ABD için hem de Vietnam için, çok acı bir deneyim oldu. Bu nedenle, konu ile ilgili olarak ne kadar çok şey öğrenebilirsem çok memnun olacağım.

Bu arada, savaş hakkında kapsamlı bilgilere sahip olan veya savaşın gözlemcisi olarak orada bulunan herhangi biri varsa, lütfen buraya mesajınızı bırakın. Bu konu hakkında bana ne kadar fazla bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Bana en kısa sürede cevap verebilir misiniz?

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
ABD Vietnam Savaşında Ölenlerin Sayısı

ABD Vietnam Savaşı (1955-1975), Vietnamlıların ve Amerikan askerlerinin ölümlerini içeren trajik bir savaştı. Vietnam Savaşı, Vietnam'ın hem Kuzey Vietnam'ın Kommunist yönetiminin kontrolüne girmesiyle sonuçlanan bir savaş olarak, hem de Vietnam'ın iki bölgesi arasındaki bir iç savaş olarak görüldü. Vietnam Savaşı, Vietnamlıların, ABD ve komünist destekçilerinin ölümleriyle sonuçlandı.

ABD Vietnam Savaşı ölümleri yaklaşık 2.589.000 olarak tahmin edilmektedir. Bu, Amerikan askerleri ve Vietnamlılar arasındaki ölümler toplamıdır. Vietnamlılar arasındaki ölümlerin tam sayısı bilinmemektedir. ABD askerlerinin ölümleri ise yaklaşık 58.000'dir. Bunun yanı sıra, savaşa katılan ve ölen diğer ülkeler de vardı.

ABD Vietnam Savaşında Ölümlerin Nedeni

Vietnam Savaşı, Vietnamlıların Kommunist Viet Cong tarafından desteklenen Demokratik Vietnam, ve ABD ve diğer ülkelerin desteklediği Güney Vietnam arasındaki mücadeleyi içerdi. Vietnam Savaşı, özellikle ABD'nin Güney Vietnam'a müdahalesiyle başladı. ABD ve Güney Vietnam, Kuzey Vietnam tarafından saldırıya uğrayan ve kontrolünü kaybeden Güney Vietnam'a yardım etmeyi amaçladı. ABD, savaşın sonunda Vietnam'ın kontrolünü bir kez daha Güney Vietnam'a vermeyi amaçlıyordu. Ancak, Kuzey Vietnam tarafından yürütülen komünist hareketi, savaşın sonunda Vietnam'ın kontrolünü elinde tutmayı başardı.

ABD Vietnam Savaşında Ölümlerin Sonuçları

Vietnam Savaşı, ölenlerin sayısının yanı sıra, çok sayıda masum insanın ölümüne ve yaralanmasına neden oldu. Vietnam Savaşı, hem ABD'nin, hem de Vietnamlıların büyük ölçekli yıkımlara uğradığı bir savaştı. Vietnam Savaşı, Vietnam ekonomisi üzerindeki etkisini hala hissettirmektedir. Vietnam Savaşı sonrası, Vietnam'da ve diğer ülkelerde çok sayıda insan, savaşın yol açtığı etkilerden dolayı hayatlarını kaybetmiştir. Bu, savaşın ne kadar büyük bir ölümleri olduğunu göstermektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)