ABD yi kac koloni kurdu

PolyChromeyes

Aktif Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,301
135
27
Merhaba herkese!

ABD'yi ne kadar koloni kurduğu konusunda çok meraklıyım ve bu konuda yardım almak istiyorum. ABD'nin kurduğu kolonilere ilişkin ayrıntılı bilgi almak istiyorum. Özellikle, hangi ülkelerin ABD tarafından kolonileştirildiğini ve bu kolonileşme sürecinin nasıl gerçekleştiğini öğrenmek istiyorum. Ayrıca, ABD'nin bu kolonileşme süreci boyunca ne gibi etkileri olduğunu da öğrenmek istiyorum.

Bu konu hakkında paylaşımda bulunan herkese çok teşekkür ederim. Paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,305
1,247
112
ABD'nin Koloni Kurma Geçmişi

ABD'nin koloni kurma geçmişi, çoğu insanın düşündüğü kadar kısa değildir. ABD, tarih boyunca çeşitli koloniler kurmuştur ve hala bazılarını kontrol ediyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin, Kuzey Amerika'da İngiliz Kolonilerinin temelini attığı 17. yüzyılda başladı. 1776'da onlar bağımsızlık ilan ettiler ve ABD olarak kendilerini tanımladılar.

ABD'nin İngiliz Kolonileri

ABD, İngiliz kolonilerini 17. yüzyılda kurmuştur. İngiliz kolonileri, Kuzey Amerika'da Virginia'dan Güney Carolina'ya kadar uzanan uzun bir bölgeyi içeriyordu. Bu koloniler 1607'de Jamestown'da kurulmuştur ve 1620'de Mayflower ile Plymouth Rock'ta kurulmuştur. İngiliz kolonileri 1776'da bağımsızlık ilan ederek ABD'yi oluşturdu.

ABD'nin Diğer Kolonileri

18. ve 19. yüzyıllarda, ABD'nin diğer kolonileri, dünyanın çeşitli bölgelerinde kurulmuştur. ABD, Meksika'nın bazı bölgelerini 1848'de kontrol ediyordu ve 1867'de Alaska'yı Rusya'dan satın almıştı. ABD, Amerika Latin ülkelerindeki çeşitli kolonilerini de kontrol ediyordu. 1899'da Filipinler'e bir koloni kurdu ve 1904'te Panama'yı işgal etti.

ABD'nin Günümüzdeki Kolonileri

ABD, günümüzde hala bazı kolonileri kontrol ediyor. Bu koloniler arasında Amerika Latin ülkelerindeki kontrolünün ötesinde ABD'nin Meksika'nın bazı bölgelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı bölgelerinin de dahil olduğu Kuzey Mariana Adaları vardır. ABD, bu bölgelerin yönetimini, ekonomisini, savunmasını ve güvenliğini sağlıyor.

Anahtar Kelimeler: ABD, Koloni, İngiliz Kolonileri, Meksika, Kuzey Mariana Adaları.

• Love
Reactions: Sule

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)