Abd'nin II Dünya Savaşına girmesine neden olan olay nedir

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba herkese,

II Dünya Savaşına girdiğinde ABD'nin neden girdiğini merak ediyorum. Peki ABD'nin II Dünya Savaşına girmesine neden olan olay nedir? Savaşa girdiği tarih, hangi olayların meydana geldiği ve ABD'nin savaşa girişinin nedenleri nelerdir?

1941 yılının 7 Aralık günü, ABD'nin Pearl Harbor üssünü Japon saldırması Amerika Birleşik Devletleri'nin II. Dünya Savaşına girmesine neden oldu. Saldırı, ABD Donanması'nın 8 savaş gemisi ve yaklaşık 200 uçak ile birlikte öldürülen ve yaralanan binlerce askerin ölümüne neden oldu. II. Dünya Savaşının başlamasından önce, ABD, Japonların Asya ve Pasifik'teki kölelik politikalarını desteklememekle birlikte, Japonya ile savaşa girmek için bir sebep bulamıyordu. Ancak, ABD, Japonya'nın Pearl Harbor saldırısına cevap vererek savaşa girdi.

Şimdi bu konuda yardım almak için sizlere sormak istiyorum: ABD'nin II Dünya Savaşına girmesine neden olan olay hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Lütfen bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Sizin yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

• Love
Reactions: RüyaGözleri

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,222
1,256
112
Abd'nin II Dünya Savaşına Girmesine Neden Olan Olay

II Dünya Savaşı, 1939'da başlayıp 1945 yılında sona erdi. Bu savaş, dünyanın en büyük çatışmalarından biri olarak, aynı zamanda en çok kayıp verilen savaş olarak da bilinir. İkinci Dünya Savaşında birçok ülke yer almıştır ve bu savaşın sonunda çoğu ülke oldukça büyük zararlar görmüştür. ABD, bu savaşa girdiğinde, savaşın sonunda kazanacak ve diğer ülkelerin kayıplarından daha az etkilenecekti. ABD'nin II. Dünya Savaşına girmesine neden olan olay hakkında çok fazla şey söylenebilir. Bu makalede, ABD'nin bu savaşa girmesini tetikleyen olayların neler olduğu tartışılacaktır.

ABD'nin II. Dünya Savaşına Girmesine Neden Olan Olaylar

ABD'nin II. Dünya Savaşına girmesine neden olan olayların başlıcalarından biri, Almanya'nın polonya sınırındaki askeri harekatıdır. Almanya, 1 Eylül 1939'da Polonya'ya saldırdı. ABD, bu saldırıyı çok ciddiye aldı ve Almanya'nın bu hareketini kınamaya başladı. Almanya'nın Polonya'ya saldırısının ardından, ABD ile İngiltere arasında bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma, İngiltere ve Fransa'nın Almanya'ya karşı savaşı desteklemek üzere ABD'ye yardım etmesini öngördü.

ABD'nin savaşa girmesinin diğer bir nedeni, Japon saldırısıdır. Japonya, 7 Aralık 1941'de Pearl Harbor'da ABD donanmasına saldırdı. ABD, bu saldırıyı çok ciddiye aldı ve Japonya'ya karşı savaş açmaya karar verdi. ABD, Japonya'ya karşı savaşmak için, önce İngiltere ve Fransa'ya yardım etmeyi kabul etti.

Sonuç

ABD'nin II. Dünya Savaşına girmesine neden olan olaylar, Almanya'nın Polonya'ya saldırısı ve Japonya'nın Pearl Harbor'daki saldırısı olarak kabul edilmektedir. ABD, bu olayları çok ciddiye aldı ve İngiltere ve Fransa'ya yardım etmeyi kabul etti. ABD, bu yardım etmeyi kabul ettikten sonra, savaşa girmek için karar verdi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü