Açev Devletin Mi

Gulnur

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
302
0
0
AÇEV Devletin Mi?

AÇEV, yani Anne Çocuk Eğitim Vakfı, Türkiye'de eğitim ve sosyal kalkınma alanlarında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur. Ancak, AÇEV'in devletle ilişkisi ve statüsü, birçok insanın kafasını karıştırabilir. Bu makalede, AÇEV'in devletle olan ilişkisini ve statüsünü açıklamak için adım adım ilerleyeceğiz.

[1] Öncelikle, AÇEV'in kökenlerine bir göz atalım. AÇEV, 1993 yılında Türkiye'de kurulmuş bir vakıftır. Kuruluş amacı, özellikle dezavantajlı gruplara mensup çocukların eğitimine ve ailelerin sosyal kalkınmasına destek olmaktır. Vakfın kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan'dır. Saylan, Türkiye'de eğitim ve sosyal kalkınma alanlarında önemli bir figürdür ve AÇEV'in temellerini atarken bu alanlardaki eksiklikleri göz önünde bulundurmuştur.

[2] AÇEV'in faaliyetleri ve misyonu, genellikle devletin eğitim ve sosyal kalkınma politikalarına paralel olarak ilerler. Ancak, AÇEV bir sivil toplum kuruluşu olduğu için, devletin bağımsız bir parçası değildir. Bu, AÇEV'in mali yapısının ve karar alma süreçlerinin tamamen sivil toplum ilkelerine göre işlediği anlamına gelir. Yani, AÇEV'in finansmanı genellikle bağışlar, sponsorluklar ve projelerden elde edilen gelirlerle sağlanır.

[3] AÇEV'in devlete bağlı olup olmadığına ilişkin yaygın bir yanılgı, vakfın bazı projelerinin kamu kaynaklarından destek almasıyla ortaya çıkar. Ancak, bu, AÇEV'in devletle bir bağının olduğu anlamına gelmez. Birçok sivil toplum kuruluşu gibi, AÇEV de kamu kaynaklarını kullanarak belirli projeler yürütür ve sosyal hizmetler sunar. Ancak, bu projelerin finansmanı ve yönetimi tamamen AÇEV'in kontrolü altındadır.

[4] AÇEV'in devletle olan ilişkisi, genellikle işbirliği ve ortaklık temelinde ilerler. Örneğin, AÇEV'in yürüttüğü bazı eğitim projeleri devletin eğitim bakanlıkları veya yerel yönetimlerle işbirliği içinde gerçekleştirilir. Bu projelerde devlet, AÇEV'in uzmanlığından ve kaynaklarından faydalanarak toplumun genel eğitim ve sosyal kalkınma seviyesini artırmaya çalışır. Ancak, bu işbirlikleri genellikle proje bazında sınırlı kalır ve AÇEV'in bağımsızlığına zarar vermez.

[5] AÇEV'in devletle ilişkisi üzerine yapılan tartışmalarda, vakfın politik bağımsızlığı da önemli bir konudur. AÇEV, belirli bir siyasi görüşü veya partiye bağlı değildir. Bu, vakfın faaliyetlerinin siyasi ajandalarla ilişkilendirilmemesi gerektiği anlamına gelir. AÇEV'in misyonu, eğitim ve sosyal kalkınma alanlarında herkesin faydalanabileceği geniş kapsamlı hizmetler sunmak üzerine odaklanmıştır.

[6] Sonuç olarak, AÇEV, Türkiye'de eğitim ve sosyal kalkınma alanlarında önemli bir rol oynayan ve geniş kapsamlı projeler yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Ancak, AÇEV'in devletle ilişkisi genellikle işbirliği ve ortaklık temelinde ilerler ve vakıf tamamen bağımsız bir yapıya sahiptir. AÇEV'in devletle olan ilişkisi, vakfın misyonunu yerine getirirken toplumun genel yararını gözetme amacıyla şekillenir. Bu nedenle, AÇEV'i "devletin bir parçası" olarak değil, bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olarak değerlendirmek önemlidir.