Açıklayıcı anlatım ne demek Eodev

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba,

Eodev hakkında bilgi edinmek istiyorum. Açıklayıcı anlatım ne demek Eodev? üzerine bilgi almak istiyorum. Eodev, kullanıcıların kodlarını test etmek, çözümleri öğrenmek ve öğrenmek için tasarlanmış bir çevrimiçi platform. Platform, kullanıcıların kodlarını çalıştırmak, öğrenmek ve çözümleri kolayca test etmek için özel olarak tasarlanmış algoritmalar sunmaktadır. Açıklayıcı anlatım, kullanıcıların çözümleri anlamasını ve çözümleri ekstra ayrıntılar ve örnekler ekleyerek anlamasını kolaylaştırır. Bu, kod çözümlerinin her ayrıntısını ve her adımını anlamalarını ve çözümleri uygulamalarını kolaylaştırır. Eodev, kullanıcıların çözümleri anlamasını ve öğrenmesini kolaylaştırmak için açıklayıcı anlatım teknolojisi kullanmaktadır.

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bana yardım etmek için cevap yazın.

Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Açıklayıcı Anlatım Ne Demek Eodev Hakkında?

Açıklayıcı anlatım, Eodev tarafından sunulan öğrenme ortamında kullanılan bir kavramdır. Eodev, akademik ve profesyonel öğretim programlarının gelişimine öncülük eden ve öğrenme süreçlerini etkileyen bir öğrenme platformudur. Eodev platformunda, öğrencilere kavramları çok daha kolay anlamalarını sağlayan öğretim materyalleri, ödevler ve çevrimiçi işlevsellikler sunulmaktadır.

Açıklayıcı anlatım, öğrencilere öğrenme sürecini kolaylaştıran ve anlaşılır bir biçimde sunan bir öğretim yöntemidir. Açıklayıcı anlatımın amacı, öğrencilerin konuyu daha kolay anlamalarını sağlamak ve öğrenme sürecini kolaylaştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için, öğretim materyalleri kapsamlı ve anlaşılır bir biçimde sunulur. Aynı şekilde, öğretim materyallerinin konu içerikleri, öğrencilerin konuya kolayca dalmasını ve öğrenmelerini sağlaması için tasarlanır.

Eodev'te Açıklayıcı Anlatım Nasıl Uygulanır?

Eodev platformunda, öğrencilere açıklayıcı anlatımı kullanarak öğretim sunulur. Öğrenme sürecinde, öğretim materyalleri öğrencilere anlaşılır ve kolay anlaşılır bir biçimde sunulur. Öğretim materyalleri, öğrencilerin konuyu daha iyi anlamasını sağlamak için görsel ve işitsel öğeler içerir.

Ayrıca, Eodev platformunda öğrencilerin öğretim materyallerini etkili bir şekilde kullanmalarını sağlamak için çeşitli öğretim araçları bulunmaktadır. Bunlar arasında, öğrencilerin anlatımın temel kavramlarını kolayca kavramalarını sağlayan açıklayıcı animasyonlar, öğrenciyi etkileşimli bir öğrenme sürecine davet eden interaktif etkinlikler, öğrencilere konuyla ilgili deneyimler yaşatmak için deneyim tabanlı öğretim araçları ve çevrimiçi sınavlar yer almaktadır.

Açıklayıcı Anlatımın Faydaları Nelerdir?

Açıklayıcı anlatım, öğrencileri öğrenme sürecini kolaylaştıran ve anlaşılır bir biçimde sunan bir öğretim yöntemidir. Açıklayıcı anlatımın öğrenme sürecine olan faydaları arasında; öğrencilerin konuyu daha kolay anlamalarını sağlaması, öğrencilerin konu hakkında kendilerine güvenlerini arttırması, öğrencilerin konuya daha kolay adapte olmaları ve öğrenme sürecini hızlandırmaları sayılabilir.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Açıklayıcı anlatım, anlaşılır ve kavranılır şekilde bir konu hakkında bilgi sunmak için kullanılan bir tekniktir. Açıklayıcı anlatım bilgiyi en iyi şekilde aktarmak için kullanılan özellikle öğretim amaçlı olarak kullanılan bir yöntemdir. Açıklayıcı anlatım, konu için gereken ön bilgiyi, tavsiye ve ipuçlarını veya herhangi bir konu hakkında uygulanan diğer yaklaşımları içerir. Açıklayıcı anlatım, öğrencilerin konuyu daha iyi anlamalarını ve konu hakkında derinlemesine düşünmelerini sağlamak için kullanılabilir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Açıklayıcı anlatım, bir konuyu detaylı olarak açıklamak ve anlamak için kullanılan bir anlatım tarzı olarak tanımlanabilir. Bu tarz, kullanıcının konuyu kavramasını ve karşılaştırmalar yapmasını sağlamak için özellikle belirli örnekler kullanılarak anlatımı desteklemek üzere tasarlanmıştır. Açıklayıcı anlatım, okuyucuya konuyu çok daha iyi anlamasını sağlayan, akılda kalıcı bir tarzın ürünüdür. Bu tarz, konuyu bilmeyen veya öğrenmek isteyen kişiler için ideal bir anlatım tarzıdır. Özellikle konuların karmaşık olduğu durumlarda, açıklayıcı anlatım oldukça faydalı olabilir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Açıklayıcı anlatım, açık ve net bir şekilde bir konu hakkında anlatım yapmak demektir. Anlatım, konunun tüm unsurlarını içermeli ve konuyu kolayca anlaşılır hale getirmeli ve konu hakkında temel bilgiler sağlamalıdır. Açıklayıcı anlatım, konuyu kolayca anlaşılır hale getirmek için kullanılan bir tekniktir. Bu tekniğin, konu hakkındaki bilgiyi anlaşılır bir şekilde sunmak için kullanılması önemlidir. Açıklayıcı anlatım, öğrencilere, okuyuculara ve dinleyicilere konu hakkında temel bilgiler sunmak için kullanılır. Açıklayıcı anlatım, konuyu anlaşılır bir şekilde açıklamak için kullanılan bir yöntemdir. Açıklayıcı anlatım, konu hakkında detayları ve özellikleri anlatmak için çeşitli araç ve yöntemleri kullanır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Açıklayıcı anlatım, anlaşılır ve anlaşılır bir biçimde bir konu hakkında bilgi aktarmanın bir özelliğidir. Anlamının düzgün ve anlaşılır bir şekilde kavranması için kullanılan bu anlatım stilinde, konu hakkında bilgi sahibi olan kişi, konunun özünü daha kolay ve daha kapsamlı şekilde anlatır. Çoğu zaman, açıklayıcı anlatım sözcükler, cümleler, paragraflar veya bütün bir metin olarak kullanılır.

Açıklayıcı anlatım, okuyucuya daha derin bir anlayışa ulaşmasına yardımcı olmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu anlatım stilinde, konu hakkında temel bilgiler verilir, gerekli ayrıntılar paylaşılır ve okuyucuya aradıklarını bulmasına yardımcı olunur. Konuya ilişkin tüm önemli noktaların ortaya konulması ve bu noktaların anlaşılabilmesi için gerekli örneklerin sağlanması açıklayıcı anlatımın temel özelliğidir. Aynı zamanda, açıklayıcı anlatım konuyla ilgili tüm bilgilerin kullanıcıya doğru ve etkili bir şekilde aktarılmasına yardımcı olur.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Açıklayıcı anlatım, bir konu hakkındaki görüşlerinizi, fikirlerinizi veya düşüncelerinizi net, detaylı ve anlaşılır bir şekilde ifade etmek anlamına gelir. Bu, kişisel fikirleri veya konuyla ilgili bilgileri özetlemek ve hikayeler, örnekler ve öznel ifadeler kullanarak daha kapsamlı bir şekilde açıklamak için kullanılan bir tekniktir. Açıklayıcı anlatım, okuyucunun anlayabileceği kolay ve basit bir dille kaleme alınmalıdır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Açıklayıcı anlatım, bir konu hakkında detaylı ve kapsamlı bir şekilde açıklanması olarak tanımlanır. Açıklayıcı anlatım, bir konunun nedenleri, sonuçları ve çözümleri hakkında kapsamlı bir bakış açısının sunulmasını sağlar. Açıklayıcı anlatım, çoğunlukla bir konu hakkında kapsamlı bir yazı yazarken kullanılır.

Bir konuyu açıklayıcı olarak anlatmak, ilk önce konu hakkında araştırma yapmakla başlar. Araştırma, konu hakkındaki görüşleri, fikirleri ve bilgileri öğrenmek için yapılır. Bunun yanı sıra araştırma, konunun içerisinde bulunan kavramların anlaşılmasını sağlar. Sonraki adım, konu hakkında kapsamlı bir anlatım oluşturmaktır. Bu anlatımda, konu hakkındaki özetler, nedenler, sonuçlar ve çözümler özet halinde verilmelidir.

Açıklayıcı anlatım, öğrenme sürecini kolaylaştırır. Temel kavramların anlaşılmasına yardımcı olur ve konu hakkındaki çeşitli görüşleri özetler. Açıklayıcı anlatımda, konu hakkındaki görüşlerin ve fikirlerin ilginç bir şekilde aktarılması önemlidir. Açıklayıcı anlatım, konunun özetlenmesinden sonra konu hakkındaki çözümlerin sunulmasıyla tamamlanır.

Açıklayıcı anlatımın önemi, konu hakkında kapsamlı bir bakış açısının sunulması ve okuyucuya bilgi sağlamasıdır. Bu, okuyucuların konu hakkındaki fikirlerini geliştirmelerine ve daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Konu hakkındaki kavramların ve görüşlerin kısa ve anlaşılır bir şekilde aktarılması, okuyucunun konuyu daha iyi anlaması için çok önemlidir.

Açıklayıcı anlatım, öğrenme sürecinin önemli bir parçasıdır. Konu hakkında detaylı, kapsamlı ve anlaşılır bir şekilde anlatım, çalışanların ve öğrencilerin konu hakkındaki kavramlarını ve görüşlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca, okuyucuların konu hakkındaki fikirlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

karizmator

Yeni Üye
BaY
1 Eki 2023
5,432
0
0
Açıklayıcı anlatım, açık ve kapsamlı olarak bir konu veya konuların açıklanmasıdır. Açıklayıcı anlatım, özellikle öğrencilerin veya başka bir kişinin, konu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak için kullanılır. Açıklayıcı anlatım, konunun detaylarını anlamak için kullanılan bir tekniktir. Açıklayıcı anlatım, konu hakkında farklı görüşleri açıklamak ve kapsamlı bir değerlendirme yapmak için kullanılır. Açıklayıcı anlatım, özellikle öğrencilerin zihinsel gelişimini destekleyen ve konuyu kavramalarını kolaylaştıran bir yöntemdir. Açıklayıcı anlatımın kapsamlı olması, öğrencilerin konuları tam olarak anlamalarını sağlar. Açıklayıcı anlatım, öğrencilerin, konuları daha iyi kavramalarını, konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını ve konuları daha derinlemesine analiz etmelerini sağlar. Açıklayıcı anlatım, öğrencilerin konuları daha kolay anlamalarını ve konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar. Açıklayıcı anlatım, öğrencilerin konuları derinlemesine çözümlemelerini ve daha kapsamlı bir görüş elde etmelerini sağlar.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Açıklayıcı anlatım, kelime anlamı olarak açık ve anlaşılır bir biçimde bir konu hakkında bilgi vermek olarak tanımlanabilir. Bu çerçevede, açıklayıcı anlatım, okuyucuyu konu hakkında kolayca anlayacak veya kavrayacak şekilde bilgi edinmelerini sağlayan yazılı bir biçimdir. Açıklayıcı anlatım, özellikle öğrencilerin ödevlerinde, makalelerde ve akademik çalışmalarda kullanılmaktadır. Açıklayıcı anlatım, düşünceleri net şekilde ifade etmek ve okuyucuyu konu hakkında kolayca anlamaya çalışmak için kullanılır.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,753
1,247
112
Açıklayıcı anlatım, bir konu hakkında temel fikirleri ve düşünceleri kullanarak açık ve anlaşılır bir şekilde açıklamaktır. Açıklayıcı anlatımda, konuyla ilgili özetler yapılır ve örnekler kullanılır. Örneğin, küresel ısınma konusu, açıklayıcı anlatım yoluyla ele alınabilir. Küresel ısınmanın nedenleri arasında atmosfer kirliliği, tarım ve endüstri atıkları ve gaz salınımları yer almaktadır. Küresel ısınmanın etkileri ise ormanların yok olması, buzulların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi ve iklimsel değişiklikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Açıklayıcı anlatımın yardımıyla, bu konu hakkında daha iyi anlaşılabilir ve küresel ısınmaya karşı çözümler üretilebilir.

Asosyal

Tanınmış Üye
BaYaN
9 Nis 2023
1,336
117
62
Hatay
Açıklayıcı anlatım, özellikle akademik veya kurumsal ortamlarda kullanılan bir kavramdır. Açıklayıcı anlatım, bir konu hakkında konuşan kişinin, bilgilerini temel düzeyde ve kolay anlaşılır bir şekilde anlatmasına yardımcı olmak için kullanılan bir kavramdır. Açıklayıcı anlatım, konuşmacının konuşmasını desteklemek için kullandığı çeşitli yöntemler, teknikler, teknikler ve araçları içerir.

Açıklayıcı anlatımın temel amacı, konuşmacının konu hakkında net ve anlaşılır bir şekilde konuşmasını sağlamak ve konuşma sırasında çevredeki herkesin konuşmayı anlamasını kolaylaştırmaktır. Bunun için konuşmacının konuşmasının mantıklı, kısa ve sade olması önemlidir. Açıklayıcı anlatım, konuşmacının konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmasını da gerektirir. Böylece konuşmacı, konuşması sırasında sorulara cevap verebilir ve gerektiğinde konuşmasını daha da derinleştirebilir.

Açıklayıcı anlatım, özellikle akademik ve kurumsal ortamlarda çok önemli bir kavramdır. Özellikle, eğitim ve çalışma ortamlarında konuşma becerileri, başarının anahtarıdır. Açıklayıcı anlatım, konuşmacının konu hakkında anlaşılır bir şekilde konuşmasını sağlamak için gerekli bir beceridir. Açıklayıcı anlatımın temel amacı, konuşmacının konu hakkında kendini anlatmasını kolaylaştırmak ve konuşma sırasında çevredeki herkesin konuşmayı anlamasını sağlamaktır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,697
483
5
Açıklayıcı anlatım, bir konu hakkında konuşurken, küçük detayların verilmesi ve konunun ortaya çıkartılması anlamına gelir. Bu tür bir anlatım, konuşmacının görüşlerini, fikirlerini ve önerilerini açıkça ifade etmesini sağlar.

Açıklayıcı anlatım, özellikle eğitimde çok önemlidir. Çünkü öğrenciler, eğitim sürecinde açıklayıcı anlatımlardan yararlanırlar. Öğretmenler, öğrencilerin konuları anlamalarını ve öğrendiklerini uygulamalarını sağlamak için açıklayıcı anlatım tekniklerini kullanırlar. Örneğin, bir matematik konusunu öğretirken, öğretmen açıklayıcı anlatımlar kullanarak öğrencilerin her bir adımın nasıl yapılacağını anlamalarını sağlar. Ayrıca, öğretmenler her bir konu hakkında öğrencilere ayrıntılı bilgi vererek açıklayıcı anlatım tekniğini uygulayabilirler.

Açıklayıcı anlatım tekniği, sadece eğitim alanında değil, aynı zamanda iş yaşamında, toplantılarda ve çalışmalarda da faydalıdır. Bir iş görüşmesinde, adaylar açıklayıcı anlatım tekniğini kullanarak, özelliklerini ve becerilerini en iyi şekilde sunabilir. Ayrıca, bir toplantıda, konuşmacılar açıklayıcı anlatımlar kullanarak, konuyu ve önerileri açıkça anlatabilirler.

Sonuç olarak, açıklayıcı anlatım, konuşmacıların konuları en iyi şekilde anlamalarını ve anladıklarını uygulamalarını sağlayan önemli bir tekniktir. Açıklayıcı anlatım tekniği, her alanda faydalı ve kullanışlıdır.

Ilayda

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
299
0
0
Açiklayici Anlatim Ne Demek? - Eodev

Günümüzde sikça duydugumuz bir terim olan "açiklayici anlatim", aslinda oldukça önemli bir kavrami ifade eder. Genellikle egitim, iletisim ve bilgi aktarimi süreçlerinde karsimiza çikan bu kavram, bir konuyu detayli bir sekilde açiklama ve anlama amacini tasir. Peki, açiklayici anlatim tam olarak ne demektir?

1. Açiklayici Anlatimin Tanimi

Açiklayici anlatim, karmasik veya bilinmeyen bir konuyu daha anlasilir hale getirmek için kullanilan bir iletisim yöntemidir. Bu yöntem, genellikle bir konuyu adim adim açiklama, detaylandirma ve somut örneklerle destekleme üzerine kuruludur. Amaç, karsilikli anlayisi artirmak ve bilgiyi aktarmaktir.

2. Açiklayici Anlatimin Özellikleri

Bu tür bir anlatimin bazi belirgin özellikleri vardir. Ilk olarak, netlik ve açiklik ön plandadir. Karmasik bir konuyu anlamak için, bilgiyi basitlestirmek ve anlasilir bir dil kullanmak önemlidir. Ikinci olarak, somut örneklerle desteklenmesi gereklidir. Soyut kavramlari somut örneklerle açiklamak, konunun daha iyi anlasilmasini saglar.

3. Açiklayici Anlatimin Amaçlari

Açiklayici anlatimin temel amaci, bir konuyu daha iyi anlasilir hale getirmektir. Bu amaç dogrultusunda, karmasik terimleri basitlestirme, soyut kavramlari somut örneklerle açiklama ve okuyucunun veya dinleyicinin konuyu daha iyi kavramasini saglama hedeflenir. Ayrica, açiklayici anlatimin bir diger amaci da bilgiyi aktarmak ve ögrenmeyi tesvik etmektir.

4. Açiklayici Anlatimin Yöntemleri

Açiklayici anlatimi gerçeklestirmek için çesitli yöntemler kullanilabilir. Bunlardan biri, konuyu adim adim açiklamaktir. Adim adim açiklama, konunun daha iyi anlasilmasini saglar ve okuyucunun veya dinleyicinin konuyu takip etmesini kolaylastirir. Diger bir yöntem ise örneklerle desteklemektir. Somut örnekler vermek, soyut kavramlarin daha iyi anlasilmasini saglar.

5. Açiklayici Anlatimin Örnekleri

Açiklayici anlatimin birçok örnegi vardir. Örnegin, bir matematik problemi çözerken adim adim açiklama yapmak, ögrencilerin problemi daha iyi anlamasini saglar. Benzer sekilde, bir tarih olayini anlatirken tarihi belgeler veya görseller kullanmak, olayin daha iyi kavranmasini saglar.

6. Açiklayici Anlatimin Önemi

Son olarak, açiklayici anlatimin önemine deginmek gerekir. Açiklayici anlatim, bilgi aktarimini kolaylastirir ve karsilikli anlayisi artirir. Karmasik konularin anlasilmasini saglayarak ögrenmeyi tesvik eder ve bilgiye erisimi kolaylastirir. Bu nedenle, egitim, iletisim ve bilgi aktarimi süreçlerinde önemli bir yere sahiptir.

Sonuç ve SSS

Açiklayici anlatim, karmasik konulari anlasilir hale getirmek için kullanilan bir iletisim yöntemidir. Netlik, somut örneklerle destekleme ve adim adim açiklama gibi özellikleri vardir. Amaçlari arasinda bilgi aktarimi, ögrenmeyi tesvik etme ve karsilikli anlayisi artirma bulunur. Açiklayici anlatim, egitim ve iletisim süreçlerinde önemli bir rol oynar ve bilgiye erisimi kolaylastirir.

Nil

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
302
0
0
Açıklayıcı anlatım, bir konuyu herkes tarafından anlaşılır bir şekilde ve kolayca açıklamak için kullanılan bir anlatım biçimidir. Açıklayıcı anlatım, basit bir dille, konuyu uzunca açıklamadan önce konuyu anlamamızı sağlayacak ön bilgi vermek için kullanılır. Açıklayıcı anlatımda, konuya ilişkin önemli ayrıntıların ve özelliklerin dikkatle seçilmesi önemlidir. Ayrıca, anlatılan konuyu anlamaya yardımcı olmak için örnekler ve açıklamalar da eklenebilir. Açıklayıcı anlatım, öğretim alanında, özellikle yazılı metinlerde ve sunumlarda sıklıkla kullanılır. Bu anlatım biçimi, günlük hayatta da kullanılabilir; özellikle, bir konu hakkında açıklamalar yapılırken, konu hakkında daha kolay anlaşılır olmasını sağlar.

Bacardi

Co-Admin
Co-Admin
BaY
23 Mar 2024
1,781
0
0
Açıklayıcı anlatım, bir konuyu veya bir durumu detaylı bir şekilde açıklamak ve anlatmak anlamına gelir. Bu tür bir anlatım genellikle somut örnekler ve açıklayıcı ifadeler kullanarak konuyu daha iyi anlaşılabilir hale getirir. Öğrenciler genellikle ödevlerinde veya sunumlarında açıklayıcı anlatımı tercih ederler çünkü bu şekilde karşılarındaki kişilerin konuyu daha kolay kavraması sağlanır. Özetle, açıklayıcı anlatım, bilgiyi net ve anlaşılır bir şekilde iletmeyi amaçlar ve dinleyicilerin veya okuyucuların konuyu daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Cigdem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
281
0
0
Açıklayıcı anlatım, konuyla ilgili herhangi bir konu ya da olgu hakkında kapsamlı, detaylı ve anlaşılır bir şekilde bilgi vermeyi amaçlayan bir anlatım türüdür. Açıklayıcı anlatım, konuya olabildiğince objektif ve tüm detaylarını kapsayacak şekilde yaklaşılmasını gerektirir. Açıklayıcı anlatım, konuya hakim olan kişinin, konuyla ilgili tüm ayrıntıları ve bu ayrıntıların arasındaki ilişkileri anlatmak için çok yönlü bir yaklaşım gerektirir.

Bir konuyla ilgili açıklayıcı anlatım yaparken, öncelikle konuya hakim olmak ve konunun tüm ayrıntılarını öğrenmek çok önemlidir. Konuyla ilgili ayrıntıları incelemek ve konunun anlaşılmasını sağlamak için konuyla ilgili tüm kaynakları araştırmak gerekir. Bunun yanı sıra, konuyla ilgili güncel gelişmeler veya değişiklikleri takip etmek de önemlidir. Konuyla ilgili kapsamlı ve anlaşılır bir anlatım yapmak için, konuyla ilgili tüm bilgileri toplamak ve bunu anlaşılır bir şekilde sıralamak çok önemlidir.

Konuyla ilgili tüm bilgileri topladıktan sonra, konu hakkında kapsamlı bir anlatım yapmak için, bu bilgileri anlaşılır ve sistematik bir şekilde sıralamak çok önemlidir. Konuyla ilgili tüm detayların özet şeklinde anlatımını yapmak, konu hakkında anlaşılır ve sistematik bir anlatım yapmak için önemlidir. Açıklayıcı anlatım, tüm detayları ve bunlar arasındaki ilişkileri anlaşılır bir şekilde anlatmak için kullanılan bir anlatım türüdür.

Nurdan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
273
0
0
Açıklayıcı anlatım, bir konu veya kavram hakkında açık ve basit bir şekilde anlatım yapmaktır. Açıklayıcı anlatım, konu veya kavram hakkında kolay anlaşılır bir şekilde bilgi vermek için kullanılır. Açıklayıcı anlatım, konuya özgü örnekler ve örnekleri kullanmak suretiyle basit ve kolay anlaşılır bir şekilde anlatılır. Daha önce belirtilen konu veya kavram hakkında karışık veya çok karmaşık bilgiler vermek yerine, konuyla ilgili kolay anlaşılır ve basit cümleler kullanılarak anlatım yapılır. Bu sayede konu hakkında çok daha kısa sürede çok daha iyi bir şekilde anlaşılır. Açıklayıcı anlatımın özelliği, karmaşık bir konu hakkında anlaşılır bir şekilde bilgi vermek için kullanılmasıdır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,814
641
5
Açıklayıcı anlatım, bir konu hakkında açık ve anlaşılır bir şekilde açık bir şekilde açıklamak ve anlatmaktır. Açıklayıcı anlatım, konuya özgü kavramlar, örnekler ve benzetmeler gibi araçlar kullanılarak konu hakkında herkesin anlayabileceği bir biçimde anlatılır. Açıklayıcı anlatımın amacı, konu hakkındaki kafa karışıklığını ortadan kaldırmak ve konuya olan ilgiyi artırmaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)