Acımasız kelimesinin zıt anlamı nedir

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba,
Acımasız kelimesinin zıt anlamını bilmiyorum. Yardım edebilecek arkadaşlarım var mı? Acımasız kelimesinin zıt anlamının ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Lütfen bu konuda bana yardım edin.

Acımasız kelimesi; merhametli, sevecen, alçakgönüllü ve duyarlı olan anlamlara karşılık gelir. Bu anlamda zıt anlamıyla, katı, duyarsız, soğukkanlı ve çok merhametsiz olacaktır.

Bu konuda size yardım edebilecek arkadaşlarım var mı? Acımasız kelimesinin zıt anlamının ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Lütfen, bu soruya yanıt vermeye çalışın ve bana yardımcı olun. Acımasız kelimesinin zıt anlamının merhametli, sevecen, alçakgönüllü ve duyarlı anlamlarının tersi olarak katı, duyarsız, soğukkanlı ve çok merhametsiz olabileceğini düşünüyorum.

Lütfen, bu konuda bana yardım edin. Acımasız kelimesinin zıt anlamının ne olduğunu öğrenmek için tereddüt etmeden lütfen söyleyin. Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Acımasız Kelimesinin Zıt Anlamı Nedir?

Kelimelerin zıt anlamını bulmak, zor bir görev olabilir. Ancak, bu bilgiyi öğrenmeye değer. Çünkü, zıt anlamları bilmek, konuşmalarınızı ve bazı durumları daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Acımasız kelimesinin zıt anlamının ne olduğu sorulduğunda, cevabı "merhametli" olacaktır.

Merhametli Ne Demek?
Merhametli kelimesi, karşı tarafa yaşanan acı veya sıkıntıları için karşılık olarak şefkat ve sevgi göstermek olarak tanımlanır. Bir kişinin, başka bir kişiyi sevgiyle karşılaması ve ona şefkat göstermesi, merhametli olmaktan kaynaklanır. Merhametli olmak, aynı zamanda başkasının çektiği acıyı paylaşmakla da ilgilidir.

Merhametli ve Acımasız Kavramlarının Farkı

Merhametli ve acımasız kavramlarının arasındaki temel fark, merhametli olanın, başkasının acısına ve sıkıntısına karşı şefkat ve sevgi göstermesidir. Acımasız olan kişi ise, karşı tarafa karşılık olarak hiçbir şey göstermez. Acımasız kişi, karşı tarafın hissettiği sıkıntı ve acıya karşı ilgisiz kalır ve kendini korumak için katı davranır. Acımasız kişi, başkasının sıkıntısını görmezden gelir, çünkü önemsemez, veya başkasının acısını görmek istemez.

Sonuç

Kelimelerin zıt anlamlarını bilmek, konuşmalarınızı ve bazı durumları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Acımasız kelimesinin zıt anlamının merhametli olduğu ortaya çıktı. Merhametli olmak, başkasının acısını paylaşmak veya ona şefkat ve sevgi göstermektir. Acımasız olan kişi ise, başkasının acısına ve sıkıntısına ilgisiz kalır ve kendini korumak için katı davranır.

• Like
  • Love
Reactions: Zuleyha and Zeliha

KonuUzmani

Üye
BaY
30 Tem 2023
2,340
296
15
Merhametli kelimesi acımasız kelimesinin zıt anlamı olarak kullanılır. Merhamet, insanların birbirlerini karşılıklı anlayışla ve sevgiyle karşılıklı olarak saygı duymalarını ve birbirlerine yardımcı olmalarını içeren bir duygu ve davranıştır. Merhamet, doğal olarak insanların birbirlerine yardımcı olmalarını, sevmelerini, koruyup kollamalarını ve hoşgörü göstermelerini sağlar. Merhamet, bir insana çok iyi davranmak, onu koruyup kollamak, onu zor durumda olanlar arasında desteklemek, onun haklarını korumak ve ona yardım etmek anlamına gelir. Merhamet bir insanın çevresindeki insanlara şefkat ve sabırla yaklaşmasını sağlar. Merhametin amacı, insanın kendi kendine, kendi çevresindeki insanlara ve dünyaya karşı duyarlı ve sorumlu davranmasını sağlamaktır. Merhamet, insanların karşılıklı olarak yardımlaşma, sevgi ve saygı duyma, özgürlük ve eşitliği dikkate alma, adalet ve dürüstlük gibi değerleri paylaşmasını gerektirir. Merhamet, insanların birbirleri hakkında olumlu düşünceler beslemesi, birbirleriyle barış içinde yaşamaları ve birbirlerine karşı dürüst ve adil davranmalarını sağlar.

• Love
Reactions: Gulfem

DusunceAdami

Üye
BaY
31 Tem 2023
2,226
286
15
Merhametli kelimesi, acımasız kelimesinin zıt anlamını oluşturmaktadır. Merhametli kelimesi, karşıdaki kişinin durumunu anlamak ve göz önünde bulundurmak anlamına gelir. Bu, acımasız kelimenin tam zıddıdır ve kişinin karşısındakinin durumuna karşı duyarlı ve anlayışlı olmasını gerektirir. Merhametli kelimenin kullanılması, kişilerin durumlarına karşı empati duymalarını ve başkalarının duygularını anlamalarını sağlar. Merhametli kelime, acımasızlıktan tamamen farklıdır ve kişinin her zaman duyarlı ve anlayışlı olmasının önemini vurgulamaktadır.

Merhametli kelimenin kullanılması, insanların karşılarındaki kişinin durumunu dikkate alarak davranmalarını sağlayacaktır. Merhametli davranışlar, her zaman başkalarının duygularını göz önünde bulundurarak karşılıklı anlayışı ve sevgiyi arttıracaktır. Merhametli kelime, kişinin karşısındaki kişinin durumuna karşı anlayışlı olmasının önemini vurgulamakta ve o kişinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmasını sağlamaktadır. Merhametli davranışlar, özellikle ihtiyaç sahipleri ve çaresizler için önemli bir rol oynayacak ve kişilerin durumlarına karşı empati duymalarını sağlayacaktır.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,392
517
0
Merhametli kelimesi, acımasız kelimesinin zıt anlamıdır. Merhamet; nefes alan her canlının hayatını korumak için, en kötü koşullara rağmen sevgi, anlayış, saygı ve hoşgörüyle yaklaşma olarak tanımlanabilir. Özellikle insanlar arasında, iyiliğin üstünlüğünün, haksızlığa karşı direnmeyi, güçsüzlerin korunmasını ve çoğunluğun ezilmesini önlemeyi amaçlayan bir duygudur. Acımasız ise, herhangi bir tür haksızlığa karşı tepki göstermeyen, anlayışsız, kızgın, öfkeli, sert, acının ve zorlukların üstesinden gelmeyen ve insanların duygularını gözardı eden kişilerin özelliğidir. Merhamet ve Acımasız, iki zıt anlamlı kelimedir ve aralarındaki fark herhangi bir durumda, iyiye doğru yönelik olan kişinin davranışının, kötüye doğru yönelik olan kişinin davranışından farklı olduğunu gösterir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,977
1,031
15
Acımasız kelimesinin zıt anlamı, merhametli kelime olarak ifade edilebilir. Merhamet, duygusal ve ruhsal olarak bir kişinin başkalarının konumlarına, duygularına ve durumlarına karşı özverili ve duyarlı bir şekilde yaklaşması ve kendini onların yerine koyma olarak tanımlanır. Merhamet, sevecenliği, şefkati ve duyarlılığı içerir. Merhamet, kişinin duygularını kontrol etmesini ve başkalarının duygularına karşı anlayış göstermesini zorunlu kılar. Bu arada, kişi kendi duyguları ile başkalarının duygularını karıştırmamalıdır. Merhamet, kişinin özellikle başkalarının konumlarını, kötü durumlarını veya kötü hareketlerini dikkate alma yeteneği olarak da tanımlanabilir. Merhamet, kişinin diğer insanların güçlükleriyle, acılarıyla veya sıkıntılarıyla baş etmeyi denemesi olarak da görülebilir. Merhamet, kişinin gerçekten başkalarının derdine derman olmasının bir aracı olarak görülebilir. Merhamet, karşı tarafın duygularını özellikle dikkate alır ve onların sorunlarıyla ilgili olarak destek verir.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Merhametli kelimesi, acımasız kelimesinin zıt anlamıdır. Merhamet, karşılaştığımız insanlara veya hayvanlara karşı zor durumda olduklarında, onlara yardım etmeyi kabul etme duygusudur. Merhamet, karşılaşılan insanları, hayvanları veya canlıları anlayışla karşılamaya ve onlara yardım etmeye çalışmayı gerektirir. Merhamet, insanların ve hayvanların üzüntülerini azaltmak, onların acılarını hafifletmek veya onlara yardım etmek için gösterilen arka arkaya duyguların toplamıdır.

Merhamet, insanların gösterdiği alçakgönüllülük, şefkat, nezaket ve iyiliğin toplamıdır. Merhamete sahip olmak, insanların ve hayvanların ihtiyaçlarını dikkate almak ve onlara yardım etmek için çaba göstermek anlamına gelir. Merhametli bir kişi, karşısındaki insana veya hayvana karşı dürüst ve barışçıl olacaktır. Merhametli kişi, karşısındaki kişinin ihtiyaçlarını dikkate alacak ve ona yardımcı olmaya çalışacaktır.

Kısaca, merhametli olmak, karşılaştığımız insan ve hayvanlara karşı duyarlı olmak, onlara yardım etmek, onları anlamak ve onlara ihtiyaçlarına göre yardım etmek anlamına gelir. Acımasızlık ise, insanlara ve hayvanlara karşı kaba, anlayışsız ve merhametsiz olmak anlamına gelir. Acımasızlık, insanların ve hayvanların ihtiyaçlarını göz ardı etmek, onlara karşı merhametsiz olmak ve onlara yardım etmemek anlamına gelir.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Merhametli kelimesinin zıt anlamı olarak acımasız kelimesi kullanılmaktadır. Acımasız, merhameti veya bağışlayıcılığı göstermeyi reddeden, katı, şiddetli, kötümser, insafsız, anlayışsız, kaba, sert, zalim, katı kalpli, çok fazla kötümser, öfkeli, şiddetli, katı ve haksız olarak tanımlanabilir. Acımasız olarak tanımlanan kişiler, başkalarının yaşamlarını ve duygularını dikkate almazlar. Onlar, başkalarının çabalarını ve çıkarlarını göz ardı ederler ve her zaman kendilerine öncelik tanırlar. Acımasız insanlar, çoğu zaman başkalarının hatalarını ve günahlarını çok ciddiye alır ve başkalarını suçlamaya çalışırlar. Acımasız insanlar, başkalarının çözümlerini önermez ve her zaman seçimlerini kendilerine fayda sağlayacak şekilde yaparlar. Buna karşın, merhametli olarak tanımlanan kişiler, başkalarının ihtiyaçlarını ve çabalarını dikkate alır ve çoğu zaman başkalarının yaşamlarını kolaylaştırmak için çaba gösterirler. Onlar, kendilerine öncelik tanımazlar ve başkalarının çözümlerini önerirler. Fırsat eşitliğini savunurlar ve her zaman insanca davranmaya çalışırlar. Merhametli insanlar, her zaman başkalarının hatalarını anlayışla karşılarlar ve hatalarına hoşgörü gösterirler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
Merhametli. Merhametli kelimesi acımasız kelimesinin tam zıt anlamıdır. Bir kişinin merhametli olması, karşısındaki insanlara ya da hayvana karşı acımasız olmamalarının bir göstergesidir. Merhametli insanlar, duygularını ve düşüncelerini paylaşmak, başkalarının duygularını anlamak ve onların acılarını azaltmak için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Merhametli kişiler, başkalarının ihtiyaçlarını gözetmek, onların keyiflerini artırmak ve onlara yardım etmek için çaba gösterirler. Ayrıca, merhametli kişiler, sadece başkalarının acılarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda başkalarının korkularını hafifletmek, yalnızlıklarını gidermek ve başkalarının çevrelerinde tehlikeleri azaltmak için de çaba gösterirler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,753
1,247
112
Merhametli kelimesi, acımasız kelimesinin tam tersi anlamını ifade eder. Merhamet, karşıdaki kişinin durumunu, hislerini dikkate alarak, ona yardım etme isteği göstermek olarak tanımlanır. Merhametli insanlar, her zaman başkalarının çektiği acıları anlayabilecek ve onlara yardım etmek için her türlü çabayı gösterecek kişilerdir.

Merhamet, kişiye pozitif bir enerji verir. Onu iyimser düşünmeye ve insanların üzüntülerine karşı duyarlı olmaya yönlendirir. Merhametli insanlar hep başkalarının ihtiyaçlarını öncelik alırlar. Onlar, kendilerine verilmiş olan fırsatların değerini bilirler ve başkalarına yardım etmek konusunda daha fazla enerji harcarlar.

Merhametli insanlar, karşılarındakine karşı saygılı davranırlar. Onlar, diğer insanların doğrularını kabul ederler, insanların çeşitli kültürlerini ve inançlarını anlayabilirler. Merhametli insanlar, her zaman başkalarının acılarını hafifletmek için çaba gösterirler ve her zaman karşılarındaki kişiyi korumaya ve desteklemeye çalışırlar.

Merhametli insanlar, toplumun kalitesini arttırırlar. Onlar, diğerlerine hak ettikleri değeri verirler ve herkesin eşit haklara sahip olmasını sağlamaya çalışırlar. Merhamet, aynı zamanda barışın ve dayanışmanın temelini oluşturur. Merhametli insanlar, her zaman karşısındakine karşı anlayışlı ve yardımsever davranırlar.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,697
483
5
Merhametli, kıymetli, şefkatli, hoşgörülü, alçakgönüllü, şefkatli, sevecen, özenli, nezih, müsamahakar, güzel konuşan, affedici, nazik, duyarlı, iyi huylu gibi sözcükler acımasız kelimesinin zıt anlamını ifade etmektedir.

Türkçemize en çok denk gelen anlamıyla merhametli olarak tanımlanabilir. Merhamet, insanlara karşı gösterilen çok özel bir duygudur. Merhamet, insanların birbirini anlamaya ve bütünleşmeye çalıştıkları, birbirlerine karşı duyarlı, sevecen, şefkatli, affedici ve özenli olmayı öğütleyen bir duygudur.

Merhamet, insanlar arasında güven, sevgi ve saygı kurmanın bir aracıdır. İnsanlar arasındaki iletişimi sağlamak, anlayış göstermek ve pozitif bir ilişki kurmak için merhametin oldukça önemli olduğu söylenebilir. Eğitimci olarak, öğrencilerimize merhameti öğretmek ve onların merhametli olmalarını sağlamak, onların insanlar arasındaki iletişimi güçlendirmeleri ve pozitif bir ilişki kurmaları için çok önemlidir. Öğrencilerimize, merhametli olmayı öğretmek için, onlara öncelikle kendi merhametli davranışlarını örnek olarak göstermeliyiz. Ayrıca, öğrencilerimizin çevrelerindeki insanlara karşı merhametli olmalarını teşvik etmeliyiz. Bunun için, öğrencilerimize, insanların çok farklı davranışlar sergilediğini ve anlayış göstermeleri gerektiğini anlatmalıyız. Böylece, öğrencilerimiz, acımasız kelimesinin zıt anlamı olan merhametli olabilirler.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)