Aciz kaldı ne demek

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba herkese! Aciz kaldı ne demek sorusunu sormak istiyorum. İngilizce dilinde aciz kelimesinin Türkçe karşılığı nedir? Aciz sözcüğünün ne anlama geldiğini anlamak istiyorum. Aciz kelimesi ile ilgili ne tür kullanımlar olduğu hakkında yardım almak istiyorum. Aciz kelimesini ne zaman ve nasıl kullanmalıyız? Aciz kelimesinin kendisine özgü özel anlamları nelerdir? Aciz kelimesinin çoğul ve tekil halleri nelerdir? Aciz kelimesini tam olarak kullanmak için kurallar nelerdir? Aciz kelimesini kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Aciz kelimesinin çeviri konusunda herhangi bir çalışma ve raporlar var mı? Aciz kelimesinin diğer dillerde kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Herkese önceden teşekkür ederim. Yardımınızı bekliyorum.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,773
1,247
112
Aciz Kaldı Ne Demek?

Aciz kaldı ne demek? Sözlüklere göre aciz; yetersiz, güçsüz, beceriksiz, kabiliyetsiz, becerisiz, zayıf, zaaflı ve güçsüz anlamına gelmektedir. Aciz kalmak ise bu anlamlara sahip olan kişinin, bir durumda kendisine düşen vazifeyi, hizmeti, görevi yerine getiremeyişi olarak tanımlanmaktadır.

Aciz kalmak birçok durumda görülebilir. Örneğin, sınavlarda başarısız olmak, bir işte başarısız olmak, sorunlarla baş etmeyi bilmemek, arkadaşlarının yardımını almak zorunda kalmak gibi durumlar aciz kalmak için örnek gösterebiliriz. Aciz kalmak kişinin kendisine olan güvenini azaltabilir.

Aciz Kaldığında Ne Yapılmalı?

Aciz kaldığında, kişinin kendisine destek olması çok önemlidir. Kişinin kendisine olan güvenini arttırmak için, kendini özgüvenli hissetmesine yardımcı olacak her türlü faaliyeti yapmalıdır.

Kişi aciz kaldığında, yapabileceği şeyleri listelemeli ve bu listeyi amacına ulaşmak için kullanmalıdır. Örneğin, sınavda başarılı olmak için çalışmalı, arkadaşlarıyla birlikte çözüm üretmeye çalışmalı veya başka bir durumda yeterli değilse ekstra destek almaya çalışmalıdır.

Aciz Kaldığında Psikolojik Destek Alınmalı mı?

Eğer aciz kaldığından kaynaklanan sorunlar kişide uzun süreli ve yoğun stres yaratıyorsa, psikolojik destek alınması gerekebilir. Kişi günlük yaşamının veya iş hayatının tehdit altında olduğu durumlarda psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilir. Psikolojik destek almak, kişideki acizlik hissi veya stresi azaltabilir.

Bununla birlikte, kişi kendisini desteklemek için diğer yöntemleri de kullanmalıdır. Örneğin, pozitif motivasyon, sosyal destek ve meditasyon gibi teknikler uygulanarak acizlik hissinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Aciz kaldı ne demek, genellikle çaresizlik ve güçsüzlük anlamına gelir. Bir kişinin aciz kalması, herhangi bir durumda başarısız olmuş olmasıyla ilişkilendirilir. Acizlik, bir kişinin yaşadığı sorunlara çözüm arayamayacağının veya olası seçenekleri değerlendiremeyeceğinin bir göstergesidir. Acizlik, korku, kaygı ve çaresizliğin arasında bir köprü görevi görebilir ve bazen insanları çözümlere ulaşmakta zorluk çekebilir. Acizlik, etkili çözümler geliştirmekten ve kendi problemlerini çözmekten alıkonabilecek enerjiyi alır ve kişiyi umutsuzluk, çözümsüzlük ve çaresizliğe itebilir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Aciz kaldı ne demek, çoğu insan tarafından kullanılan bir deyim olup, özellikle çözülemeyen zor bir durumda kalındığında kullanılır. Bu deyim, bir kişinin zorlu bir durumda kaldığında kendisini çaresiz, yetersiz ve koyuksuz bir halde bulması anlamına gelir. Kişinin güçsüz, yardımsız ve dayanaksız kalması durumunda da bu deyim kullanılır. Aciz kaldı ne demek, çoğu durumda karşı karşıya kaldığımız zorluklar karşısında çözüm bulamadığımızda kullanılan bir ifadedir. Kişinin kendi kabiliyetleri ile çözemeyeceği durumlarda, başvurduğu kişi veya kaynakların da yardımının yetersiz kalması anlamında da kullanılır. Aciz kaldı ne demek, aslında insanın çözemeyeceği durumlar karşısında kendini çaresiz ve yardıma muhtaç hissetmesi anlamına gelir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Aciz kaldı ne demek? Aciz, herhangi bir durumda yardımı gerektiren, çaresiz ve çözümü olmayan bir durumun ifadesidir. Aciz kaldı ne demek diye sorulduğunda, bu durumda yardım almaktan başka çare olmadığı anlamına gelir. Aciz kaldı ifadesi, çözümü olmayan, çaresiz kalmış durumun ifadesi olarak kullanılır. Aciz kaldı ne demek? Çözümü olmayan, çaresiz ve yardıma muhtaç durumun ifadesi olarak kullanılır.

aKiNCi

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
669
80
0
Aciz kaldı ne demek, özünde, yetersiz kaldı anlamına gelir. Yeterli yetenek veya güç yoksa, yeterli olamadığı anlamını taşır. Acizlik, bir kişinin istediği şeye ulaşmada ya da istediği şeyi tamamlamada yetersizliği, gücünün yetersizliğini ve yeterli beceriye sahip olmamasını ifade eder. Acizlik, bir kişinin belirli bir görevi tamamlamak için yeterli güç, yetenek veya yeteneklerinin olmamasıdır.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Aciz Kaldı ne demek? Aciz kaldı ifadesi, üstesinden gelemediğimiz durumlarda, yeteneğimizin sınırlarının aşılmasının mümkün olmadığını ifade etmek için kullanılan bir deyimdir. Başarısız olmak, kaybedilen bir durumla karşı karşıya kalmak veya imkansız bir şeyi gerçekleştirmek gibi olaylarda kullanılır. Aciz kaldık demek, şu anda ne yapabileceğimizin sınırlarının aşıldığını ve bunu değiştirmek için bir seçeneğin olmadığını ifade eder. Aciz kaldık ifadesi, bir insanın ya da bir durumun güçsüzlüğünü ifade eder. Aciz kaldık ifadesi, sıklıkla acizlik, aşılamazlık ve başarısızlık gibi durumlar için kullanılır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Aciz Kaldı ne demek konusunda, bu terimin çoğunlukla Türk edebiyatındaki kullanımını anlamak için önemlidir. Aciz Kaldı, bir kişinin durumu veya duygularının ifadesi olarak kullanılır ve bir çeşit üzüntüyü ifade eder. Bu terim, aynı zamanda başarısızlık ve güçsüzlük hissini de içerir.

Aciz Kaldı sözü, özellikle şiirlerde ve edebi metinlerde sıklıkla kullanılır. Örneğin, bir şiirde bir kişinin kadınını kaybettiğini anlatmak için, şu dize kullanılabilir: “Gözyaşlarım her ne kadar aksa da, aciz kaldım onu kaybetmekten.” Bu dize, kişinin üzüntüsünü ifade ederken, onun yeterli gücünün olmadığını da gösterir.

Ayrıca, Aciz Kaldı sözü, anlamının dışında da bir çeşit halk arasında kullanılan bir deyim olarak kullanılabilir. Örneğin, birisi bir konudaki konuşmasında, konuya ait bir bilgiyi öğrenemeyip “aciz kaldım” diyebilir. Bu durumda, kişinin bilgisiz kaldığını ve yeterli bilgisi olmadığını ifade etmeye çalışır.

Sonuç olarak, Aciz Kaldı sözü Türk edebiyatında ve halk arasında çok sık kullanılan bir deyimdir. Bu deyim, üzüntü, başarısızlık ve güçsüzlük hissini ifade etmek için kullanılır ve kişinin yeterli gücünün olmadığını vurgular. Ayrıca, kişinin bir konuyla ilgili bilgisiz kaldığını da ifade etmek için kullanılabilir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Aciz kaldı sözcüğü, bir kişinin durumunun veya durumunun uygun olmamasının anlatılmasına yönelik bir deyimdir. Genel olarak, aciz kaldı sözcüğünün kullanıldığı durumlarda, yapılan şeyin başarılı olmaması ya da kabul edilemez bir duruma gelmesi anlamına gelir.

Bu deyiş, birçok insan tarafından farklı şekillerde kullanılabilir. Örneğin, başka bir kişinin karşısında zor duruma düşüldüğünde, karşı tarafın isteklerine uymak için aciz kaldı diyebiliriz. Aynı şekilde, bazı zorlu durumlarla karşı karşıya kalındığında da aciz kaldı denilebilir.

Bu deyişin arkasındaki temel anlam, kişinin kendi gücünün yetersiz olduğunu ve kendisini dış etkenlerden korumak için aciz olduğunu söylemektir. Bu anlam, kişinin kendi özgür özelliklerinin ve kontrol edemediği etkenlerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkar.

Aciz kaldı sözcüğünün Türkçe karşılığı, "mazlum" olup, başarısız olma durumunun önemli bir özeti olarak kullanılır. Buna ek olarak, bu sözcük aynı zamanda kısıtlı seçeneklerle karşı karşıya kalındığı durumlarda da kullanılabilir. Örneğin, başka bir kişinin karşısında yetersiz kalındığında, bu duruma aciz kaldı diyebiliriz.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Aciz kaldı ne demek? Aciz kaldı, kendisinin konuya ya da işe gücünün yetmediği anlamına gelir. Aciz kaldı ifadesi, bir kişinin konu hakkında yeterli bilgi ve deneyim sahibi olmayışını, yetersiz gücünü ya da yetersiz bilgiyi ifade etmek için kullanılan bir deyimdir. Aciz kaldı ifadesi, bir kişinin konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmaması durumunda kullanılır.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Aciz kaldı ne demek, bir kişinin durumunu ifade eden bir deyimdir. Özellikle başarısızlık, üzüntü veya çaresizlik durumlarında kullanılır. Aciz kalmanın anlamı, bir kişinin kendisini veya başka bir kişiyi korumak veya yardım etmek için yeterli güce sahip olmadığı anlamına gelir. Aciz kalmanın örneği, bir olayda kendisini veya sevdiklerini korumak veya yardım etmek için gücü yetmeyen bir kişi örneğidir. Bu durumda, kişi ne yapacağını, ne yapamayacağını ve ne yapmak zorunda olduğunu anlamakta zorlanır ve aciz kalır.

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Aciz kaldı ne demek sorusuna cevap olarak, acizlik, bir kişinin yetenekleri, becerileri ve imkanları ile ilgili olarak kendisine yetenekleri veya imkanları olmayan bir durumda olması olarak tanımlanır. Acizlik, özellikle yetersiz imkanlar ya da yeteneklerle ilgili olabilir. Aciz olmak, kişinin kendisini başarılı bir şekilde başarılamayacağını hissetmesiyle ilişkilendirilir. Acizlik, kişinin kendinden beklenen performansı gösterememesi, çok zorlu bir görev yapamaması ya da yeterli kaynakları elde edememesi gibi durumlardan meydana gelebilir. Acizlik, kişinin kendi kaynaklarının sınırlı olduğu ya da yeterli desteğin olmadığı durumlarla da ilişkilendirilebilir. Acizlik, kişinin başarısızlıklarının nedenlerini kendi yetersizliklerinden kaynaklı olduğunu kabul etmesiyle de ilişkili olabilir.

Acizlik, kişinin kendine olan güvenini azaltabilir ve kişinin başarısız olmasına neden olabilecek birçok olumsuz duygulara neden olabilir. Acizlik, çoklu kaynaklı olabilir ve dış etkenlerden kaynaklanabilir. Kişinin kendine olan güveni ve performansını arttırmak için, kendisini geliştirmesine yardımcı olabilecek kaynaklara sahip olması gerekir. Kişi, kendisine olan güvenini arttırmak ve kendini başarılı bir şekilde geliştirmek için, alacağı eğitim ve öğrenimle ilgili konularda kendini geliştirmelidir. Ayrıca, destek alabileceği kişileri ve çevreleri aramalıdır. Böylece, kişinin kendisini geliştirmesine yardımcı olacak kaynakları bulabilmesi ve kendisine olan güvenini arttırması mümkün olacaktır.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,905
1,159
112
Aciz kaldı anlamı, bir kişinin bazı durumlarda söz konusu olan olay veya durumlara karşı beceriksiz, yetersiz veya yeteneksiz olduğu anlamına gelmektedir. Birine yardım etmek için çaba harcayan kişi, o kişinin ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli gücünün olmadığını anlayabilecektir. Aciz kaldı anlamı, o kişinin o durumu kontrol altına almak, değiştirmek ya da etkilemek için yetersiz olduğunu belirtmektedir. Aciz kalmak, çoğu zaman kontrolsüz bir durumla karşı karşıya kalındığında hissedilen çaresizlik, değiştiremezlik veya güçsüzlük duygusudur. Aciz kaldı anlamı, bir kişinin o durumda kendisini çaresiz hissetmesi anlamına da gelmektedir.

Derya

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
290
0
0
Baslik: "Aciz kaldi ne demek?"

Aciz kalmak, günlük hayatta sik sik kullandigimiz bir ifadedir ve genellikle bir kisinin yeteneksiz veya yetersiz oldugunu, bir durumla basa çikamadigini ifade etmek için kullanilir. Ancak, bu ifadenin altinda yatan derin anlami ve neden bazi durumlarda bu ifadeye basvurdugumuzu anlamak önemlidir.

Öncelikle, "aciz kalmak" terimi, kisinin bir konuda yeterli bilgiye, beceriye veya kaynaga sahip olmadiginda ortaya çikar. Bu durumda kisi, karsilastigi zorluklarla basa çikmakta güçlük çeker ve çogu zaman çözüm bulamaz. Örnegin, bir kisi bir sorunu çözmek için gerekli araçlara sahip degilse veya o konuda yeterince deneyime sahip degilse, aciz kalabilir.

Ikinci olarak, "aciz kalmak" kavrami, bir kisinin duygusal veya fiziksel olarak zayif hissettigi durumlari da ifade edebilir. Bu durumda, kisi kendini güçsüz, etkisiz veya kontrolsüz hissedebilir. Örnegin, bir kayip veya basarisizlik durumunda bir kisi kendini aciz hissedebilir ve bu duyguyla basa çikmakta zorlanabilir.

Ayrica, "aciz kalmak" terimi, bir kisinin baskalarinin yardimina ihtiyaç duydugu durumlari da ifade edebilir. Herkesin güçlü yanlari ve zayif yanlari vardir ve bazen bir kisi tek basina bir sorunu çözemeyebilir. Bu durumda, kisi baskalarinin destegine ihtiyaç duyar ve kendi basina basa çikamaz.

"Aciz kalmak" ifadesinin altinda yatan temel duygu genellikle güçsüzlük, çaresizlik veya umutsuzluktur. Bir kisi aciz hissettiginde, genellikle kontrolünü kaybettigini veya durumu yönetemedigini düsünür. Bu duygu, kisinin özsaygisini ve özgüvenini olumsuz yönde etkileyebilir ve genellikle olumsuz duygularla iliskilendirilir.

Ancak, "aciz kalmak" aslinda bir zayiflik degil, insan dogasinin bir parçasidir. Herkes zaman zaman aciz hissedebilir ve bu normaldir. Önemli olan, bu duygularla nasil basa çikildigidir. Insanlar genellikle acizlik duygularini asmak için çesitli stratejiler kullanirlar, bunlar arasinda destek arama, problem çözme becerilerini gelistirme ve duygusal güçlenme bulunur.

Sonuç olarak, "aciz kalmak" terimi, bir kisinin bir durumla basa çikamadigini veya yetersiz hissettigini ifade eder. Bu durum, kisinin bilgi, beceri veya kaynak eksikliginden kaynaklanabilir veya duygusal veya fiziksel zayifliktan kaynaklanabilir. Ancak, acizlik duygusu normaldir ve insan dogasinin bir parçasidir. Önemli olan, bu duygularla saglikli bir sekilde basa çikmaktir ve gerekirse yardim almaktir.

Sonuç
"Aciz kalmak" ifadesi, bir kisinin bir durumla basa çikamadigini ifade eder. Bu durum, bilgi, beceri veya kaynak eksikliginden kaynaklanabilir veya duygusal veya fiziksel zayifliktan kaynaklanabilir. Ancak, acizlik duygusu normaldir ve insan dogasinin bir parçasidir. Önemli olan, bu duygularla saglikli bir sekilde basa çikmaktir ve gerektiginde yardim alinmasidir.

SSS (Sikça Sorulan Sorular)
1. Acizlik duygusu normal midir?
Evet, acizlik duygusu normaldir ve insan dogasinin bir parçasidir. Herkes zaman zaman aciz hissedebilir.

2. Acizlik duygusundan nasil kurtulabilirim?
Acizlik duygusundan kurtulmanin birkaç yolu vardir, bunlar arasinda destek arama, problem çözme becerilerini gelistirme ve duygusal güçlenme bulunur.

3. Baskalarindan yardim istemek zayiflik midir?
Hayir, baskalarindan yardim istemek zayiflik degil, güçlülüktür. Baskalarinin destegini kabul etmek, sorunlari çözmek için bir adimdir ve insanlarin birbirlerine bagliligini ve dayanismasini gösterir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,354
398
5
Aciz kaldı ne demek, insanın kendisini kontrol etme veya başka birine yardım etme gücünden yoksun kalması anlamına gelir. Bu durum genelde zorlu durumlar karşısında insanın kendi yeteneklerinin yetersizliğinden veya başka birinin yardımına ihtiyacı olmasından kaynaklanır.

Örneğin, bir öğrenci sınavlara hazırlanırken çalışma alanında çok çaba gösterir fakat sonuçta başarılı olamazsa, bu durumda aciz kalır. Yani kendisinin yetenekleri yeterli değildir ve başka birinin yardımına ihtiyacı vardır. Aynı şekilde, bir insan hakkında ön yargılar oluşturmak isteyenler karşısında, o insan da aciz kalmak zorunda kalabilir. Çünkü kendi yetenekleri yeterli olmadığı için başka birinin yardımına ihtiyacı vardır.

Aciz kaldı ne demek sorusu, insanların kendi yeteneklerinin yetersizliği veya başka birinin yardımına ihtiyacı olması durumunda kendi kontrolünü kaybetmesine işaret etmektedir. Bu durumda, insanın kendisi kendi yetenekleri ile başarılı olma şansının dışında başka birinin yardımına ihtiyacı olabilir. Eğitimci olarak, bu durumu önlemek için öğrencilere, kendi yeteneklerini geliştirmeyi öğretmek gerekir. Dersleri zorluklar yaşanmadan ve öğrencinin yeteneklerinin, kabiliyetinin ötesine geçmeden geçmek, öğrencilerin kendilerini aciz bırakmadan başarılı olmaları için önemlidir.

Sukriye

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
320
0
0
Aciz kaldı, genellikle bir durumun çaresizliğini veya üzüntüsünü ifade etmek için kullanılan bir deyimdir. Örneğin, bir kişi bir şeyi elde edemeyince veya başarısız olamayınca, aciz kaldı diyebilir. Aynı şekilde, bir şeyi yapmak için yeterli gücünüz olmadığını anladığınızda da aciz kaldınız diyebilirsiniz. Bu deyim, genellikle başarısızlık hissi ile birlikte kullanılır. Aciz kaldığınızda, içinizde karamsarlık ve ümitsizlik duyguları oluşabilir. Ancak, bu duruma göre hareket etmeyi öğrenerek, bu durumu değiştirebilirsiniz. Böylece, başarısız olduğunuz durumların üstesinden gelebilir ve hayatınızı daha iyi bir şekilde yaşayabilirsiniz.

LegendSword

Moderator
Moderator
BaYaN
23 Mar 2024
1,767
0
0
"Aciz kaldı" ifadesi, bir kişinin bir konuda yetersiz veya başarısız olduğunu ifade etmek için kullanılır. Bu ifade, birinin bir görevi veya sorumluluğu yerine getirmede güçlük çektiğini veya beklenen performansı gösteremediğini belirtir. Örneğin, bir projeyi tamamlamakta veya bir sorunu çözmekte zorlanmak "aciz kaldı" olarak ifade edilebilir. Bu ifade, genellikle birisinin kendi beceri veya kapasitesinin sınırlarını kabul ettiğini ve yardım veya destek arayışında olduğunu ifade eder.

Merve

Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
281
0
5
Aciz kaldı ne demek? Aciz kaldı, yani yapamayan, yardım gereken duruma düşen, mecazi olarak yetersiz kalan anlamına gelmektedir. Aciz kaldı ifadesi, özellikle kendisine güç yetiremeyecek durumda olanların durumunu anlatmak için kullanılır. Bu ifade çoğu zaman insanların psikolojik, zihinsel veya fiziksel olarak yeteneği olmayanlar için kullanılır. Diğer anlamda, bir durum karşısında aciz kaldı ifadesi, bir kimsenin o durumla başa çıkamayacağı, önüne çıkan zorlukları aşamayacağı anlamını da taşıyabilir.

Aciz kaldı ifadesinin diğer anlamı ise, etrafındakiler tarafından desteklenmeyen, geri çevrilen, terkedilmiş veya yalnız kalan anlamına da gelmektedir. Bu durumda, kişi özellikle toplumsal sıkıntılar karşısında ya da daha basit olarak herhangi bir konu karşısında çaresiz kalır ve bir çözüm bulamayacak kadar zor duruma düşer.

Aciz kaldı ifadesinin son anlamı ise, yardım isteyen bir durumda kendisine yardım edecek olan kimsenin olmamasıdır. Bu durumda kişi, kendisi için yardım edebilecek bir kimsenin olmadığının farkına varır ve kendisine yardım edilemeyeceğini anlar.

Sonuç olarak, aciz kaldı ifadesi, bir kimsenin o anda güç yetiremeyecek durumda olduğu anlamına gelmektedir. Bu ifade, zor durumlar karşısında çaresizliği, yardım isteyen durumda yardım bulamamayı ve toplumsal sıkıntılar ya da konularda çözüm bulamamayı ifade eder.

Sibel

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
283
0
0
Aciz Kaldı, bir ifade olarak, bir kişinin başına gelen bir durum karşısında yardım aramaktan çok daha kötü duruma düşmüş olduğunu anlatmak için kullanılır. Aciz Kaldı, bir kişinin karşı karşıya olduğu durumun çok ciddi olduğu anlamına gelir. Aciz Kaldı, çoğu zaman karşı karşıya kalınan durumun çözülmesi gereken veya çözülmesi imkansız olan çok büyük bir durum olduğu anlamına da gelir. Aciz Kaldı ifadesi, başına gelen çok ciddi durumlar karşısında, kişinin kendisinin ya da başkasının yardımı ile durumu çözemeyeceğini anlatmak için kullanılır. Aciz Kaldı ifadesi, çoğu zaman Allah'a sığınma işareti olarak da kullanılır. Aciz Kaldı ifadesi, kişinin kendisinin ya da başkasının yardımı ile durumu çözebileceği veya çözüm bulabileceği durumlarda da kullanılır.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,364
1,315
112
Aciz kaldı ne demek sorusuna kısa bir yanıt olarak, aciz kaldı sözünün anlamı sıkıntılı, çaresiz ve zayıf bir duruma düşmüş olmaktır. Aciz kaldı ifadesi, bir şey yapmaya çalışırken ya da başa çıkmaya çalışırken yetersiz kalındığı anlamına gelir. Bu ifade genellikle karşımıza çıkacak güçlükler karşısında çaresizlik ve çözümsüzlük duygusuyla kullanılır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)