Adaleli ne demek TDK

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba,
Adaleli kelimesi TDK'da ne anlama geliyor? Açıklayıcı bir cevap arıyorum. İçimde bir merak uyandırdı ve aradığım cevabı bulmam gerekiyor. Lütfen bana yardımcı olmak için bu konuyu araştırmak için zaman ayırın. İlginçtir ki, Adaleli kelimesi, kültürümüzde çok önemli bir terim gibi görünüyor. Zamanımın çoğunu bu konuya ayrılmak için harcadım ama hala cevabı bulamadım. Günümüzün dijital çağında, çok hızlı ve kolay bir şekilde cevabı bulmam gerekiyor. İnternette araştırdım ama henüz istediğim cevabı bulamadım. Lütfen bana daha fazla yardımcı olun ve Adaleli TDK'da ne anlama geliyor? sorusuna cevap verin. Bu konuya dair en son bilgileri bana sağlayın. Bana yardım eden herkese minnettar kalacağım. Teşekkürler.

• Angry
  • Wow
Reactions: Esra and Ela

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,927
1,159
112
Adaleli Ne Demek TDK

Adaleli kavramı, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan bir terimdir. Adaleli, doğal ya da insanın oluşturduğu ortam ve durumların olumlu etkisini hissetmek, barış içinde yaşamak ve kendini güvende hissetmek anlamındadır. Adaleler, insan haklarına ve özgürlüklere saygılı insanların ve toplumların oluşturduğu sosyal ortamlar için kullanılır.

Adaleli teriminin TDK tarafından kullanımı, bir insanın, toplum ya da çevreyle olan ilişkisinde karşılıklı saygı ve barış içinde yaşama duygusunu ifade etmek içindir. Adaleli, genel olarak toplumsal, siyasal, kültürel, ekonomik ve medeni alanlarda insan haklarına ve özgürlüklere saygı duyan insanların ve toplumların oluşturduğu ortamlarda geçerlidir.

Adaleli, insanlar arasındaki ilişkileri düzenleyen çeşitli kurallar ve kurumların oluşturduğu sosyal ortam için kullanılan bir kavramdır. Bu kurallar, insanlar arasındaki ilişkiyi düzenleyen önlemleri içerir. Örneğin, insanların diğer insanlara, çevreye ve ekonomiye karşı sorumluluklarını kabul etmesi, diğer insanların haklarını ve özgürlüklerini koruması, insan haklarını korumaya yönelik çalışmalar yapması gibi.

Adaleli, insanların doğal ya da insanın oluşturduğu ortamlar ve durumların olumlu etkisini hissetmesi, barış içinde yaşaması ve kendini güvende hissetmesi anlamına gelir. Adaleli, insanların her türlü çatışmayı, ayrımcılığı ve haksızlığı ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarını destekler. Adaleli, insanlar arasındaki ilişkileri düzenlemek için kuralların ve kurumların oluşturduğu sosyal ortamın önemli bir parçasıdır. Adaleli, insan haklarını ve özgürlükleri korumaya yönelik çalışmaları destekler.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)