Adam akıllı ne demek TDK

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Merhaba,

Benim için cevap aradığım bir soru var: Adam akıllı ne demek TDK? İngilizce'de "smart" kelimesiyle aynı anlama gelen bir Türkçe kelime var mı? Bu konuda yardım istiyorum.

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayınlanan "Türkçe Sözlük"te, "Adam akıllı" ifadesinin "zeki, aklı başında, anlayışlı" anlamına geldiği belirtiliyor. Yani "Adam akıllı" ifadesi için TDK tarafından onaylanmış bir Türkçe karşılığı yok.

Ayrıca, yine TDK tarafından "Güncel Türkçe Sözlük"te "akıllı" kelimesinin "zeki, anlayışlı, becerikli" anlamlarına geldiği ve "Adam akıllı" ifadesinin bu kelimeyle aynı anlamda kullanılabileceği belirtiliyor. Yani TDK tarafından "Adam akıllı" ifadesinin "akıllı" kelimesiyle karşılanabileceği söyleniyor.

Bu konuda yardım edebilecek biri var mı acaba? Türkçe'de "Adam akıllı" ifadesinin kesin bir karşılığının olup olmadığını veya "akıllı" kelimesinin bu ifade için kullanılabileceğini öğrenmek istiyorum. Yardım edebilir misiniz?

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Adam Akıllı Ne Demek TDK Hakkında Kapsamlı Bir Makale

Adam akıllı, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) tanımlamasına göre, “fikir ve düşünce yeteneği ile donatılmış, olgun ve kurnaz, kendini yönetebilen, konuşma, yazma ve hesap yapma yeteneği olan” olarak tanımlanır. Bir kişinin adam akıllı olması, her zaman insanların karşısına çıkabilecek ya da onların karşısına çıkmak isteyebilecek kapasiteye sahip olması demektir. Adam akıllı olmanın özellikleri, karşılaşılan durumlara uygun davranabilme, çevresindeki insanların davranışlarını doğru bir şekilde değerlendirebilme, başkalarının değerlerine saygı duyabilme ve kendi değerlerini korumabilme kapasitesi olarak sayılabilir.

Adam Akıllı Nasıl Olunur?

Adam akıllı olmak için, öncelikle kendinize güvenmelisiniz. Kendinize güven, sizin kendinizi beğenme ve kendinizi değerlendirme yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olur. Ayrıca, başkalarının size olan güvenini arttırır. Diğer insanlarla etkili iletişim kurmak için, kendinizi tanımanız ve iletişim becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Ayrıca, kendinizi tanımanız ve kendinizi ifade etmeniz, başkalarıyla etkileşim kurmanız için önemlidir.

Adam Akıllı Olmanın Faydaları

Adam akıllı olmanın en önemli faydalarından biri, insanlarla olan iletişiminizi geliştirmenize yardımcı olmasıdır. Kendinizi tanımanız ve kendinize güvenmeniz, diğer insanların size olan güveninin artmasını sağlar. Ayrıca, kendinizi ifade edebilmeniz, diğer insanların size olan güveninin artmasını sağlar. Adam akıllı olmanın diğer faydaları arasında, kendinizi geliştirmenize ve başkalarının değerlerini korumaya yardımcı olması sayılabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)