Adisyon ne demek TDK

DenizSiyahi

Üye
BaY
1 May 2023
1,324
109
15
Merhaba arkadaşlar,

Adisyon ne demek TDK sorusuna cevap arıyorum. Ne zamandır bu kelimenin anlamını bilmiyorum. Geçenlerde bu kelimeyi kullanan bir arkadaşım vardı ve o zaman anlamını bilmiyordum. Şimdi bu kelimeyi daha çok kullanıyorum ama anlamını hala bilmiyorum. TDK'nın ne anlama geldiğini, adisyonun ne demek olduğunu ve nasıl kullanılacağını öğrenmek istiyorum. Bu konuda size yardımcı olabilir misiniz? Adisyon ne demek TDK hakkında bilgi verebilir misiniz? Lütfen yardımcı olur musunuz? İyi günler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,506
1,159
112
Adisyon (Adisyon Ne Demek) TDK Anlamı Nedir?

Adisyon, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından belirlenen anlamıyla; belli bir miktar ücret karşılığında yemek, içecek veya ikramın verilmesi olarak tanımlanır. Adisyon, içeceğin veya yemeğin ödemesinin önce servis edilmesi ile alıcının ödeme yapması arasında geçen süreyi kapsar.

Adisyonun ödenmesi için belirli bir süre tanınır. Bu süre içinde adisyonun ödenmesi gerekir. Adisyonun ödenmemesi durumunda alıcıya cezai işlem uygulanabilir. Adisyon, genellikle restoran ve kafelerde kullanılır.

Adisyonun Özellikleri Nelerdir?

Adisyon, ücretin ödenmesiyle ilgili önemli bir kavramdır. Adisyonun özellikleri şunlardır:

• Tarih: Adisyonun tarihini gösterir. Her adisyonun, alıcı tarafından ödenmesi için bir son kullanma tarihi vardır.

• Ücret: Adisyonun ödenecek ücreti gösterir. Alıcının ödemesi gereken ücret, adisyonun üzerinde belirtilir.

• Mal ve hizmet bilgileri: Adisyonun üzerinde alıcıya sunulan tüm hizmetler ve ürünlerin fiyatları belirtilir.

• Kurum ve firmanın bilgileri: Adisyonun üzerinde, alıcıya hizmet veren kurum veya firma bilgileri de bulunur.

• Toplam ücret: Adisyonun üzerinde, alıcıya sunulan tüm hizmetler ve ürünlerin toplam ücreti belirtilir.

Adisyon, alıcıya sunulan hizmet veya ürünlerin ödemesinin kolaylaştırılması amacıyla kullanılır. Adisyon, alıcının ödeme yapmasının veya ürün veya hizmeti almasının tarihini gösterir.

Adisyonun Farklı Kullanımları Nelerdir?

Adisyon, restoranlar, kafeler, oteller ve diğer tüm yiyecek ve içecek işletmeleri tarafından kullanılır. Adisyonun diğer kullanımları şunlardır:

• Tatil köyleri ve otel işletmelerinde, alıcının konakladığı süre boyunca kullanılan tüm hizmetlerin ödemesinin kolaylaştırılması amacıyla adisyon kullanılır.

• Otel ve tatil köylerinde, alıcının konakladığı süre boyunca adisyon ile ödenen ücretler, alıcının konaklama süresini kapsar.

• Bar ve publarda, alıcının içtiği içecekleri ödemesi için adisyon kullanılır.

• Alıcının ödediği adisyonlar, en sonunda alıcının ödemesi gereken toplam ücreti gösterir.

• Adisyonlar, genellikle kredi kartı veya nakit olarak ödenir.

Adisyon, alıcıya sunulan hizmet ve ürünlerin ödemesinin kolaylaştırılması için önemli bir kavramdır. Adisyon, alıcıya sunulan hizmet ve ürünlerin ödemesinin kolaylaştırılması için önemli bir kavramdır. Alıcının ödediği adisyon, en sonunda alıcının ödemesi gereken toplam ücreti gösterir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)