Adlaşmış sıfat nasıl oluyor

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba arkadaşlar,
Adlaşmış sıfat nasıl oluyor? sorusuna cevap arıyorum. Dilbilimciler, özellikle gramer alanında çalışan kişiler olarak, bu konuyla ilgili bir bilgi sahibi olmak istiyorum. Adlaşmış sıfat ne demek? Adlaşmış sıfat nasıl oluşturulur? Nasıl kullanılır? Bu konuları araştırmak istiyorum. Adlaşmış sıfatların ne anlama geldiği ve nasıl kullanıldığını öğrenebilmek için lütfen bana yardım edin. Cevabınızı önemli bir konu olarak görüyorum ve çok önemli kişisel ve akademik gelişim için önemli bir bilgi öğreniyorum.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,365
1,247
112
Adlaşmış Sıfatın Tanımı

Adlaşmış sıfat, sözcüklerin anlamlarının anlamış sözcüklerin çoğul halinin özelliklerini taşıyarak değişim geçirmesi sonucu oluşan sıfatlardır. Adlaşmış sıfatlar sözcüklerin çoğul halinde oluşan ekleri ile elde edilen sıfatlardır.

Adlaşmış Sıfatların Örnekleri

Adlaşmış sıfatların örnekleri arasında şunlar sayılabilir:

• İngilizce'de "happy" kelimesinin çoğul hali "happier" olarak adlandırılır. Böylece "happier" kelimesi, "mutlu" sözcüğünün adlaşmış sıfatı olarak tanımlanmış olur.

• İngilizce'de "quick" kelimesinin çoğul hali "quicker" olarak adlandırılır. Böylece "quicker" kelimesi "hızlı" sözcüğünün adlaşmış sıfatı olarak tanımlanmış olur.

• İngilizce'de "deep" kelimesinin çoğul hali "deeper" olarak adlandırılır. Böylece "deeper" kelimesi "derin" sözcüğünün adlaşmış sıfatı olarak tanımlanmış olur.

Adlaşmış Sıfatların Kullanımı ve Yapısı

Adlaşmış sıfatların kullanımı, adlaşmış sıfat olarak kullanılmak istenen sözcüklerin çoğul hali olan son ekiyle oluşturulur. Örneğin, "quick" sözcüğün çoğul hali "quicker" olduğundan, "quicker" sözcüğü adlaşmış sıfat olarak kullanılır.

Adlaşmış sıfatların yapısı, adlaşmış sıfat olarak kullanılmak istenen sözcüklerin çoğul hali olan ekleri ile oluşturulur. Örneğin, "happy" sözcüğün çoğul hali "-er" eki ile oluşturulmuş "happier" olduğundan, "happier" sözcüğü adlaşmış sıfat olarak kullanılır.

Adlaşmış Sıfatların Günlük Hayatta Kullanımı

Adlaşmış sıfatların günlük hayatta kullanımı, konuşma ve yazı dilinde oldukça sık görülür. Örneğin, "My brother is bigger than me" (Erkek kardeşim benimden daha büyük) veya "This book is more interesting than the other one" (Bu kitap diğerinden daha ilginç) gibi cümlelerde adlaşmış sıfatlar kullanılmıştır.

Sonuç

Adlaşmış sıfatlar, sözcüklerin anlamlarının anlamış sözcüklerin çoğul halinin özelliklerini taşıyarak değişim geçirmesi sonucu oluşan sıfatlardır. Adlaşmış sıfatların örnekleri arasında "happier", "quicker" ve "deeper"; kullanımı ise adlaşmış sıfat olarak kullanılmak istenen sözcüklerin çoğul hali olan son ekiyle oluşturulur. Adlaşmış sıfatların günlük hayatta kullanımı ise konuşma ve yazı dilinde oldukça sık görülür.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)