Adlaşmış sıfat nedir ve örnek

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,346
113
62
Merhaba,

Adlaşmış sıfat hakkında bilgim olmadığından yardım istiyorum. Adlaşmış sıfat nedir? Ne zaman ve nasıl kullanılır? Örnekleri nelerdir?

Adlaşmış sıfatlar, her iki dilde de aynı olan sıfatların kullanımıdır. Bu sıfatlar, her iki dilde de aynı olmalarına rağmen, kullanım şekli ve anlamı bazen farklılık gösterebilir.

Örnek olarak, İngilizcede 'expensive' sözcüğünün karşılığı, Türkçede 'pahalı' sözcüğüdür. Bu sıfat hem İngilizce'de hem de Türkçede aynı anlama gelir.

Başka bir örnek olarak, İngilizcede 'sad' sözcüğünün karşılığı, Türkçede 'üzgün' sözcüğüdür. Bu sözcükler, hem İngilizce'de hem de Türkçede aynı anlamı ifade eder.

Adlaşmış sıfatların kullanımı, özellikle iki dil arasındaki konuşma ve yazma becerilerini geliştirmek için önemlidir.

Yukarıda verdiğim örneklerden başka, adlaşmış sıfatlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Lütfen konu hakkında daha fazla bilgi ve örnekler verir misiniz?

Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Adlaşmış Sıfat Nedir ve Örnek

Bir adlaşmış sıfat, bir kelimenin anlamının belirli bir durumda değiştiği ve çoğu zaman birleşik bir fiil olarak kullanıldığı bir sözcüktür. Adlaşmış sıfatlar, bir cümlede bir eylemi belirtmek veya bir kavramı ya da durumu açıklamak için kullanılır.

Adlaşmış sıfatlar, çoklukla günlük konuşmalarımızda veya yazılarımızda kullanılır ve bazen cümleleri daha güçlü ve etkileyici hale getirirler. Adlaşmış sıfatların en belirgin özelliği, sözcüklerin birleşmesiyle oluşan kompozisyonlarının çoğu zaman anlamının, birleşmeyen sözcüklerin anlamının çok farklı olduğudur.

Adlaşmış Sıfatların Örnekleri

Adlaşmış sıfatların örnekleri şunlardır:

- Öfkelenmiş: Öfke ile miş eklenerek oluşturulmuştur.

- Uykuya dalmış: Uyku ile miş eklenerek oluşturulmuştur.

- Yükselmiş: Yüksel ile miş eklenerek oluşturulmuştur.

- Tükendimiş: Tüken ile miş eklenerek oluşturulmuştur.

- Yitirmiş: Yitir ile miş eklenerek oluşturulmuştur.

- Yükselmiş: Yüksel ile miş eklenerek oluşturulmuştur.

Adlaşmış Sıfatların Kullanımı

Adlaşmış sıfatlar, çoğu zaman bir fiil olarak kullanılır ve iki sözcük birleşir. Adlaşmış sıfatların çoğu zaman eylemleri açıkladıklarından, cümlelerde bir eylemi vurgulamak veya daha özgün bir anlatım kullanmak için kullanılır.

Adlaşmış sıfatlar, ayrıca mevcut olan sözcükleri değiştirmek veya cümleleri güçlendirmek için de kullanılabilir. Örneğin, “öfkeli” ifadesi “öfkelenmiş” ifadesine dönüştürülebilir.

Sonuç

Adlaşmış sıfatlar, günlük olarak konuşmamızda ve yazılarımızda sıkça kullandığımız sözcüklerden oluşur. Adlaşmış sıfatlar, iki sözcük bir araya gelerek oluşur ve çoğu zaman, birleşmeyen sözcüklerin anlamından çok farklı bir anlama sahiptir. Adlaşmış sıfatlar, bir eylemin anlatımında veya cümleleri güçlendirmede kullanılabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)