Afganistan bağımsızlığını nasıl kazandı

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba,

Afganistan bağımsızlığını nasıl kazandı sorusunu cevaplamaya ihtiyacım var. Afganistan tarihini çok iyi bilen ya da çok fazla araştıran biri değilim, bu yüzden forum arkadaşlarımdan yardım istiyorum.

Afganistan 1979 yılına kadar İngiliz ve Rus sömürgeciliğinin altında yaşamıştı. Birçok seferler, isyanlar ve savaşlar sonucunda Afgan halkı bağımsızlıklarını kazandı. 1980'lerin başında Sovyetler Birliği, Afganistan'ı işgal etmeye karar verdi ve 1979 yılında Afganistan'a müdahale etti. Sovyetler Birliği'nin çekilmesiyle birlikte 1992 yılında Afganistan bağımsızlığını kazandı.

Yani, Afganistan bağımsızlığını Sovyetler Birliği'nin çekilmesiyle kazandı. Ancak, bu süreçte çok sayıda savaş ve mücadele verildi. İşin çok daha derinine inmek istiyorum ve bu konuda yardım edebilecek forum arkadaşlarımın bana yardımcı olmasını rica ediyorum.

Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Afganistan'ın bağımsızlığını nasıl kazandığı?

Afganistan tarihinde dönüm noktalarından biridir. Köklü bir kültüre sahip olan Afganistan, sıkıntılı günlerin ardından bağımsızlığını kazanmayı başardı. Bağımsızlığının nasıl kazandığını açıklamak için kültüründen, tarihine ve özellikle de bağımsızlık mücadelesine bakmak gerekiyor.

Afganistan'ın tarihinde bağımsızlık mücadelesi

Afganistan'ın bağımsızlık mücadelesi, Osmanlı Devleti'nin dağılmasıyla başladı. Osmanlı Devleti'nin dağılmasıyla beraber Afganistan, İngiliz sömürgeciliği altına girdi. İngiliz sömürgeciliği altında kalan Afganistan halkı, bağımsızlık mücadelesine başladı.

Afganistan, İngiliz sömürgeciliğinden kurtulmak için farklı bölgelerdeki mücadeleler yürüttü. 1928'de, Afganistan'da ilk bağımsızlık mücadelesi başlatıldı. Afganistan'ın bağımsızlık mücadelesi, Afganistan'ın tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu.

Afganistan'ın bağımsızlığının ilanı ve sonuçları

1947'de Afganistan, bağımsızlığını ilan etti ve Afganistan Devletinin kurulmasının önü açıldı. Afganistan bağımsızlığının ilanı, İngiliz sömürgeciliğinin sonu oldu ve Afgan halkının özgürlüğünün temellerinin atıldı.

Afganistan Devletinin kurulması, Afgan halkının özgürlüğünün temellerinin atılması anlamına geliyordu ve Afganistan'ın güçlü bir devlet olarak kurulmasına yardımcı oldu. Afganistan bağımsızlığının ilanı, köklü kültürünün, tarihinin ve özgürlük mücadelesinin kazanılması anlamına geldi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)