Afkan ne demek

fisilti

Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,264
101
17
Merhaba,

Afkan kelimesini tanımlamak için yardıma ihtiyacım var. Daha önce duymuş olabilirim ama anlamını tam olarak bilmiyorum. Acaba bu kelime ne anlama geliyor? Çok merak ediyorum. Lütfen bu konu hakkında yardım edin. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Afkanın anlamının ne olduğuna dair araştırma yapmaya çalıştım ama çok fazla kullanım alanı göremedim. Afkanın ne anlama geldiği, hangi dilde kullanıldığı ve nerelerde kullanıldığı hakkında bilgim yok.

Belki bazı forum kullanıcıları bu kelime hakkında çok daha fazla bilgi sahibi. Eğer sizlerden biri bana bu kelimenin ne anlama geldiğini açıklamak isterse çok sevinirim. İlginiz için çok teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Afkan Ne Demek?

Afkan sözcüğü, Farsça'da “yabancı” anlamına gelir. Tarih boyunca, Afganistan çevresindeki bölgeler arasında bir sürü etnik köken vardır. Afkan, bölgenin ismiyle eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Afgan milleti, Afganistan'da yaşayan etnik kökenler arasında en büyük olan Pashtunlardan oluşmaktadır. Ancak, bölgede yaşayan diğer etnik gruplar da vardır, örneğin Hazara, Türkmen, Uzbeks ve diğerleri.

Afganistan Nerede Bulunur?

Afganistan, Doğu Avrupa'da ve Orta Asya'da bulunan bir ülkedir. Ülke, Türkmenistan, İran, Pakistan, Özbekistan ve Türkiye'nin sınırlarıyla çevrili olup, toplamda 647.500 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Afganistan, Asya'nın en küçük ülkelerinden biridir.

Afganistan'ın Tarihi

Afganistan, M.Ö. 7. Yüzyılda İran'ın Mezopotamya bölgesinde bulunan Mezopotamya krallıklarından birinin tahtı üzerine kuruldu. Afganistan, Arap İslam Devleti'nin genişlemesiyle İslam'a geçti. 18. Yüzyılda, Afganistan'da İran ve İngiltere arasında savaş oldu. İngilizler, 20. Yüzyılın başlarında, Afganistan'ı Çarlık Rusya'nın bölgesel gücüne karşı korumak için kullandı. 1979'da, Sovyetler Birliği Afganistan'ı işgal etti. 1980-1988 arasında, Afganistan'da Sovyet işgalinden sonra, Afgan milleti ve destekçileri arasında keskin bir savaşın yaşandı. 2001'de, ABD ve İngiltere Afganistan'ın Taliban liderliği altındaki rejimini devirmek için bir işgal başlattı.

Afganistan'daki Güncel Durum

Günümüzde, Afganistan'da güvenlik durumu çok kötü. Afganistan hala, silahlı çatışmalar, terörizm, istikrarsız politik durum, çatışmaların yol açtığı insani kriz ve sosyal gerilimlerle karşı karşıya kalmaktadır. Afganistan'da toplumu oluşturan etnik gruplar arasında düzensizlikler, çatışmalar ve politik krizler hala devam etmektedir. Afgan halkı, hala kötü koşullar altında yaşamaktadır. Ancak, Afgan hükümeti ve uluslararası örgütler, Afganistan'ın güvenlik ve istikrarını sağlamaya çalışmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Afkan, Afganistan, Farsça, Pashtun, Hazara, Türkmen, Uzbeks, Mezopotamya, İslam, Sovyetler Birliği, Taliban, terörizm, insani kriz.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)