Afrika'da beyazlara ne denir

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Merhaba tüm forum kullanıcıları!

Afrika'da beyazlara ne denir? sorusuna cevap arıyorum. Daha önce Afrika'da birkaç kez bulundum ve oradaki kültür hakkında çok şey öğrendim. Ancak, oradaki beyazların neye denir olduğu konusunda bazı sorularım var.

Afrika'da beyazlar genelde hangi terimlerle çağrılıyor? Afrikalıların beyazlar hakkındaki algıları ve görüşleri nelerdir? Dediğim gibi, daha önce bu konuyla ilgili çok şey öğrendim, ancak ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var.

Herhangi bir Afrika kültürü uzmanı veya Afrika'da yaşayan kişi tarafından verilen bilgiler çok işime yarayacak. Bu konuda herhangi bir bilgi edinmemi sağlayacak olan herkese çok teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Afrika'da Beyazlara Ne Denir?

Afrika kültürlerinde beyazlara verilen isimler bölgeden bölgeye değişir. Bazı bölgelerde, beyazlar "muzungu" olarak adlandırılırken, diğerlerinde "vazaha" olarak isimlendirilmektedir. Afrika'daki kültürlerin çoğunda, beyazların kendi kültürlerine karşı saygılı, özenli ve meraklı davranışlar sergilemeleri beklenir.

Muzungu Nedir?
Kikongo dili kökenli olan muzungu, Afrika'daki beyazların temel adıdır. Böyle bir isim, Afrika'da 19. yüzyılın ortalarından itibaren kullanılmaya başlamıştır. Muzungu, çoğunlukla beyaz göçmenleri ve Afrika'daki beyazları ifade etmek için kullanılmaktadır.

Vazaha Nedir?
Vazaha, Afrika'daki beyazların diğer bir adıdır. Kökeni hakkında farklı görüşler vardır. Bazıları tarafından, Portekizce'deki “vizinho” kelimesinden türetilmiş olarak kabul edilir. Diğerleri ise, Fransızca “voisin” kelimesinden türetildiğini iddia eder. Vazaha ismi, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başında Afrika'da kullanılmaya başlamıştır.

Beyazların Afrikalılar İçin Ne Anlama Geldiği?
Beyazlar için, Afrikalılar tarafından “muzele” olarak da bilinir. Hint-Avrupa dil ailesine ait olan kelime, birçok Afrika dili için de kullanılmaktadır. Muzele, Afrikalıların kendi kültürlerinin ötesine geçen, bilinmeyene, mücevher gibi görülen şeyleri ifade etmek için kullanılır.

Sonuç
Afrika'da beyazlara verilen isimler, bölgeden bölgeye değişir. Muzungu ve vazaha gibi isimler, çoğunlukla beyazları ve Afrika'daki beyazları ifade etmek için kullanılmaktadır. Afrikalılar tarafından, beyazların kültürlerine karşı saygılı, özenli ve meraklı davranmaları beklenir.

Anahtar kelimeler: Afrika, beyazlar, muzungu, vazaha, muzele.

• Angry
Reactions: Sibel

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü