Ağar ne demek TDK

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba arkadaşlar,

TDK'nin 'ağar' ne demek olduğu hakkında konuşmak istiyorum. Bu kelimeyi çok iyi bilmiyorum ve ne anlama geldiğini anlamak istiyorum. İnternette araştırdığımda çeşitli anlamlara rastladım ancak bunları konuşmak ve anlamak için ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum. Sizin yardımınıza ihtiyacım var. Sizlerden ağar ne demek TDK olarak ne anlama geldiğini bana öğretmenizi istiyorum. Sizlerden bu konuda yardım almak için çok minnettar olacağım.

Teşekkür ederim.

• Love
Reactions: Sude

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Ağar Ne Demek TDK Hakkında

Türk Dil Kurumu tarafından anlaşılan anlamı ile, ağar kelimesi “düşmek, mütevazı olmak, çöküşe uğramak” gibi anlamlara gelmektedir. Ağar kelimesi, Türkçe sözlükte ayrıca “sönmek, erimek, ölmek” gibi anlamlara da gelmektedir.

Ağar kelimesi, son derece eski Türkçeye kadar giden bir kelimedir. Bu kelime, Türkçenin tarihsel sözlüklerinde de bulunmaktadır. Ancak, bu kelimenin anlamının ne olduğu konusunda farklı görüşler vardır. Bu nedenle, Türk Dil Kurumu'nun tanımı, bu kelimenin anlamını hakkında en doğru gösterge olarak kabul edilmektedir.

Ağar kelimesi, genellikle üzüntü veya ümitsizlik anlamlarında kullanılmaktadır. Örneğin, “Kırılgan bir kalp ağar” cümlesi, kalbin üzüntü içinde olduğunu ifade eder. Bu kelime aynı zamanda, çöküşe uğramış bir şeyin durumunu ifade etmek için de kullanılabilmektedir. Örneğin, “Gökdelen ağar” cümlesi, gökdelenin çöküşünün başladığını ifade eder.

Ağar kelimesi Türkçenin en eski kelimelerinden biridir ve birçok anlamda kullanılmaktadır. Bu kelime, üzüntü, ümitsizlik, çöküş ve sönmek anlamları ile kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumu tarafından verilen anlamlar, bu kelimenin anlamını öğrenmek için kullanılan en doğru kaynaktır.

Anahtar Kelimeler: Ağar, TDK, Türk Dil Kurumu, üzüntü, ümitsizlik, çöküş, sönmek.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)