Ağarınca ne demek TDK

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba,

Ağarınca kelimesi hakkında bilgi almak istiyorum. TDK'nın "Ağarınca" kelimesi hakkındaki tanımını öğrenmek istiyorum. "Ağarınca" kelimesi nedir? Ne anlama geliyor? İngilizce karşılığı nedir?

Bu kelime sözlükte çokça karşıma çıkıyor ve merak ettiğim konuların başında geliyor. Bana yardımcı olabilir misiniz? Bilginizi paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca, "Ağarınca" kelimesinin kullanımı hakkında bilgiler de paylaşırsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Ağarınca Ne Demek TDK Hakkında

Ağarınca, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir kelime. Ağarınca, karşılaşılan çok farklı durumlarda kullanılmakta olan bir sözcüktür. Ağarınca, bir durumu kısaca ifade etmek için kullanılan ve genellikle olumsuz anlamlar taşıyan bir sözcük. TDK tarafından verilen tanımına göre; ağarınca, “Çok kısa sürede, ani ve çok yavaş olarak” anlamına gelmektedir.

Ağarınca'nın Kökeni

Ağarınca kelimesi, Türkçenin eski dönemlerinden beri mevcut olan bir sözcüktür. Ağarınca sözcüğünün kökenini, Türkçenin ilkel dönemlerinden kalma, “ağar” kelimesinden almaktadır. “Ağar” kelimesi, “şeyin uzun süredir görülmüyor ve görünmeyen duruma düşüyor” anlamına gelmektedir.

Ağarınca'nın Kullanımı

Ağarınca, karşılaşılan çok farklı durumlarda kullanılmaktadır. Bazen ani ve beklenmedik şekilde meydana gelen durumlar için, bazen de yavaş ve sessiz olarak gerçekleşen durumlar için kullanılmaktadır. Özellikle bir durumu kısaca ifade etmek için kullanılan bir sözcüktür. Ancak, genellikle olumsuz anlamlar taşıdığı için dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Örnek Cümleler

1. “O, ağarınca uyandı.”
2. “Biz, ağarınca sessizce yürüdük.”
3. “Ağarınca geldi ve sessizce odadan çıktı.”
4. “Ağarınca koştular ve kapıyı çarptılar.”
5. “Ağarınca sessizce gitmek zorundaydı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)