Agirkanli nasıl yazılır TDK

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Merhaba,

Agirkanli kelimesinin Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından nasıl yazılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bu kelimeyi nasıl yazmalıyım? Forum üyelerinden yardım almak istiyorum.

Araştırmalarım sonucunda, Agirkanlı TDK'de "ağırkanlı" şeklinde yazılmaktadır. Ancak, bu kelimenin ayrıca "ağır kanlı" ve "ağırkanlı" şeklinde de kullanılabileceğini ve bunların hepsinin doğru olduğunu öğrendim. Bu konuda beni aydınlatacak ve detaylı bilgi verecek başka bir forum üyesi var mı? Lütfen, bu konuda yardım etmek isteyenlerden destek almak istiyorum.

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Agirkanli: Ne Anlama Geliyor ve TDK'de Ne Zaman Kullanılır?

Agirkanli bir Türk Dil Kurumu (TDK) terimidir. Agirkanli, "çok ağır olan, çok ağır özelliği olan" anlamındadır. Sözcük, özellikle ağır hareket eden, zorlanan, hızı yavaş olan ve ağırlığı çok olan durumlarda kullanılır. Agirkanli, sıklıkla kötü durumlar için kullanılır. Örneğin, bir kişinin çok ağır hastalığı varsa, o kişi "agirkanli olabilir".

Agirkanli Kelime Kökeni ve Kullanımı

Agirkanli, Türkçe sözcüklerinden türetilmiş bir sözcüktür. Sözcük, Türk lehçelerinde "agir" ve "kanli" sözcüklerinin birleşimiyle oluşturulmuştur. Agirkanli, yaygın olarak Türkçe konuşan ülkelerde kullanılmaktadır. Sözcük, Türkçe olarak yazılı olmakla birlikte, farklı dillerde de kullanılmaktadır. Örneğin, İngilizce'de, "heavy-hearted", Almanca'da "schwerherzig" ve İspanyolca'da "pesimista" olarak kullanılmaktadır.

Agirkanli Sözcüğünün Kullanımı

Agirkanli, çoğunlukla olumsuz anlamlara sahip olan bir sözcüktür. Sözcük, sıklıkla iç huzursuzluk, ruhsal acı, üzüntü veya ümitsizlik gibi durumlar için kullanılır. Örneğin, bir kişi çok üzüntülü veya kederli olabileceği gibi, "agirkanli" olarak da tanımlanabilir. Ayrıca, sözcük, sıklıkla bir kişinin yaşamının ağır geçtiği durumlarda kullanılır. Örneğin, bir kişinin çok çalışması veya çok ağır bir hastalığı olması durumunda sözcük kullanılabilir.

Agirkanli Sözcüğünün Farklı Anlamları

Agirkanli sözcüğü, farklı anlamlara da sahiptir. Sözcük, sıklıkla üzüntü veya ümitsizlik gibi durumlar için kullanılır. Ancak, sözcük, olumlu anlamlar da içerebilir. Örneğin, bir kişinin çok ağır bir görev üstlenmesi durumunda, o kişi "agirkanli" olarak tanımlanabilir. Ayrıca, sözcük, aşırı duyarlı veya özverili bir kişiliğe de işaret edebilir.

• Like
Reactions: Aybike and Ecem

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Agirkanli, Türkçe dilinde 'ağırkanlı' olarak yazılır. Ağırkanlı kelimesi, çoğul olarak 'ağırkanlılar' şeklinde kullanılır. Ağırkanlılık, kişinin kendisine, başkalarına ve çevresine karşı sorumluluklarını ciddiye alması ve dürüstlük, adalet, sadakat, düzgünlük, güvenilirlik ve samimiyet gibi değerleri korumaya çalışması olarak tanımlanır. Ağırkanlı kişilerin çoğu, kararlılık, düşünceli davranışları ve kendisine güveni ile bilinir. Bu insanlar genellikle özgürlüklerini korumaya çalışır, başkalarının fikirlerini saygıyla karşılar, kişisel çıkarlarından öte, genel çıkarları gözetir ve insanların haklarını korumaya önem verir. Ağırkanlı kişiler, özellikle toplum içinde aranan ve değer gören özelliklerdir.