Ağırkanlı ne demek TDK

JovenopheSophi

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,290
112
0
Antalya
Merhaba,

Ağırkanlı kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. TDK tarafından ne anlama geldiği hakkında bilgi almak istiyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Lütfen bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

Ağırkanlı kelimesi, sözlük anlamıyla 'yavaş, duygusal, ciddi ve ağırbaşlılıkla hareket eden' anlamına gelmektedir. TDK tarafından da aynı anlamda tanımlanmaktadır.

Bu kelime, bir kişinin ağırbaşlı, dikkatli ve esnek olma hali olarak kullanılmaktadır. Bir kişinin ağırkanlı olması, onun ne kadar sabırlı ve düşünceli bir kişi olduğunu göstermektedir.

Bu konuda size biraz yardım edebilir miyim? Lütfen eğer bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Ağırkanlı Ne Demek TDK

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından “ağırkanlı” kelimesinin anlamı, “güçlü, katı, hakim, kıskanç, katı kalpli ve katı kurallı” olarak tanımlanmıştır. Ağırkanlı insanlar, kararlarının arkasında duran, sorumluluklarını yüklendiği için sıkı, disiplinli ve katı kurallarını uygulayan kişilerdir. Ağırkanlı insanlar, kendilerine ve çevrelerine karşı dürüst, sadık ve tutarlıdırlar.

Ağırkanlının Özellikleri

Ağırkanlı insanlar, davranışlarında katı kuralları takip ederler ve sorumluluklarını ciddiye alırlar. Ağırkanlı insanlar, dürüst davranmaya özen gösterirler ve özellikle arkadaşlarına ve ailesine sadık kalmaya özen gösterirler. Bu kişiler, kendilerini koruyacak şekilde sert olabilirler ve diğer insanlara karşı katı olabilirler. Aynı zamanda, kendilerini koruyacak şekilde zor durumlar için kararlı olabilirler. Ayrıca, başarılı olmak için her zaman öğrenmeye ve gelişmeye açık olurlar.

Ağırkanlının Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Ağırkanlı insanlar, başarılı olmak için disiplinli ve sabırlı olurlar, bu da başarılı olmalarını sağlar. Ayrıca, başarılı olmak için çok çalışırlar ve kurallara uymayı tercih ederler. Ağırkanlı insanlar, aynı zamanda başarılı olmak için güvenilir ve sadık olurlar. Bu durum, başkaları ile aralarındaki ilişkileri iyileştirir. Diğer taraftan, ağırkanlı insanların, başkalarına karşı katı oluşu ve kurallara bağlı kalmaları başkaları tarafından fazla sıkıcı ve katı bulunabilir. Ağırkanlı insanların, çoğu zaman yalnız olmaları ve iletişim becerileri yetersiz kalabilir.

Sonuç

TDK tarafından ağırkanlının anlamı, “güçlü, katı, hakim, kıskanç, katı kalpli ve katı kurallı” olarak tanımlanmıştır. Ağırkanlı insanlar, disiplinli ve sorumluluklarını yüklendiği için sıkı, kararlarının arkasında duran ve kendilerine ve çevrelerine karşı dürüst, sadık ve tutarlı olan kişilerdir. Ağırkanlının olumlu yönleri arasında başarılı olmak için disiplinli ve sabırlı olmaları, güvenilir ve sadık olmaları ile başarılı olmalarına yardımcı olurken; olumsuz yönleri olarak başkalarına karşı katı oluşu, kurallara bağlı kalmaları, yalnız olmaları ve iletişim becerileri yetersiz kalmaları sayılabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)