Ağız ne demek TDK

Caesar

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,423
132
62
Merhaba,
Ağız kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. TDK'nın anlamını bilmiyorum ama sanırım Kelime ve Terimler Sözlüğü anlamına geliyor. Ağız kelimesinin ne anlama geldiğini TDK'ya göre öğrenmek istiyorum. Dilimize göre ne anlama geldiğini, nerede kullanıldığını veya benzeri konular hakkında bilgi almak istiyorum. Lütfen yardım edin. Çok teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Ağız Ne Demek TDK?

Ağız, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanmış olan bir kelime. TDK'nın anlamı, "konuşma, söz ve söylem" olarak açıklanmaktadır. Ağız, insanların yüzünün üst kısmında, çene hizasında bulunan ve konuşma için kullanılan organın adıdır. Ağız, insanların konuşmalarının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Ağız, insanların nefes alıp vermelerini, yutmalarını, emmeyi ve çiğnemelerini sağlamak için çalışan bir sistemdir. Ağız, dişler, dudaklar ve dil ile beraber oluşan kompleks bir sistemdir.

Ağızın Fonksiyonları

Ağız, insanların konuşmalarının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Ağız, hem konuşma hem de yutma için kullanılan bir organ olarak çeşitli fonksiyonlara sahiptir. Ağızda, sözcükleri oluşturmak için kullanılan dudak ve dil, besinlerin sindirilmesi için çiğnenmesi ve emilmesi için kullanılan diş ve çenenin bulunması gibi çeşitli fonksiyonlar vardır. Ayrıca, ağızdaki çeşitli salgılar ve bakteriler, insanların nefes alıp vermelerini ve besinlerin emilmesini sağlayan önemli bir role sahiptir.

Ağızın Sağlık ve Hastalıkları

Ağız, çeşitli sağlık ve hastalıkların teşhis ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Ağızda, dişlerin çürükleri, diş eti hastalıkları, ağız kokusu, diş taşı, diş çürükleri, diş eti çekilmesi, diş çekilmesi, diş taşı temizliği, diş beyazlatma, diş dişiği hastalıkları, diş dişiği çekilmesi, damak kanseri, ağız kanserleri ve diğer çeşitli hastalıklar görülebilir. Ayrıca, ağızda çeşitli bakteriler, mantarlar ve virüsler bulunabilir. Bu nedenle, ağız sağlığı için çeşitli koruyucu tedbirler alınmalıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)