Ağız ve şive ne demek

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Merhaba,

Ağız ve şive ne demek? hakkındaki bilgilerimi paylaşmak istiyorum. İki terim arasındaki farkı anlamak istiyorum. Bu konu hakkında yardımcı olabilen var mı?

Ağız, bir dilin fonetik ve sözel özelliklerini ifade eder. Ağız, bir dilin konuşanlar arasında konuşulan biçimde yayılmasıyla ortaya çıkar. Ağız, dilin söylenme biçimini, sesleri ve özelliklerini belirler. Ayrıca, ağız, bir dilin konuşanlar arasındaki standart veya yerel sözcükleri de belirler.

Şive ise, bir dilin konuşanlar arasındaki yerel özellikleri ifade eder. Yerel özellikler, o dili konuşanların yaşadıkları yerlerin özellikleriyle alakalıdır. Şive, bir dilin fonetik ve sözel özelliklerini de etkileyebilir. Şive, bir dilin konuşanlar arasındaki standart veya yerel sözcüklerin kullanımını da etkileyebilir.

Ağız ve şive arasındaki farkı öğrenmek için, bana yardımcı olabilir misiniz? Dilbilim alanında uzman olmayan biriyim. Ancak, ağız ve şive arasındaki farkı öğrenmek istiyorum.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,300
1,159
112
Ağız ve Şive Ne Demek?

Ağız ve Şive, dilbilim alanında kullanılan dilbilimsel terimlerdir. Bu terimler, bir dilin çeşitli sosyal, kültürel ve coğrafi gruplarda konuşulduğu şekilde değişiklik gösterdiği durumlara işaret eder. Ağız ve şive, bir dildeki çeşitli gruplar arasındaki farklılıkların çeşitli seviyelerden anlaşılmasını sağlayan kavramlardır.

Ağız Nedir?

Ağız, bir dilde konuşulan ve birbirinden farklı biçimlerde kullanılan dilsel şemalara verilen isimdir. Ağızlar, belli bir etnik grupta konuşulan dilsel dilsel şemalar olarak tanımlanır. Ağızlar, dillendirme tarzı, sözcük seçimi, gramer kullanımı ve ses farklılıkları gibi dilsel özellikler içerir. Örneğin, Türkiye'de konuşulan Türkçe ağızları arasında Anadolu Türkçesi, Kıbrıs Türkçesi ve Güneydoğu Anadolu Türkçesi bulunur.

Şive Nedir?

Şive, bir ağızın belli bir coğrafyadaki farklı sosyal gruplar tarafından kullanılan çeşitli ses ve gramer özelliklerinden oluşan dilbilimsel bir terimidir. Şive, bir ağızın herhangi bir bölgedeki sosyal ve kültürel gruplar tarafından kullanılan farklı ses ve gramer özelliklerinin bir araya getirildiği bir terim olarak tanımlanır. Örneğin, Türkçe ağızının şivesi; Mersin şivesi, Trabzon şivesi, İstanbul şivesi ve Diyarbakır şivesi gibi farklı şiveler olarak tanımlanabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)