Ağma nasıl yazılır TDK

kizingucu

Yeni Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,323
100
0
Merhaba, TDK'de 'ağma' kelimesinin doğru yazım şeklini öğrenmek istiyorum. Bu kelimeyi hangi harflerle yazmam gerekiyor? Lütfen yardım edin. Ağma kelimesinin doğru yazım şeklini öğrenmek istiyorum. Bu kelimeyi yazarken hangi harfleri kullanacağımı bilmiyorum. İngilizcede de bu kelimenin yazımını biliyor muyum? TDK'deki bu kelimenin yazımının teyit edilmesi gerekiyor. Bu konuda yardım edebilecek var mı? Lütfen yardım edin.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,334
398
5
Ağma Nedir ve Nasıl Yazılır?

Ağma, Türkçede "ağızdan bakma, ağızla bakma" anlamlarına gelir. Bu kelime günlük dilde sık kullanılan ve özellikle konuşma dilinde sıklıkla karşımıza çıkan bir ifadedir.

Ağma Nedir?

Ağma, günlük hayatta kullanılan ve genellikle yemek yeme sırasında yiyeceğin tadına, kokusuna veya görüntüsüne bakarak değerlendirme anlamına gelir. Aynı zamanda konuşma dilinde, birinin yüzüne bakmadan veya onunla göz teması kurmadan bir şeyi değerlendirme anlamında da kullanılabilir.

Ağma Nasıl Yazılır?

"Ağma" kelimesi "ağma" şeklinde yazılır. Bu kelime, "ağmak" fiilinin -ma eki almış halidir. Türkçede "ağmak" kelimesi, ağaçların yapraklarını dökmek anlamına gelir. Ancak "ağma" olarak kullanıldığında farklı bir anlama sahiptir.

Ağma Kelimesinin Kullanımı

Ağma, genellikle yemek yeme sırasında kullanılan bir terimdir. Bir kişi, yiyeceği alırken veya yerken, önce onun kokusuna, tadına veya görünümüne bakarak nasıl olduğunu değerlendirir. Bu değerlendirme sürecine "ağma" denir.

Ağma Nasıl Yapılır?

Ağma yapmak, yiyeceği alırken veya yerken onunla ilgili bir değerlendirme yapmaktır. Kişi, yiyeceği alır almaz kokusuna veya görünümüne bakarak onun tazeliğini veya lezzetini anlamaya çalışır. Ardından tadına bakarak beğenip beğenmediğine karar verir.

Ağma Kelimesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1 - Ağma nasıl yapılır?

Ağma yapmak, yiyeceğin tadına, kokusuna veya görünümüne bakarak onun hakkında bir değerlendirme yapmaktır. Kişi, yiyeceği alırken veya yerken bu değerlendirmeyi yapar.

2 - Ağma kelimesinin doğru yazılışı nedir?

"Ağma" kelimesi doğru yazılış şeklidir. "Ağma", "ağmak" fiilinin -ma eki almış halidir.

3 - Ağma terimi hangi durumlarda kullanılır?

Ağma terimi, genellikle yemek yeme sırasında yiyeceğin tadına, kokusuna veya görünümüne bakarak onun hakkında bir değerlendirme yapmak için kullanılır.

4 - Ağma yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Ağma yaparken yiyeceğin tazeliği, kokusu ve görünümüne dikkat edilmelidir. Ayrıca ağma yaparken objektif olmak ve önyargılı davranmamak önemlidir.

5 - Ağma kelimesinin kökeni nedir?

"Ağma" kelimesi Türkçedir ve "ağızdan bakma" anlamına gelir. Bu kelime günlük hayatta sıkça kullanılan bir terimdir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)