Agorafobi ne demek TDK

BebekYuzlu

Tanınmış Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,309
109
62
Ankara
Merhaba,

Agorafobi ne demek TDK? sorusuna cevap arıyorum. Ağır bir anksiyete bozukluğu olan agorafobi hakkında öğrenmek istediğim birçok şey veya TDK'nın kesin tanımını arıyorum. Anksiyete bozukluğu konusunda uzman olanların veya bu konuda deneyim sahibi olanların bu konuda bana yardımcı olmalarını istiyorum.

Agorafobi hakkında en çok merak ettiğim şey, bu durumun nasıl tetiklendiği ve nasıl tedavi edileceği. Anksiyete bozukluğu ile ilgili tavsiye veya önerileri olan herkesin gözünden bakış açısını dinlemek istiyorum.

Bana yardımcı olabilecek herhangi birisi olsa da herhangi bir fikirleri olanlar varsa, beni bu konuda daha iyi anlamama yardımcı olacaklarını umuyorum.

Mümkünse, lütfen detaylı cevap veya öneriler verin.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,844
1,256
112
Agorafobi Ne Demek TDK?

Agorafobi TDK'nın (Türk Dil Kurumu) tanımına göre, "Korku ve endişe duyulan toplumsal ortamlara veya insanlara karşı duyulan korkuyla kaynaklanan, uzun süre devam eden, sosyal fobi olarak da adlandırılan ruhsal bir hastalık."

Agorafobi, insanların yalnızlık, kalabalık ve zor durumlardan kaçınmasına neden olan bir durumdur. Bu durum, kişinin kendini toplumdan dışlamasına ve dışlanmasına neden olabilir. Bu durum, çoğu zaman kişinin kendini kötü hissetmesiyle birlikte, kendi çevresindeki insanlara karşı duyduğu güvensizlik ve kaygıyı da arttırabilir.

Agorafobinin ilk olarak, 19. yüzyılda psikiyatrist Sigmund Freud tarafından ortaya çıkarıldığı düşünülmektedir. Freud, agorafobiya "korku ani" olarak eşlik eden bir durum olarak tanımlamıştır.

Agorafobi, genelde, sosyal fobiden daha ciddi olarak kabul edilir. Agorafobi, kişinin toplumsal ortamlardan kaçınması veya korku duymasına neden olan bir durum olarak tanımlanır. Kişinin korku duyduğu ortamlar, çoğu zaman kalabalıklar, uzun süreli seyahatler ve toplu taşıma araçları gibi şeyler olabilir.

Agorafobinin nedenleri arasında, kişinin çocukluk döneminden beri korkularının arttığı, kişinin genel olarak daha korkak olması, kişinin uzun süreli depresyon içinde olması veya kişinin çevresindeki insanların davranışlarından kaynaklanan çatışma yaşaması yer almaktadır.

Agorafobiyi tedavi etmek için, çoğu zaman, psikoterapi ve ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Psikoterapi, kişinin korkularının kaynağını anlamasına ve onu kontrol edebilme becerisini geliştirmesine yardımcı olur. İlaç tedavisi ise, genellikle antidepresan ilaçlar kullanılarak kişinin korkularını ve bununla birlikte yaşadığı diğer semptomları giderebilir.

Agorafobi, teşhisi konulmadan tedavi edilmediği takdirde, kronik bir şekilde devam edebilir. Bu nedenle, erken teşhis ve tedavisi, bu durumun daha iyi anlaşılması ve tedavi edilmesi için çok önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)