Ağzı diline varmak ne demek

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba,

Ağzı diline varmak ne demek? Sorusuna merak ediyorum. Sanırım bu gözle görülemeyen ama hissedilen bir durum. İnsanların sözleri ile eylemleri arasındaki uyumu kast ediyor olabilir. Ne olduğunu tam olarak anlayamadım.

Bu terimin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Sözlerin eylemlerle uyumlu olmasının önemini anlıyorum, ama bu konu hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorum.

Konu hakkında bilgisi olan, deneyimi olan ya da araştırma yapmış herkesin bu konu hakkında bilgi vermesini çok takdir ederim.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,844
1,256
112
Ağzı Diline Varmak Ne Demek?

Ağzı diline varmak, konuşma ve davranış konusunda dikkatli bir şekilde kullanılan bir sözdür. Bu kelime çoğunlukla insanları düşünmeden konuşmaktan veya yanlış hareket etmekten sakındırmak için kullanılır. Sözün kökeni, gerçekten ne kastettiği hakkında çeşitli görüşler vardır. Bazıları, bu sözün İbranice olarak "ağzını kullanma" anlamına geldiğini söylerken diğerleri, sözün İngilizcesinin kökeninin "ağzını tutma" anlamında olduğunu iddia eder.

Ancak, ne kadar kökeni konusunda anlaşılmasa da, bu sözün anlamının, kişinin söylediklerine özen göstermesi ve söyleyeceklerinin farkında olması gerektiği anlamına geldiği kesindir. Bu söz, insanların konuşmalarından dolayı başkalarına zarar verebilecek nezaketsiz veya saldırgan sözler söylemekten kaçınmalarını sağlamak için kullanılır.

Ağzı Diline Varmak Ne Zaman Kullanılır?

Ağzı diline varmak, daha çok insanların sözlerini özenle kontrol etmek ve potansiyel olarak zarar verebilecek sözleri söylemekten kaçınmak için kullanılır. Ağzı diline varmak, ayrıca kişinin düşündüklerini düşünmeden söylemekten de kaçınmak için kullanılır.

Bu söz, her durumda kullanılmaz. Ağzı diline varmak, kişinin sözlerini düşünmeden, başkalarını incitmekten veya üzmekten kaçınmak için kullanılan bir sözdür. Bu kelime, kişinin özgürce konuşmasını engellemek ya da kişinin konuşmasının önüne geçmek için kullanılamaz.

Ağzı Diline Varmak Nasıl Uygulanır?

Ağzı diline varmak, kişinin söylediklerine özen göstermesi ve sözlerinin etkisini düşünmesi gerektiği anlamına gelir. Kişinin sözlerinden önce, düşünmesi ve konuşma özgürlüklerinin çok önemli olduğunu unutmaması gerekir.

Kişinin ağzı diline varmak için kullanabileceği birkaç teknik vardır. Öncelikle, konuşurken düşünülmesi gereken noktaları kontrol etmek iyi bir yoldur. İkincisi, kişinin konuşmadan önce beyninin bir an önce ne söyleyeceğini, sözlerinin etkisini ve başkasına zarar verebilecek sözleri söylemeyeceğini düşünmesi gerekir. Üçüncüsü, kişinin konuşurken dikkatli bir şekilde konuşması ve sözlerini anlaşılır bir şekilde ifade etmesi gerekir.

Ağzı Diline Varmak Sonuç

Ağzı diline varmak, kişinin sözleriyle ilgili olarak daha dikkatli olmasını ve sözlerinin etkisini düşünmesini sağlamak için kullanılan bir sözdür. Söz, kişinin söylediklerinden önce düşünmesi ve başkasına zarar verebilecek sözler söylemekten kaçınması gerektiği anlamına gelir. Ağzı diline varmak, kişinin sözlerini düşünmeden konuşmamasını sağlar ve söylediklerine özen göstermesini teşvik eder.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)