Ahtım ne demek TDK

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba,
Ahtım kelimesinin ne anlama geldiğini bilmiyorum. TDK'ya göre Ahtım ne demek? Bu kelime hakkında bilgi sahibi olanlar varsa, lütfen bana yardım eder misiniz? Ahtım kelimesi ile ilgili herhangi bir kaynakta okuduklarınızı veya bilginizi paylaşır mısınız? Ahtım kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek için çok üzgünüm, çünkü bu kelimenin anlamını bilemiyorum. Yardım etmeniz için çok teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,222
1,256
112
Ahtım Ne Demek TDK Hakkında

Ahtım, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir sözcük olarak “yalancı, dürüst olmayan, ikiyüzlü” anlamına gelmektedir. Sözcük, Arapça kökenli olan ahd-i münker sözcüğünden türetilmiştir.

Ahtım, çoğunlukla olumsuz olarak kullanılmaktadır ve bir kimsenin kendisine yapılan sözleri tutmamasına, gerçekleri çarpıtmak veya sözleri bozmak gibi durumlarda kullanılır.

Ahtım kelimesi aynı zamanda “hilekâr, hüner kullanan, sahtekâr” anlamına da gelmektedir. Bu anlamlar arasındaki tek ortak nokta, kişinin kendisine yapılan sözleri tutmamasıdır.

Ahtım Ne Zaman Kullanılır?

Ahtım sözcüğü olumsuz olarak kullanılmaktadır ve bir kişinin kendisine yapılan sözleri tutmaması, gerçekleri çarpıtmak ya da sözleri bozmak gibi durumlarla kullanılır.

Kişinin kendisine yapılan sözleri tutmaması durumunda, “Ahd-i münker vermeyen, ahtım” şeklinde kullanılır.

Bunun yanı sıra, ahtım sözcüğü, bir kimsenin hilekâr, hüner kullanan, sahtekâr ya da dürüst olmayan davranışlarda bulunması durumunda da kullanılır.

Ahtım Ne Demek TDK'da?

TDK tarafından tanımlanan ahtım sözcüğü, “yalancı, dürüst olmayan, ikiyüzlü” anlamına gelmektedir. Ahtım, Arapça kökenli olan ahd-i münker sözcüğünden türetilmiştir.

Bu sözcük, çoğunlukla olumsuz olarak kullanılmaktadır ve bir kimsenin kendisine yapılan sözleri tutmamasına, gerçekleri çarpıtmak veya sözleri bozmak gibi durumlarda kullanılır.

Aynı zamanda, ahtım kelimesi “hilekâr, hüner kullanan, sahtekâr” anlamına da gelmektedir.

Sonuç

TDK tarafından tanımlanan ahtım sözcüğü, “yalancı, dürüst olmayan, ikiyüzlü” anlamına gelmektedir. Ahtım, olumsuz olarak kullanılan bir sözcük olup, bir kimsenin kendisine yapılan sözleri tutmamasına, gerçekleri çarpıtmak veya sözleri bozmak gibi durumlarda kullanılır. Aynı zamanda, ahtım kelimesi “hilekâr, hüner kullanan, sahtekâr” anlamına da gelmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)