Akar ne demek TDK

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba, forum üyeleri. Akar ne demek TDK? sorusunu sormak istiyorum. Dilimizin önemli parçalarından biri olan TDK'nın ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum.

TDK (Türk Dil Kurumu), Türk dilinin kurallarını ve sözcüklerini incelemek, belirlemek ve koruyuculuğunu yapmak amacıyla kurulmuş bir kurumdur. Akar kelimesi ise, TDK tarafından verilen tanımına göre; "yavaş akımla; yavaşça, ahenkli, huşu içinde, sakin bir biçimde akmak, kaymak" anlamına gelir.

Bu konuda yardım istiyorum. Lütfen, TDK'nın akar kelimesine verdiği tanımının kapsamını ve anlamının ne olduğunu açıklayan örnekler verin. Ayrıca, TDK'nın diğer sözcükler için verdiği tanımlar hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorum.

Teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Akar Ne Demek TDK Hakkında:

Akar kelimesi Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanmış bir kelimedir. Akar, hareketin herhangi bir noktadan diğer bir noktaya doğru, düz, eğri veya kıvrımlı bir çizgide uzanması anlamına gelmektedir. Bu çizgideki hareket, genellikle su veya rüzgar gibi doğal güçler tarafından sağlanır. Akar hareketleri, bazen doğal olmayan nedenler tarafından da sağlanabilir.

Akar, bazen fiziksel hareket olarak da tanımlanabilir. Akışkan maddeler, gazlar ve sıvıların hareketleri akar olarak adlandırılır. Akışkan maddelerin akışkanlığı, hareketin hızına bağlıdır. Akışkanlık, bir akışkan madde içerisindeki moleküllerin kütleleri veya moleküller arasındaki etkileşimlerin yoğunluğu tarafından etkilenir.

Akarın Fiziksel Özellikleri:

Akar için fiziksel özellikler, basınç, deniz seviyesi, basınç merkezleri, akış hızı, akışkanlık, viskozite ve kütle yoğunluğu gibi öğelerdir. Basınç, akışkanın hareket halindeki bölgelerindeki basıncın arttığını gösterir. Deniz seviyesi, akışkanın hareket halindeki bölgelerindeki deniz seviyesinin değişimini gösterir. Basınç merkezleri, akışkanın hareket halindeki bölgelerindeki basınç merkezlerinin değişimini gösterir. Akış hızı, akışkanın hareket halindeki bölgelerindeki akış hızının değişimini gösterir. Akışkanlık, akışkanın hareket halindeki bölgelerindeki akışkanlığını gösterir. Viskozite, akışkanın hareket halindeki bölgelerindeki viskozitesini gösterir. Kütle yoğunluğu, akışkanın hareket halindeki bölgelerindeki kütle yoğunluğunu gösterir.

Akarın Ekolojik Önemi:

Akar, doğal çevre içerisindeki bazı ekolojik sistemlerin hareket halinde kalmasını sağlayan önemli bir güçtür. Akar, denizlerin hareket halindeki bölgelerindeki balıkların yiyecek aramalarını sağlar ve böylece balıkların yaşamlarını sürdürmelerini sağlar. Akar da bitki ve hayvan yaşamı için önemli bir güçtür. Akar, çeşitli akışkanların hareket halindeki bölgelerindeki bitki ve hayvanların besin almalarını sağlar. Akar, ayrıca bitki ve hayvanların hareket halindeki bölgelerindeki bitki örtüsünün gelişmesini de sağlar.

Akar, ayrıca çevresel kirliliğin önlenmesinde de önemli bir güçtür. Akışkan maddelerin hareket halindeki bölgelerindeki kirli suların toplanmasını ve arıtılmasını sağlar. Bu da kirli suların çevreye zarar vermesini önleyerek, çevrenin korunmasına yardımcı olur.

Sonuç:

Akar, küresel çapta önemli bir doğal olaydır. Akar, doğal çevre içerisinde yaşayan canlıların yaşamlarını sürdürmelerine ve çevrenin korunmasına yardımcı olur. Akar, ayrıca fiziksel hareketleri, akışkan maddelerin akışkanlığını, basınç, deniz seviyesi, basınç merkezleri, akış hızı, akışkanlık, viskozite ve kütle yoğunluğu gibi fiziksel özellikleri de içerir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)