Akdedilmek ne demek TDK

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba,

Arkadaşlar ben TDK'da akdedilmek kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Her ne kadar anlamının "kabul edilmek, üzerine konan sözünün tutulması" olduğunu biliyorum, ama başka açılardan nasıl kullanılabileceğini öğrenmek istiyorum. Akdedilmek hakkında yardım almak için buraya yazdım. Lütfen akdedilmek hakkında konuya dair fikirlerinizi ve örneklerinizi paylaşın. Bana yardım edebilir misiniz? Çok teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,352
1,315
112
Akdedilmek Ne Demek TDK?

Türk Dil Kurumu'nun (TDK) sözlük anlamına göre akdedilme kelimesinin anlamı; özellikle sözleşme veya bir belgeyi yazılı olarak beyan etmek demektir.Akdedilmek, resmi veya sözleşme olarak bir belgeye imza atmak demektir.

Akdedilmek, belirli bir sözleşmeyi gerçekleştirmek ve imzalayarak onaylamak için kullanılan bir sözdür. Belirli bir konuda yazılı veya sözlü olarak anlaşmaya varmak, akdedilmek olarak da nitelendirilir.

Akdedilmek, kesin olarak yazılı olarak ifade edilen ve taraflar arasında anlaşılan bir sözleşmeyi kabul etmek ve bu sözleşmeyi onaylamak anlamına gelmektedir.

Akdedilmek, taraflar arasında yazılı olarak bir anlaşmaya varıldığında, tarafların bu anlaşmayı yazılı olarak imzalayarak onaylaması gerekmektedir. Bu anlaşma, akdedilmek olarak da nitelendirilebilmektedir.

Akdedilmek Ne Zaman Kullanılır?

Akdedilmek, genellikle yazılı bir sözleşmeyi gerçekleştirmek için kullanılan bir sözdür. Akdedilmek, resmi olarak bir belgeye imza atmak ve bu belgeyi onaylamak için kullanılan bir sözdür.

Akdedilmek, taraflar arasında özel anlaşmaların yazılı olarak kabul edilmesi ve bu anlaşmaların imzalanması için kullanılır. Genellikle ev satışı, arsa satışı, araba satışı, kiralama gibi işlemlerde akdedilmek kullanılır.

Akdedilmek, aynı zamanda hukuki bir anlaşmanın yazılı olarak kabul edilmesi ve imzalanması için de kullanılır. Bu anlaşmalar, karşı tarafın haklarının belirli şekillerde korunması için yapılmaktadır.

Akdedilmenin Hukuki Sonuçları

Akdedilmek, taraflar arasındaki anlaşmanın yazılı olarak kabul edilmesi ve imzalanması söz konusu olduğunda, taraflar arasındaki anlaşma hukuki olarak bağlayıcı olacaktır ve taraflar sözleşmedeki şartları yerine getirmek zorunda kalacaklardır.

Akdedilmek, tarafların karşılıklı olarak kabul ettikleri bir anlaşmaya imza attıklarında, anlaşma hukuken bağlayıcı olacaktır. Bu anlaşmaların karşı tarafın haklarını koruması ve tarafların sözleşmedeki şartları yerine getirmesi için gereklidir.

Sonuç

Akdedilmek, taraflar arasında yazılı olarak anlaşmaya varılan ve tarafların bu anlaşmayı imzalayarak onaylaması gereken bir sözdür. Akdedilmek, genellikle ev satışı, arsa satışı, araba satışı ve kiralama gibi işlemlerde kullanılır. Akdedilmek, taraflar arasındaki anlaşmaların bağlayıcı olması ve tarafların sözleşmedeki şartları yerine getirmesi için önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)