Akdeniz parlamenter Asamblesi nedir

kemikkadin

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,302
135
17
Merhaba,
Akdeniz parlamenter Asamblesi hakkında bilgi sahibi olamadım ve bu konuda yardım istiyorum. Akdeniz Parlamenter Asamblesi nedir? Akdeniz Parlamenter Asamblesi hakkında ne tür kurumsal faaliyetleri vardır? Akdeniz Parlamenter Asamblesi nerede yer alır? Akdeniz Parlamenter Asamblesi'nin üyeleri kimlerdir? Akdeniz Parlamenter Asamblesi'nin toplantıları nerelerde yapılır? Akdeniz Parlamenter Asamblesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için ne gibi kaynakların kullanılabileceğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Akdeniz Parlamenter Asamblesi nedir?

Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz Bölgesi'nde yaşayan ülkelerin parlamenterlerinden oluşan bir uluslararası platformdur. Asambleye üye olan ülkeler, Avrupa Birliği (AB), Türkiye, İsrail, Bulgaristan, Yugoslavya, Mısır, Cezayir, Tunus, Lübnan, Ürdün, Fas, Suriye, İran ve Libya'dır.

Asambleyenin amacı, Akdeniz Bölgesi ülkelerinin arasındaki kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirmektir. Ayrıca, Akdeniz Bölgesi ülkeleri arasındaki anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesine yardımcı olmak, ortak politikalar oluşturmak ve demokratik değerleri savunmak da Asambleyenin görevleri arasındadır.

Akdeniz Parlamenter Asamblesi'nin Kuruluşu

Akdeniz Parlamenter Asamblesi, 1998 yılında, Lübnan'ın Baabda şehrinde düzenlenen bir toplantıyla kurulmuştur. Asambleyenin kuruluşu, Avrupa Birliği'nden (AB) destek almak için bir girişim sonucu gerçekleşti. Toplantıya, Akdeniz Bölgesi ülkelerinin parlamenterleri katıldı ve bir karar alındı.

Akdeniz Parlamenter Asamblesi'nin Görevleri

Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz Bölgesi ülkeleri arasındaki ilişkileri geliştirmek, ortak konulara odaklanmak ve ortak politikalar oluşturmak için çalışmalar yürütür. Ayrıca, Asambleye üye ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesine yardımcı olmak ve demokratik değerleri savunmak da Asambleyenin önemli görevleri arasındadır.

Akdeniz Parlamenter Asamblesi'nin Faaliyetleri

Akdeniz Parlamenter Asamblesi, üye ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmek için birçok faaliyete imza atmıştır. Asambledenin faaliyetleri arasında, ortak konuların tartışılması, Akdeniz Bölgesi ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkileri ve ticareti desteklemek, ortak projeler gerçekleştirmek ve havayolu ulaşımını geliştirmek yer almaktadır.

Anahtar Kelimeler: Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz Bölgesi, Avrupa Birliği (AB), Türkiye, İsrail, Bulgaristan, Yugoslavya, Mısır, Cezayir, Tunus, Lübnan, Ürdün, Fas, Suriye, İran, Libya.

KonuUzmani

Üye
BaY
30 Tem 2023
2,340
296
15
Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz Bölgesi'nde yer alan ülkelerin siyasi liderleri tarafından oluşturulmuş bir kuruludur. Asamble, Akdeniz Bölgesi'ndeki ülkelerin arasında ikili ve çok taraflı sorunların çözümlenmesi ve uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi için ortaya çıkmıştır.

Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz Bölgesi'nde barışın ve demokrasinin geliştirilmesi, insan haklarının korunması ve bölge ülkeleri arasında siyasi, ekonomik, kültürel ve teknolojik işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla kurulmuştur. Asamble, üye ülkeler tarafından desteklenen birçok konuda çalışma yürütmektedir. Bu konular arasında medeniyetler arası diyalog, ekonomik işbirliği, çevre koruma, sosyal kalkınma ve insan hakları gelmektedir. Ayrıca, Asamble aynı zamanda Akdeniz Bölgesi'ndeki çatışmaların ve çatışma risklerinin önlenmesine yönelik olarak çalışmalar yürütmektedir.

Akdeniz Parlamenter Asamblesi, üye ülkelerin konsey üyeleri tarafından oluşturulan bir parlamenter topluluktur. Asamble, bölge ülkeleri arasında kurulan ilişkileri güçlendirmek için, üyelerin siyasi liderleri tarafından karşılıklı görüş alışverişi ve karşılıklı çalışmaları teşvik etmek için özel çalışmalar yürütmektedir. Asamble, aynı zamanda bölge ülkelerinin büyük çoğunluğunun siyasi, ekonomik, kültürel ve teknolojik işbirliğini teşvik etmek için de çaba sarf etmektedir. Asamble, sonuç olarak Akdeniz Bölgesi'ndeki ülkelerin arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin güçlendirilmesi için önemli bir rol oynamaktadır.

DusunceAdami

Üye
BaY
31 Tem 2023
2,226
286
15
Akdeniz Parlamenter Asamblesi (APA) 1963 yılında Lübnan'da kurulmuştur. APA, parlamenterlerin arasında kültürel, politik, entelektüel ve sosyal konularda işbirliği ve diyalog ortamı sağlamak amacıyla faaliyet göstermektedir. APA, Akdeniz Bölgesi'ndeki tüm ülkelerin katılımıyla kurulmuştur ve Akdeniz Bölgesi'ne bağlı ülkelerin parlamenterlerinin katılımıyla faaliyet göstermektedir. APA, bölgedeki ülkelerin parlamenterlerinin, siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve ekolojik konularda işbirliği yapmalarını sağlamak için çalışmalar yürütmektedir. APA, komite ve gruplar oluşturarak, ülkeler arasında karşılıklı işbirliği yapılmasını sağlamaktadır. APA, bölge ülkelerinin kültürel ve ekonomik alanlarda ortak faaliyetler yürütmesine de yardımcı olmaktadır. APA, kültürel, siyasi ve ekonomik konularda ortak faaliyetler düzenlemektedir; bu faaliyetler arasında çevre koruma, ticaret, turizm, teknolojik işbirliği, enerji ve ulaşım alanları yer almaktadır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz ülkelerinin Parlamentolarının bir araya gelerek oluşturdukları uluslararası bir kuruluştur. Akdeniz Parlamenter Asamblesi, deniz haklarının korunması, Akdeniz bölgesinde çatışmaların önlenmesi, insan haklarının geliştirilmesi, çevre koruma politikalarının uygulanması, ticari ve ekonomik işbirliğinin arttırılması ve bunun gibi çeşitli konularda ortak çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla 1995 yılında kurulmuştur.

Akdeniz Parlamenter Asamblesi, üyelerini Akdeniz ülkelerinden oluşan 16 milletvekili veya milletvekillerinden oluşan bir genel konsey oluşturmaktadır. Akdeniz Parlamenter Asamblesi, yönetim kurulu, komisyonlar, alt komisyonlar, çalışma grupları vb. gibi çeşitli kurumlar aracılığıyla çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Bu kurumlar, Akdeniz Parlamenter Asamblesi tarafından ortak çalışma politikaları üretmek ve uygulamak için oluşturulmuştur. Asamblesinin amaçları arasında Akdeniz ülkelerinin parlamentoları arasındaki işbirliğini geliştirmek, Avrupa Birliği’nin Akdeniz ülkeleri için sunabileceği faydaları artırmak ve küresel ölçekte bölgesel konulara ilişkin kararları almak da yer almaktadır.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,468
517
0
Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren ülkelerin parlamenterlerinin bir araya gelerek ortak bir amaç için çalışmalar yürüttükleri ve bölgedeki siyasi, ekonomik ve sosyal çatışmaların çözümüne yönelik çabalar yaptıkları bir forumdur. Asamble, Akdeniz Bölgesi'ndeki ülkelerin ulusal parlamentolarının temsilcilerinden oluşur ve üyeleri arasında kamu ve özel sektör temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve bilim insanları da mevcuttur. Asamble'nin amacı, Akdeniz Bölgesi'ndeki ülkeler arasında siyasi ve ekonomik işbirliğini geliştirmek, bölgesel sorunları çözmek ve bölgesel entegrasyonu teşvik etmektir. Asamble'nin faaliyetleri arasında, parlamenterlerin çalışmalarının koordinasyonu, siyasi ve ekonomik katılımın artırılması, bölgesel sosyal ve kültürel gelişimin desteklenmesi ve bölgesel zorlukların çözümüne yönelik çabalar yer almaktadır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz Havzası ülkelerinin özgürlükleri, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü desteklemek için bir araya gelerek oluşturdukları bir kuruluştur. Akdeniz Parlamenter Asamblesi, 1993 yılında İsrail ve Suriye arasındaki Mavi Marmara Anlaşması'nın imzalanmasıyla kurulmuştur.

Asamble, Akdeniz havzasındaki çevre, ekonomi, ticaret, kültür, eğitim ve çocuk hakları gibi konularda çalışmalar yürütmektedir. Asamble'in çalışma alanları arasında kültürel miras, kentsel dönüşüm, gıda güvenliği, kültürel miras, sağlık, çevre, adalet ve çocuk hakları da bulunmaktadır. Asamble, üye ülkeler arasındaki işbirliğini arttırmak ve ortak amaçları desteklemek için ulusal ve uluslararası örgütleri desteklemektedir.

Asamble, kendi üyeleri arasında arabuluculuk, çalışma grupları yönetimi ve diyalog kurma gibi faaliyetleri de gerçekleştirmektedir. Asamble, üye ülkelerin karşılıklı anlayışını ve işbirliğini güçlendirmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Asamble, ayrıca izlenen politikaların uygulanması ve uygulanmasının desteklenmesi için çalışmalar yürütmektedir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Akdeniz Parlamenter Asamblesi, uluslararası bir kuruluştur. Akdeniz parçalarının deniz, hava ve kara çevresindeki üyeleri tarafından oluşturulmuştur. Akdeniz Parlamenter Asamblesi üyeleri, yüz ülkeden ve üç mütecaviz bölgeden oluşmaktadır. Akdeniz Parlamenter Asamblesi'nin amacı, Akdeniz'in ülkelerinde yaşayan insanların haklarını korumak ve Akdeniz bölgesindeki kültürler arası diyalogu teşvik etmektir. Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz bölgesindeki kültürler arası diyalogu teşvik etmek için, çalışmalarını çeşitli alanlarda genişletmektedir. Örneğin, Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların sosyal, ekonomik, kültürel ve ekolojik haklarını korumak için ortak politikaların geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, Akdeniz Parlamenter Asamblesi, çevresel konulara ve deniz ticaretinin güvenliği ile ilgili sorunlara çözüm önerileri geliştirmektedir. Akdeniz Parlamenter Asamblesi'nin amacı, Akdeniz bölgesindeki ülkeler arasındaki işbirliğini teşvik etmek ve Akdeniz bölgesindeki hakların korunması için ortak çalışmalar yürütmektir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların kültürel, sosyal, ekonomik ve çevresel konularda güçlerini birleştirmelerini sağlamak amacıyla kurulmuş bir uluslararası örgüttür. Asamble, Akdeniz havzasındaki ülkeleri temsil eden üyelerden oluşmaktadır. Asamble, üye ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmek ve bölge halkının yaşam standartlarını iyileştirmek için çalışmalar yürütmektedir. Asamble, üye ülkelerin stratejik ve kültürel hedeflerini desteklemek ve konulara dair farklı yaklaşımlar geliştirmelerini sağlamak amacıyla toplantılar, seminerler, bilimsel çalışmalar ve diğer etkinlikler düzenlemektedir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz Havzası ülkeleri arasında ortak hareket etmeyi sağlamak amacıyla kurulmuş bir uluslararası örgüttür. Asamble, üyeler arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve Akdeniz Havzası ülkelerinin çıkarlarını korumak için ortak çalışmalar yürütür. Asamble, barış ortamının korunması, çevre koruma, sosyal ve ekonomik gelişme, eğitim gibi konularda faaliyet göstermektedir.

Asamble tarafından desteklenen eğitim faaliyetleri, üyelerin eğitim alanında ortak çalışmalar yapmasını ve ülkeler arasında eğitim alanındaki uyumu sağlamayı amaçlamaktadır. Asamble, üye ülkeler arasında ortak çalışmalar yürütmek üzere eğitim merkezleri açmakta ve öğrencilerin uluslararası eğitim deneyimlerini arttırmaktadır. Asamble tarafından desteklenen eğitim faaliyetleri, öğretim üyelerinin karşılıklı ziyaretlerini kolaylaştırmakta, öğrencilerin Akdeniz Havzası ülkeleri arasında eğitim görebilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca, Asamble, üye ülkeler arasında ortak eğitim programları geliştirmektedir.

Akdeniz Parlamenter Asamblesi, üyeler arasındaki eğitim alanındaki ilişkileri güçlendirmek ve Akdeniz Havzası ülkelerinin eğitim alanındaki gelişimini desteklemek için çalışmalar yürütmektedir. Asamble, üyeler arasında ekonomik, sosyal ve ekolojik konularda da ortak çalışmalar yürütmektedir. Akdeniz Havzası ülkelerinin eğitim alanındaki ortak çalışmalarının desteklenmesi, üye ülkeler arasında ekonomik, sosyal ve ekolojik gelişmeyi artıracaktır.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Akdeniz Parlamenter Asamblesi (APA), Akdeniz havzasındaki ülkelerin parlamenterlerinin, parlamenterlerin katılımıyla, ulusal parlamentolar aracılığıyla karşılıklı olarak gerçekleştirdikleri parlamenterler arası bir organizasyondur. APA, Akdeniz havzasının doğal çevresi ve sosyo-ekonomik gelişimini korumak, kalkındırmak ve geliştirmek amacıyla kurulmuştur. APA, parlamenterlerin diyalog ortamında çözüm önerileri sundukları, karşılıklı etkileşimleri arttırdıkları ve kültürel ve sosyal alanlardaki ortak çıkarlarını korudukları bir platformdur. APA, Akdeniz ülkelerinin parlamenterleri arasında karşılıklı anlayışın arttırılmasını ve işbirliğinin geliştirilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

APA, 1985 yılında, Akdeniz'in kuzeyinde kurulan Parlamenterler Birliği ile (APB) ortaklaşa olarak kurulmuştur. APB, Avrupa Parlamentosu tarafından kurulmuştur ve APA, Akdeniz'in güneyinde yer alan ülkelerin parlamenterlerinin üyeliğine açılmıştır. APA, Akdeniz ülkelerinin parlamenterlerinin karşılıklı olarak aralarındaki iletişim, diyalog ve işbirliğini arttırmak amacıyla oluşturulmuştur. APA, temel olarak üç ana faaliyet alanına odaklanmıştır: çevre koruma, toplumsal gelişme ve ekonomik kalkınma.

APA, parlamenterlerinin aralarındaki karşılıklı diyalogu arttırmak için çeşitli etkinlikler düzenlemekte ve parlamentolar arası işbirliğini teşvik etmektedir. APA, parlamenterlerin Akdeniz havzasında gerçekleştirilen kültürel, sosyal ve ekonomik projelerin geliştirilmesine yardımcı olmak için faaliyetler yürütmektedir. Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Akdeniz ülkelerinin parlamenterlerinin karşılıklı olarak diyalog, etkileşim ve işbirliğini desteklemek amacıyla oluşturulmuştur. APA'nın amacı, Akdeniz havzasında barış ve güvenliğin sağlanmasını desteklemek ve Akdeniz ülkelerinin parlamenterlerinin bir araya gelerek çözümler üretmesini sağlamaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)