Akıl tutulması ne demek TDK

ZeusNuts

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,394
132
62
Merhaba arkadaşlar,

Akıl tutulması ne demek TDK tarafından bana yardımcı olabilir misiniz? Ben akıl tutulmasının ne olduğunu araştırıyorum ve TDK tarafından kesin bir tanım bulmak istiyorum. Akıl tutulmasının ne olduğu hakkında nereden bilgi edinebilirim? Akıl tutulmasının ne olduğunu anlamak için çok fazla araştırma yaptım ama henüz çözemedim. TDK'dan yararlanarak akıl tutulmasının tam olarak ne olduğunu öğrenebilir miyim? Lütfen bana yardım edin. Çok teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Akıl Tutulması Ne Demek? TDK Hakkında

Akıl tutulması, insanların duygusal, zihinsel, veya fiziksel özellikleri nedeniyle karar verebilecek durumda olmamalarını ifade eden bir terimdir. Akıl tutulmasının en sık kullanım alanı psikolojik terimdir. Akıl tutulması, çevresindeki insanların etkisi, stres veya korku gibi faktörler nedeniyle bireyin karar verme yeteneğini kaybetmesini ifade etmek için kullanılır.

Akıl tutulmasının TDK tarafından tanımı, "Kendisine karar verme ve tepki verme yeteneğini kaybeden durumdur" şeklindedir. Akıl tutulması, olayların kontrol altında tutulmasının zorlaşması, karar verme yeteneğinin zayıflaması ve hareketlerin öngörülmesinin zorlaşması gibi çeşitli semptomlarla kendini gösterir.

Akıl tutulmasının farklı türleri vardır. En yaygın akıl tutulması türlerinden biri, kısa süreli akıl tutulmasıdır. Kısa süreli akıl tutulması, nörotik, aşırı duygusal veya korku durumları nedeniyle yaşanan ani bir durumdur. Bir kişi kısa süreli akıl tutulmasının etkisi altına girdiğinde, davranışlarının sonuçlarını ölçüp biçemez veya kendi kararlarını verme yeteneğini kaybedebilir.

Diğer bir akıl tutulması türü ise uzun süreli akıl tutulmasıdır. Uzun süreli akıl tutulması, bireyin uzun süre hareketlerinin, davranışlarının, düşüncelerinin ve kararlarının kontrolünü kaybetmesi durumudur. Uzun süreli akıl tutulması, depresyon veya analjezi gibi uzun süren rahatsızlıkların etkisi altında olan kişilerde görülebilir.

Akıl tutulmasının etkileri, kişinin kişilik, sosyal, ekonomik veya psikolojik yönde olabilir. Kişinin akıl tutulmasının etkisi altına girmesi halinde, düşünce ve hareketleri duraksayabilir. Akıl tutulmasının etkisi altında olan kişi, kendi kararlarını verme yeteneğini kaybedebilir ve davranışlarının sonuçlarını ölçüp biçemez. Akıl tutulmasının etkileri, bireyin olaylardan uzaklaşmakta, duygusal kaynaklı kararlarda bulunmakta ve davranışlarının kontrolünü kaybetmekte olabilir.

Akıl tutulması, insanların duygusal, zihinsel veya fiziksel özellikleri nedeniyle karar verebilecek durumda olmamalarını ifade eden bir terimdir. Akıl tutulmasının en sık kullanım alanı psikolojik terimdir. Akıl tutulması, çevresindeki insanların etkisi, stres veya korku gibi faktörler nedeniyle bireyin karar verme yeteneğini kaybetmesini ifade etmek için kullanılır. TDK tarafından akıl tutulmasının tanımı, "Kendisine karar verme ve tepki verme yeteneğini kaybeden durumdur" şeklindedir. Akıl tutulması, kısa süreli ve uzun süreli olarak ikiye ayrılır. Akıl tutulmasının etkileri, kişinin kişilik, sosyal, ekonomik veya psikolojik yönde olabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)