Akıldane ne demek TDK

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Merhaba,

Akıldane ne demek TDK sorusunu sormak istiyorum. Akıldane kelimesinin Türk Dil Kurumu'nda ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Akıldane kelimesini nerede kullanıyoruz? Bu kelime ne tür durumlarda kullanılıyor? Akıldane kelimesinin anlamı hakkında kısa bir özet bulabilir miyim? Akıldane kelimesi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Herhangi bir foruma bu konu hakkında konu açtım ama henüz cevap alamadım. Akıldane kelimesinin anlamını ve kullanımı hakkında yardım edebilecek herhangi bir forum kullanıcısı var mı? Akıldane kelimesinin anlamı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,770
1,247
112
Akıldane ne demek TDK

Akıldane, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir sözcük olarak, "kurallara uymayan, doğru olmayan, kötü niyetli, haksız, bozuk" anlamlarına gelir. Akıldane, Türkçe'de çoğul olarak kullanılan bir sözcüktür.

Akıldane Sözcüğünün Kökeni ve Tarihi

Akıldane sözcüğü, özellikle 16. yüzyılda, Osmanlı Türkçesi'nde kullanılan bir sözcük olarak kabul edilmektedir. Sözcük, Osmanlı Türkçesi'ndeki "aklıdane" sözcüğünden türemiştir ve "aklının kurallarını çiğnediği" anlamına gelir.

Akıldane Sözcüğünün Anlamı ve Kullanımı

TDK tarafından tanımlanmış olan akıldane sözcüğü, "kurallara uymayan, doğru olmayan, kötü niyetli, haksız, bozuk" anlamlarına gelir. Akıldane sözcüğünün anlamı, aynı zamanda "akla uygun olmayan" ve "yasaya aykırı" anlamlarına da gelmektedir.

Akıldane sözcüğü, çok farklı konularda kullanılmaktadır. Örneğin, bu sözcük, bir kişinin eylemlerini, davranışlarını veya konuşmalarını nitelendirmek için kullanılabilir. Bu sözcük, aynı zamanda, bir sözleşmeyi veya anlaşmayı bozan davranışları da nitelendirmek için kullanılabilir.

Akıldane Sözcüğünün Diğer Anlamları

Akıldane sözcüğünün diğer anlamları arasında, "akla uymayan, anlaşılmaz, çelişkili, çılgın, çirkin, korkunç, saçma, tehlikeli, kötü niyetli, kötülük, haksızlık, bozukluk, kötülük, çirkinlik, sapkınlık" ve "zorbalık" gibi anlamlar da bulunmaktadır.

Akıldane sözcüğü, çoğu zaman olumsuz anlamlarda kullanılmaktadır. Ancak, bu sözcüğün olumlu anlamları da vardır. Örneğin, akıldane sözcüğü, "cömert" ve "şefkatli" gibi anlamlarda da kullanılabilir.

Sonuç

TDK tarafından tanımlanan akıldane sözcüğü, "kurallara uymayan, doğru olmayan, kötü niyetli, haksız, bozuk" anlamlarına gelmektedir. Akıldane sözcüğü, çok farklı konularda kullanılabilmektedir. Sözcük, olumsuz anlamda sıklıkla kullanılsa da, olumlu anlamları da vardır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)